
Trump hrozí zoskupeniu BRICS 10 % clom
Prezident Donald Trump 6. júla vyhlásil, že na krajiny, ktoré sa pridajú k politike bloku BRICS, bude uvalené dodatočné clo vo výške 10 %. Vyhlásenie odznelo po tom, ako blok varoval pred „šírením opatrení obmedzujúcich obchod“, ako je napríklad zvyšovanie ciel.
„Každá krajina, ktorá sa pridá k protiamerickej politike krajín BRICS, bude musieť zaplatiť dodatočné clo vo výške 10 %. Z tejto politiky nebudú žiadne výnimky,“ uviedol Trump na Truth Social.
BRICS je blok krajín, ktorý zahŕňa Brazíliu, Rusko, Indiu, Čínu, Južnú Afriku, Egypt, Spojené arabské emiráty, Etiópiu, Indonéziu a Irán, zameraný na posilnenie ekonomickej a sociálnej spolupráce medzi členmi a posilnenie vplyvu krajín globálneho juhu v medzinárodnom poriadku.
Na tlačovej konferencii 7. júla tlačová tajomníčka Bieleho domu Karoline Leavittová novinárom povedala, že prezident považuje koalíciu rozvíjajúcich sa krajín za pokus „o podkopanie záujmov Spojených štátov“.
„Je najvyššou zodpovednosťou prezidenta klásť záujmy Spojených štátov na prvé miesto… Zabezpečí teda, aby bolo s Amerikou na svetovej scéne zaobchádzané spravodlivo, a podnikne všetky potrebné kroky, aby zabránil krajinám využívať Spojené štáty a náš ľud,“ povedala Leavittová.
Niekoľko hodín po oznámení 25 % ciel uvalených na Japonsko a Južnú Kóreu prezident zaviedol clá na ďalšie krajiny vrátane Južnej Afriky. Tá bude od 1. augusta čeliť 30 % clám. „Prosím, pochopte, že 30 % je oveľa menej, ako je potrebné na odstránenie obchodného deficitu, ktorý máme s vašou krajinou,“ uvádza sa v liste juhoafrickému prezidentovi Cyrilovi Ramaphosovi. „Clo by bolo zrušené, ak by Južná Afrika alebo jej domáce spoločnosti montovali alebo vyrábali svoje výrobky v Spojených štátoch.“
Podľa Úradu splnomocnenca pre obchod dosiahol celkový deficit obchodu USA s Južnou Afrikou v minulom roku 8,8 miliardy dolárov, čo predstavuje nárast o 29 % oproti roku 2023.
Trump nešpecifikoval politiky, ktoré považuje za protiamerické. Jeho príspevok zo 6. júla sa objavil v čase, keď sa lídri bloku zišli na samite v Riu de Janeiro. Ruský prezident Vladimir Putin sa nezúčastnil pre zatykač Medzinárodného trestného súdu, namiesto neho sa na samite zúčastnil minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.
Lídri krajín BRICS vydali po samite spoločné vyhlásenie, v ktorom uviedli, že „šírenie opatrení obmedzujúcich obchod, či už vo forme bezohľadného zvyšovania ciel a necolných opatrení, alebo protekcionizmu pod rúškom environmentálnych cieľov“, môže narušiť globálnu ekonomiku a prehĺbiť existujúce ekonomické rozdiely. „Vyjadrujeme vážne obavy nad nárastom jednostranných colných a necolných opatrení, ktoré narúšajú obchod a sú v rozpore s pravidlami [Svetovej obchodnej organizácie],“ vyhlásili.
Blok oznámil, že sa Indonézia stala jeho novým členom, a Bielorusko, Kazachstan, Nigériu, Kubu, Malajziu, Vietnam a Thajsko označil za partnerské krajiny BRICS.
Spoločné vyhlásenie nespomína Spojené štáty. V apríli Trump uvalil desaťpercentné základné clá a recipročné clá na takmer všetkých obchodných partnerov v snahe riešiť obchodné deficity, ale neskôr recipročné clá na 90 dní pozastavil, aby poskytol čas na rokovania do 9. júla.
Hovorca ministerstva obchodu Juhoafrickej republiky poprel „protiamerickosť“ a uviedol, že jeho krajina je naďalej ochotná rokovať o obchodnej dohode. „Stále čakáme na oficiálne stanovisko USA k našej obchodnej dohode a naše rozhovory sú naďalej konštruktívne a plodné,“ uviedol pre agentúru Reuters hovorca ministerstva obchodu Kaamil Alli.
Minister financií Scott Bessent povedal pre CNN 6. júla, že sa clá vrátia na úroveň stanovenú 2. apríla, ak sa krajiny do 1. augusta so Spojenými štátmi nedohodnú. „Oznamujeme, že toto je okamih, keď sa to stane,“ povedal Bessent. „Ak chcete veci urýchliť, smelo do toho. Ak sa chcete vrátiť k predošlej sadzbe, je to vaša voľba.“
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a Trump mali 6. júla „dobrú výmenu názorov“, uviedol 7. júla hovorca Európskej komisie a dodal, že cieľ Európskej únie dosiahnuť do 9. júla obchodnú dohodu s Washingtonom zostáva nezmenený.
„Chceme dosiahnuť dohodu s USA. Chceme sa vyhnúť clám. Veríme, že spôsobujú utrpenie. Chceme dosiahnuť výsledky, aké budú prospešné pre všetky strany, nie výsledky, ktoré budú prehrou pre všetky strany,“ povedal hovorca.
V pondelok 7. júla boli zavedené nové clá pre 14 štátov.
Článok bol preložený z americkej edície Epoch Times
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Aký dojem vo vás zanechal tento článok? Zdieľajte s nami vaše myšlienky.