
Španielsky blackout ako prejav nezvládnutej slepej stávky na solárne a veterné elektrárne (Komentár)
V pondelok španielska vláda vyhlásila výnimočný stav, prestala totiž prúdiť kľúčová komodita – elektrina. Príčinou je pravdepodobne slepá stávka na prerušované a nestabilné zdroje.
Je pondelok 28. apríla, teplota vzduchu v Španielsku sa pohybuje medzi príjemnými 20 a 27 stupňami Celzia, čo je ďaleko od očakávaných letných horúčav presahujúcich 40 stupňov. Napriek tomu sa popoludní zrútila elektrická sieť v celej krajine.
V pondelok večer španielska vláda podľa BBC vyhlásila výnimočný stav, pričom premiér Pedro Sánchez uviedol, že príčina výpadku sa stále vyšetruje. Národný prevádzkovateľ siete Red Eléctrica sa snažil upokojiť verejnosť vyhlásením, že „viac než 30 % dopytu po energii v Španielsku bolo obnovené“. „V súčasnosti môžeme odhadnúť obnovený dopyt na približne 9200 MW, čo predstavuje približne 35 % predpokladaného dopytu,“ uvádza sa v preklade vyhlásenia.
Výpadok bol spôsobený „veľmi silnou osciláciou v elektrickej sieti“, ktorá viedla k „odpojeniu španielskej energetickej sústavy od európskej sústavy a kolapsu iberskej elektrickej siete o 12:38“, uviedol Eduardo Prieto, riaditeľ španielskeho prevádzkovateľa prenosovej sústavy Red Eléctrica.
Ako je to však so stavom elektroenergetiky v krajine, dokresľovala výzva úradov, aby ľudia obmedzili dokonca aj používanie mobilných telefónov a nevolali na krízové telefónne linky, ak to naozaj nebude potrebné. Zásadným problémom je, že do blackoutu Španielsko so sebou strhlo aj Portugalsko, ktorého elektrická sieť je so susednou krajinou zásadným spôsobom prepojená. Portugalský energetický operátor REN oznámil, že dodávky elektriny boli obnovené pre 750 000 zákazníkov – Portugalsko má 10,6 milióna obyvateľov. Portugalskí energetici robia maximum pre opätovné zásobovanie hlavného mesta Lisabon.
Španielske bezpečnostné zložky sa po celej krajine snažia zabrániť vypuknutiu chaosu, zatiaľ čo ľudia sa už po poludní snažili dostať z nefunkčných výťahov, vlakov a metra. Španieli sa snažia využiť hotovosť na nákup potravín a vody, pretože platobné automaty nefungujú. Naliehavé operácie v nemocniciach je možné zvládnuť len s pomocou elektrických dieselových agregátov. Po celej krajine je ťažké nájsť funkčné čerpacie stanice pohonných hmôt, pretože väčšina z nich je poháňaná elektrinou. Optimistickejšie naladení Španieli sa snažia nájsť pivné čerpadlá. Zastavil sa aj medzinárodný tenisový turnaj ATP v Madride, pretože nefungujú elektronickí čiaroví rozhodcovia.
Solárne panely a veterné turbíny ako nezvládnuteľné zelené vrece bĺch
Keď sa pozrieme na portál Electricity Maps, vyplýva z neho takmer úplný kolaps elektrickej siete Španielska, ktorého priemysel sa v pondelok po poludní úplne zastavil. Tu sa môžeme zamyslieť nad faktickými príčinami blackoutu. Hoci obvyklé španielske letné horúčavy ešte zďaleka nenastali, španielska kapacita solárnych elektrární s inštalovaným výkonom 30 GW sa vďaka silnému aprílovému slnku naplno rozbehla, pričom jej ešte pomohla sieť veterných elektrární (31 GW). Na druhej strane spotreba elektriny nebola naplánovaná na taký vysoký výkon, aký vyrobili elektrárne, lebo napríklad klimatizácie, ktoré by mohli tento nadbytočný výkon spotrebovať, ešte neboli potrebné. A tak vznikol problém.
Prevádzkovateľ siete jednoducho nedokázal včas diaľkovo odstaviť prerušované a nestabilné zdroje, ak to vôbec bolo možné, solárne a veterné zdroje produkujúce nad kapacitou spotreby, a teda aj siete, ktorá sa následne zrútila. Výsledkom bolo okrem iného dramatické a v podstate havarijné úplné odstavenie španielskych jadrových elektrární s celkovým inštalovaným výkonom 7,12 GW (české majú výkon 4,4 GW a slovenské 2,5 GW).
