Pondelok 5. mája, 2025
Bezpečnostný personál Talibanu stojí na stráži, keď moslimskí veriaci prichádzajú do mešity Šah-Do Šamšíra na modlitby Íd al-Fitr, ktoré znamenajú koniec posvätného pôstneho mesiaca ramadán v Kábule 30. marca 2025. (Foto: Ahmad SAHEL ARMAN / AFP) (Foto: AHMAD SAHEL ARMAN/AFP via Getty Images)

Rusko ponúka Talibanu pomoc v boji proti ISIS popri snahe získať prírodné zdroje

Zamir Kabulov, osobitný zástupca ruského prezidenta v Afganistane, povedal, že ISIS „je spoločným nepriateľom Ruska a Afganistanu“.

Rusko ponúka pomoc kábulskej vláde Talibanu v boji proti ISIS, keďže Moskva zvažuje možnosti rastu svojich hospodárskych záujmov v Afganistane. Zamir Kabulov, osobitný zástupca ruského prezidenta v Afganistane, oznámil možné partnerstvo v rozhovore pre ruskú štátnu tlačovú agentúru Ria Novosti 2. mája.

Kabulov, ktorý predtým pôsobil ako ruský veľvyslanec v Afganistane, uviedol, že ISIS zostáva spoločným nepriateľom. „Vidíme a oceňujeme úsilie, ktoré Taliban vynakladá v boji proti afganskému krídlu ISIS,“ povedal Kabulov.

„Táto skupina je pre Rusko a Afganistan spoločným nepriateľom a my budeme orgánom tejto krajiny poskytovať všetku možnú pomoc prostredníctvom špecializovaných štruktúr.“

Od pádu afganskej vlády podporovanej Spojenými štátmi v lete 2021 Taliban pracuje na upevnení svojich nárokov na moc. Pritom sa sily Talibanu bežne stretávajú s afganskou odnožou ISIS, známou ako ISIS-Khorasan alebo ISIS-K.

ISIS sa tiež prihlásil k zodpovednosti za útoky na území Ruska vrátane útoku na Crocus City Hall v Moskve v marci 2024, pri ktorom ozbrojenci strieľali do davu návštevníkov koncertu a odpálili zápalné zariadenia, pričom zabili 145 ľudí a stovky ďalších zranili.

Kremeľ vzniesol obvinenia z ukrajinských väzieb na útok na Crocus City Hall, ale odvtedy zintenzívnil výzvy na spoluprácu s Kábulom v boji proti ISIS.

Moskva predtým zaradila Taliban na svoj zoznam teroristických skupín, ale minulý mesiac toto označenie zrušila, čím otvorila cestu k ešte užšej spolupráci. Vo vyhlásení zo 17. apríla ruské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že táto zmena „otvára cestu k vytvoreniu plnohodnotného partnerstva s Kábulom v záujme ruského a afganského národa“.

Na otázku, či je Moskva pripravená plne uznať vládu Talibanu v Kábule, Kabulov odpovedal: „Spolupráca medzi Moskvou a Kábulom de facto pokračuje.“ Povedal tiež, že rozhodnutie vyradiť Taliban z ruského zoznamu zakázaných teroristických skupín odstraňuje poslednú prekážku pre plnú normalizáciu vzťahov medzi Ruskom a Afganistanom.

Na otázku o možnostiach Ruska rozšíriť vývoz pohonných hmôt do Afganistanu Kabulov uviedol, že táto otázka a ďalšie afgansko-ruské obchodné väzby budú hlavnou témou na Rusko-islamskom svetovom fóre v Kazani koncom tohto mesiaca.

Rusko by mohlo potenciálne získať aj z prístupu k afganským ložiskám kovov vzácnych zemín a iných nerastných zdrojov. „Sú tam uhľovodíky, ako aj ložiská drahých kameňov a kovov vzácnych zemín,“ povedal Kubalov.

„O perspektívach rozvoja konkrétnych ložísk je však zatiaľ predčasné hovoriť, mali by sme počkať na výsledky geologických prieskumov… Nemali by sme zabúdať, že ťažba lítia si vyžaduje veľké množstvo vody, ktorej v Afganistane nie je veľa,“ uzavrel Kabulov.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj