Streda 9. júla, 2025
Diatomová zemina je netoxický organický prostriedok odpudzujúci hmyz (FotoHelin/ Shutterstock)
»

Dajte zbohom chrobákom: prírodné odpudzovače hmyzu pre domov aj záhradu

Niekoľko bežných surovín zo špajze, rastlín a šikovných trikov vám pomôže udržať mravce, šváby, muchy, pavúky aj letný postrach – komáre – pod kontrolou.

Jednou z najväčších výhod domácich repelentov proti hmyzu je to, že – na rozdiel od bežne predávaných prípravkov s potenciálne škodlivými chemikáliami – presne viete, čo obsahujú. Okrem toho, že sú šetrnejšie k zdraviu, tieto ekologické alternatívy spoľahlivo fungujú na širokú škálu hmyzu, dajú sa aplikovať rôznymi spôsobmi a nezaťažia peňaženku. Mnohé z nich máte už doma a niektoré, ako napríklad škorica, voňajú dobre a majú aj aromaterapeutické účinky.

Celé kúsky škorice vložte do skríň, komory, pivnice a nádob na potraviny – odpudzujú mravce, švehly, pavúky, šváby, ploštice, mole, komáre, blchy aj zrniare. Mletú škoricu môžete nasypať na parapety a ku vchodovým dverám, aby sa hmyz vôbec nedostal vôbec dnu.

Klinček

Zostali vám klinčeky z vianočnej šunky? Umiestnite ich po kusoch – alebo v látkových vrecúškach – do šatníkov, skriniek, zásuviek, práčovne alebo iných miest, kde sa často vyskytujú švehly alebo lienky. Klinček odpudzuje aj mravce, zrniare, mole, muchy a blchy. Jeho účinnou látkou je eugenol nachádzajúci sa aj v niektorých šampónoch proti blchám a kliešťom. Napriek tomu by mal byť klinček mimo dosahu domácich zvierat – pre niektoré zvieratá môže byť toxický.

Citrusové riešenie

Šupky z pomaranča obsahujú silnú kombináciu limonénu, linaloolu a prírodných trieslovín, ktoré muchy aj mravce neznášajú. Použitými šupkami vydrhnite parapety a dverné rámy. Niekoľko šupiek môžete tiež naložiť na 48 hodín do pohára s bielym octom, potom precediť a naliať do rozprašovača – získate účinný prostriedok odpudzujúci hmyz.

Niektorí odporúčajú citrusy vtierať priamo do pokožky ako ochranu proti komárom – to však určite nerobte. Môže totiž dôjsť k tzv. fytodermatitíde, teda bolestivému „citrusovému“ spáleniu od slnka, ak sa pokožka po kontakte s citrusmi vystaví slnečnému žiareniu.

Citronela a ďalšie rastliny

Výsadbou citronely sa odpudzujú komáre tak, že maskuje vône, ktoré ich priťahujú. Citrónová tráva, medovka, citrónový tymián, citrónový eukalyptus a monarda tiež fungujú a majú navyše tú výhodu, že odpudzujú aj iné zvieratká. Listy pravidelne potierajte alebo podrvte, aby sa uvoľnilo viac vône.

Silná vôňa pomarančovej kôry odrádza mnoho druhov hmyzu (New Africa/ Shutterstock)

Cibuľové slzy

Nakrájajte alebo nasekajte cibuľu a položte ju na malý tanierik alebo kúsok alobalu v blízkosti vchodových dverí, do pivnice, garáže alebo kamkoľvek, kde sa chcete vyhnúť potkanom alebo jaštericiam. Na okenný parapet alebo do skrine ju dajte ako ochranu proti pavúkom. Na prípravu spreja, ktorý odpudzuje muchy a ďalších škodcov (najmä v okolí okien, dverí a odpadkových košov), nakrájajte jednu stredne veľkú cibuľu, pridajte šálku vody, rozmixujte, preceďte a nalejte do fľaštičky s rozprašovačom. Pre silnejší účinok pridajte lyžicu octu.

Káva ako odpudzovač

Kofeín v kávovej usadenine spolu s diterpénmi, ktoré narúšajú hormóny (a pomáhajú zabrániť hmyzu v konzumácii kávovníkov) odpudzuje mravcov, muchy aj komáre – a to vnútri aj vonku. Posypte okolo alebo umiestnite do misky na strategických miestach a časť si nechajte na posypanie kvetináčov, aby ste odohnali mravce a zároveň im dodali organický dusík. Spaľovanie použitej kávovej usadeniny v „miske“ z hliníkovej fólie odoženie komáre a zároveň vytvorí vôňu podobnú kadidlu.

