
Francúzska armáda opúšťa Senegal, Paríž tak ukončil vojenskú prítomnosť v západnej Afrike
Francúzsko vo štvrtok (17.7) formálne odovzdalo svoje posledné dve vojenské základne v Senegale, čím ukončilo stálu vojenskú prítomnosť v západnej aj strednej Afrike. Po 65 rokoch tak odchádzajú francúzske jednotky z nezávislého Senegalu, pričom podobné stiahnutia prebehli v ostatných rokoch aj v ďalších bývalých kolóniách.
Francúzska armáda odovzdala základňu Camp Geille a letecké zázemie na letisku v Dakare za účasti najvyšších predstaviteľov oboch krajín. Náčelník senegalského generálneho štábu Mbaye Cissé označil odovzdanie za „dôležitý míľnik v dlhých vojenských vzťahoch oboch krajín“ a zdôraznil, že Senegal sa chce zamerať na strategickú autonómiu. Francúzsky generál Pascal Ianni uviedol, že Paríž bude v Afrike „budovať nové partnerstvá aj bez trvalých základní“.
Odchod francúzskych vojakov je súčasťou širšieho trendu, keď viaceré africké krajiny po vojenských prevratoch prerušili spoluprácu s Parížom a obrátili sa na Rusko. Prezident Bassirou Diomaye Faye, ktorý vzišiel z volieb v roku 2024 s prísľubom radikálnych zmien, požadoval odchod všetkých zahraničných armád do konca roka 2025. Zároveň však zdôraznil, že Francúzsko zostáva dôležitým partnerom Senegalu.
Francúzsko ponechá trvalú vojenskú základňu už len v Džibutsku, kde bude sídliť jeho africké vojenské veliteľstvo. V iných krajinách, ako je Gabon, sa základne menia na spoločné výcvikové centrá. Odchod z Afriky je reakciou na rastúci odpor voči francúzskej prítomnosti a volanie po väčšej suverenite afrických štátov.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Povedzte nám svoj názor! Vaša spätná väzba nám pomáha prinášať témy, ktoré vás zaujímajú.