Pondelok 7. júla, 2025
(Sprava) Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov a minister zahraničných vecí Talibanu Amir Khan Muttaqi pred rokovaniami v Moskve 4. októbra 2024. (Foto: Ministerstvo zahraničných vecí Ruskej federácie)

Rusko oficiálne uznalo vládu Talibanu v Afganistane

Ruská diplomacia uviedla, že oficiálne uznanie vlády Talibanu v Afganistanu prispeje k „produktívnej bilaterálnej spolupráci“.

Rusko sa vo štvrtok (3. júla) stalo prvou krajinou, ktorá formálne uznala vládu Talibanu v Afganistane. Stalo sa tak štyri roky po tom, čo táto sunnitská islamistická skupina v auguste 2021 druhýkrát v krajine prevzala moc.

Ruské ministerstvo zahraničia uviedlo, že uznanie Talibanu ako vládnucej moci v Afganistane podporí „produktívnu bilaterálnu spoluprácu“. V oficiálnom vyhlásení rezort informoval, že námestník ministra zahraničných vecí Andrej Rudenko prijal kópie poverovacích listín od novovymenovaného afganského veľvyslanca v Moskve Gula Hassana Hassana.

„Vidíme značné perspektívy spolupráce v oblasti obchodu a hospodárstva s dôrazom na projekty v energetike, doprave, poľnohospodárstve a infraštruktúre,“ uviedlo ministerstvo vo vyhlásení. „Budeme pokračovať v podpore Kábulu pri posilňovaní regionálnej bezpečnosti a v boji proti teroristickým hrozbám a drogovej kriminalite.“

Afganské ministerstvo zahraničných vecí vo svojom vyhlásení uviedlo: „Afganský islamský emirát považuje akreditáciu nášho veľvyslanca Ruskou federáciou za významný krok a vyjadruje nádej, že tento dôležitý vývoj ešte viac rozšíri a posilní vzťahy medzi oboma krajinami v politickej, ekonomickej a ďalších oblastiach.“

Nový ruský veľvyslanec v Kábule Dmitrij Žirnov v štátnej televízii Prvý kanál uviedol, že rozhodnutie oficiálne uznať Taliban prijal ruský prezident Vladimir Putin na základe odporúčania ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova, ktorý sa v októbri 2024 stretol s ministrom zahraničných vecí Talibanu Amirom Chanom Muttaqim.

Podľa Žirnova toto rozhodnutie ukazuje, že Rusko sa „usiluje o rozvoj plnohodnotných vzťahov s Afganistanom“.

Ruský najvyšší súd v apríli vyradil Taliban zo zoznamu teroristických organizácií. Ruské ministerstvo zahraničných vecí 17. apríla uviedlo: „Zrušenie štatútu teroristickej organizácie vzťahujúceho sa na hnutie Taliban, ktoré vytvorilo afganskú vládu po kolapse prozápadného režimu Ašrafa Ghaního v roku 2021, otvára cestu k vytvoreniu plnohodnotného partnerstva s Kábulom v záujme ruských a afganských národov.“

Rusko má dlhú históriu angažovanosti v Afganistane, siahajúcu až do tzv. Veľkej hry, keď cárske Rusko súperilo o kontrolu nad týmto územím s Britským impériom v Indii. V roku 1979 Sovietsky zväz napadol Afganistan a viedol dlhú vojnu proti mudžahedínom podporovaným USA, kým sa v roku 1989 nestiahol.

Taliban prvýkrát ovládol Kábul v roku 1996, no v novembri 2001 ho zvrhla americká vojenská operácia. Tá sa uskutočnila po útokoch z 11. septembra 2001, aby zlikvidovala Usámu bin Ládina a jeho sieť al-Káida, ktorá využívala Afganistan ako svoju základňu.

Bojovníci Talibanu držia pušky a skandujú víťazné slogany na námestí Ahmada Šáha Masúda v Kábule 15. augusta 2022 pri príležitosti prvého výročia svojho návratu k moci v Afganistane. (Foto: WAKIL KOHSAR/AFP via Getty Images)

V auguste 2021 Kábul opäť padol do rúk Talibanu. Stalo sa tak štyri mesiace po tom, čo americký prezident Joe Biden oznámil, že do 11. septembra 2021 stiahne všetky americké jednotky z Afganistanu. Od návratu k moci Taliban v krajine presadzuje svoju prísnu interpretáciu islamského práva. V auguste 2024 zakázal ženám ukazovať tvár alebo hovoriť na verejnosti.

Počas prvého obdobia vlády Talibanu ho za vládu Afganistanu uznali tri krajiny – Pakistan, Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty. Rusko je prvou krajinou, ktorá uznala vládu Talibanu od jeho opätovného prevzatia moci v Kábule v roku 2021.

Taliban viedol rozhovory s vládou Indie a nadviazal určité diplomatické kontakty aj s Čínou a Spojenými arabskými emirátmi. V máji Rusko ponúklo Talibanu pomoc v boji proti afganskej odnoži ISIS, známej ako ISIS-Chorasán alebo ISIS-K.

Zamir Kabulov, osobitný prezidentský vyslanec Ruska v Afganistane, v rozhovore pre ruskú štátnu tlačovú agentúru RIA Novosti 2. mája povedal: „Vidíme a oceňujeme úsilie, ktoré Taliban vyvíja v boji proti afganskej odnoži ISIS. Táto skupina je spoločným nepriateľom Ruska a Afganistanu a my poskytneme tamojším orgánom všetku možnú pomoc prostredníctvom špecializovaných štruktúr.“

Taliban sa stretol v priamom boji s ISIS-K niekoľkokrát. Organizácia sa prihlásila k zodpovednosti za útoky v Rusku vrátane marcového útoku na Crocus City Hall v Moskve, kde ozbrojenci strieľali na návštevníkov koncertu a odpálili zápalné zariadenia, pričom zabili 145 ľudí a stovky ďalších zranili.

V piatok pakistanská armáda oznámila, že zabila 30 členov pakistanského Talibanu, ktorí prekročili hranicu z Afganistanu. K incidentu došlo v okrese Severný Waziristan v provincii Chajbar Paštúnchwá, pričom pakistanské sily zabavili zbrane, muníciu a výbušniny.

Pakistanský Taliban je samostatná organizácia, ale s afganským Talibanom sú úzko prepojení. Pakistanská armáda uviedla, že pakistanský Taliban je podporovaný Indiou, a vyzvala vládu v Kábule, aby zabránila využívaniu svojho územia zahraničnými aktérmi. Pakistan už dlhodobo obviňuje Indiu z podpory pakistanského Talibanu aj separatistickej militantnej Balúčskej oslobodzovacej armády.

Článok bol preložený z americkej edície Epoch Times

Povedzte nám svoj názor! Vaša spätná väzba nám pomáha prinášať témy, ktoré vás zaujímajú.

Prečítajte si aj