Pred použitím: Kávovú usadeninu vždy najprv vysušte – buď niekoľko dní na plechu na slnku, alebo v rúre pri teplote 175 °C po dobu 1 – 2 hodín, kým nebude úplne suchá.

Kávová usadenina odpudzuje hmyz a zároveň môže slúžiť ako hnojivo pre izbové rastliny (Caterina Trimarchi/ Shutterstock)

Mýtus o šváboch a káve

Kávová usadenina sa často odporúča ako prostriedok proti švábom, ale toto je účinnejšie: Zmiešajte rovnaké množstvo kyseliny boritej, múky a cukru, zľahka navlhčite a vytvarujte malé tabletky – alebo ich jednoducho nasypte pod spotrebiče, za skrinky alebo do trhlín v stene.

Vavrín – skrytý pomocník

Šváby neznášajú vôňu vavrínu (bobkového listu), ktoré obsahujú prírodný insekticíd eukalyptol – látku s insekticídnymi účinkami. Jednoducho rozdrvte práve odtrhnuté alebo sušené listy a umiestnite ich na miesta, kde sa hmyz môže dostať do domu, aj za nábytok – účinne odpudzujú šváby, pavúky, mravce aj švehly.

Bobkový list je prírodný insekticíd, ktorý môže zároveň slúžiť ako dekorácia (ImpressionMall/ Shutterstock)

Sila octu

Postriekanie mravčích cestičiek čistým bielym octom naruší ich feromónovú stopu na podlahe alebo stene – táto metóda sa osvedčila ako v interiéri, tak aj v exteriéri. Môžete tiež postaviť misku s bielym octom na parapet alebo pracovnú dosku, prípadne zmiešať ocot s vodou v pomere 1:1 a použiť v spreji. Silný zápach odpuzuje mravcov a pavúkov a pri priamom kontakte dokáže zahubiť aj drobný hmyz, ako sú komáre a ovocné mušky.

Máte väčší problém s muchami? Zakryte malú misku s chutným jablkovým octom plastovou fóliou a potom do nej urobte niekoľko dierok, čím vytvoríte lacnú a účinnú pascu.

Niektoré domáce repelenty možno nastriekať priamo na rastliny, aby ich chránili pred škodcami (FotoHelin/ Shutterstock)

Bazalka a jej spojenci

Vôňa bazalky je pre komáre a muchy rovnako odpudzujúca, ako pre ľudí lahodná. Zasaďte ju okolo verandy alebo terasy a umiestnite pár rastliniek aj na okenný parapet v kuchyni. Ďalšie rastliny odpudzujúce komáre, zahŕňajú levanduľu, aksamitníky, mačaciu trávu, rozmarín, mätu, šalviu, fenikel, okrasné cesnaky, cesnak, krásnoplodku, lantanu, eukalyptus, voňavú pelargóniu, agerát, mätu sivú, chryzantémy, palinu pravú a už spomínané citrusovo voňajúce odrody. Pre dosiahnutie najlepšieho účinku vysádzajte vo väčšom množstve.

Riešenia proti komárom

Nemáte miesto na pestovanie rastlín proti hmyzu? Zvážte použitie éterických olejov, ktoré možno použiť v aromadifúzore alebo v telovom spreji – alebo vyskúšajte nasledujúce šikovné nápady:

Základný recept s éterickým olejom

Zmiešajte 30 ml hamamelovej vody s alkoholom (pôsobí ako konzervant), 20 kvapiek éterického oleja a 30 ml destilovanej vody do 60 ml sklenenej fľaštičky s rozprašovačom. Účinné sú napríklad oleje z bazalky, levandule, borovice, mäty piepornej, čajovníka a eukalyptu – pričom mäta a čajovník navyše upokojujú dráždenie po bodnutí hmyzom.

Cesnak a citrón

Zmiešajte 1 polievkovú lyžicu nakrájaného cesnaku, 1/2 lyžice citrónovej šťavy a 1/2 lyžice olivového oleja (možná náhrada minerálnym olejom) v jednom hrnčeku vody. Dôkladne rozmixujte, preceďte a prelejte do rozprašovača. Sprej používajte v záhrade – na rastliny aj miesta, kde sa komáre rady zdržujú. Poznámka: Nepoužívajte na pokožku, hrozí riziko slnečnej dermatitídy.

Rýchle riešenie

Nalejte mätovú ústnu vodu do fľaštičky s rozprašovačom a postriekajte vonkajšie povrchy. Ak ju chcete použiť na telo, nastriekajte a nechajte zaschnúť, kým vyjdete von. Opakujte každých 30–40 minút podľa potreby.

Článok bol preložený z americkej edície Epoch Times

Váš názor nám pomôže tvoriť lepší obsah. Ako sa vám páčil tento článok?

Prečítajte si aj