Závažnosť situácie dokazuje fakt, že Španielsko s 50 miliónmi obyvateľov malo v pondelok pred polnocou kriticky obmedzenú spotrebu elektriny na 9 GW (z vodných zdrojov, plynu a vetra), zatiaľ čo Česko, ktoré má päťkrát menej obyvateľov, potrebuje v tomto čase na pokrytie spotreby elektrickej energie stabilný výkon asi 8 GW (pokrytý stabilným výkonom českých jadrových a uhoľných elektrární). Vzhľadom na to, že španielska aj portugalská sieť vypadli, budú musieť byť znovu napájané, čo znamená, že prevádzkovateľ siete bude pomaly pripájať kľúčovú produkciu elektriny (s pomocou generátorov) spárovanú s užívateľmi tak, aby sa výroba a spotreba elektriny zhodovali. To je totiž to najväčšie špecifikum jedného z najväčších ľudských vynálezov všetkých čias – elektriny. A to postupne v sieťach jednotlivých regiónov, ktoré sa pomaly rozširujú na celoštátny systém. To však bude vyžadovať precíznu prácu energetikov po niekoľko dní s dôsledkom obrovských škôd na národnom hospodárstve v priemysle a celej ekonomike.
V sídle EÚ v Bruseli sa ihneď ozvali hlasy, že do značnej miery samostatná energetická sieť Pyrenejského polostrova teraz doplatila na to, že nie je silnejšie prepojená s ďalšími časťami Európy. Mnohí energetickí experti však naopak namietali, že tak, ako Španielsko stiahlo do blackoutu Portugalsko, pri výraznejšom prepojení krajiny s ďalšími štátmi EÚ by sa energetický kolaps mohol preniesť do ďalších krajín.
Energetický analytik Petr Dušek vo svojom článku z 26. apríla doslova prorocky podrobil drvivou kritikou predchádzajúce oslavné tirády, ako Španieli už utiahnu elektroenergetiku len vďaka tzv. obnoviteľným zdrojom a že klasické stabilné zdroje nepotrebujú.
Pre väčšinu Čechov však Španielsko znamená nanajvýš ponuku španielskeho ovocia a zeleniny v supermarketoch alebo dovolenku pri mori. Poučenie zo súčasného pyrenejského blackoutu, ktorého miliardové škody sa ešte len spočítajú, je jasné: slepá dôvera v masívne dotovanú, prerušovanú a nestabilnú solárnu energiu a veterné zdroje a ignorovanie faktu, že bez stabilných rotačných generátorov bude český priemysel, celá ekonomika a spoločnosť len príslovečnou trstinou vo vetre, je neprijateľným hazardom s prosperitou celej Českej republiky.
Na rozdiel od Španielska, v českých geografických podmienkach síce hrozí určitý letný prebytok z nadmernej inštalácie solárnych panelov (v súčasnosti 4,5 GW), ale podstatnejším problémom je očakávaný deficit výroby elektriny, ktorý takisto musí spôsobiť blackout. K tomu dôjde, keď sa v dôsledku ničivých emisných povolení náhle zastaví výroba elektriny z uhlia. Ako teraz uverejnil server Seznam Zprávy, politici tento problém nevideli, neriešili, odkladali. Ale na rozdiel od článku reportérky Zuzany Kubátovej tu zďaleka nejde len o celoročný výpadok dodávok elektriny v roku 2028 v objeme 20 hodín, ale o fakt, že v zime 2028/2029 môže chýbať stabilný výkon 4-5 GW na pokrytie spotreby elektriny. Nové a tvrdě dotované elektrárny na zemný plyn totiž do roku 2030 nebudú ešte zďaleka postavené, ak vôbec, pretože nemajú zabezpečenú ziskovosť. A opäť si porovnajme, že proti živelnému vypnutiu súčasného výkonu 8,5 GW z uhlia majú byť postavené len 4 GW z plánovaných plynových elektrární, ktoré však musia spĺňať požiadavky na spaľovanie vodíka od roku 2035, kedy bude emisný zemný plyn zakázaný.
Súčasná zelená ideológia a energetická politika EÚ a väčšiny členských krajín EÚ stavia na odchod od centrálnych zdrojov energie k prerušovaným zdrojom elektriny, prevažne zo solárnych panelov a veterných elektrární. To si samozrejme vyžaduje obrovské investície do posilnenia všetkých elektrických sietí a tiež do ich superinteligentného riadenia. To zjavne v Španielsku teraz zlyhalo. Do roku 2030 plánuje Česko investovať do prenosových a distribučných sietí práve kvôli decentralizácii energetických zdrojov 400 miliárd korún. Do roku 2040 požaduje vedenie EÚ investovať do sietí 2,3 bilióna eur, zatiaľ čo súčet rozpočtov členských krajín je nižší o pol bilióna eur. Tieto investície do ceny elektriny samozrejme musia zaplatiť spotrebitelia, pričom už teraz je priemysel EÚ vinou vysokých cien elektriny nekonkurencieschopný voči zvyšku sveta.
Stará múdrosť hovorí, že najlepšie a najlacnejšie je poučiť sa z chýb druhých. Bude súčasný drahý španielsky blackout konečne tým prebudením zo sna o svetlej zelenej budúcnosti aj pre českých politikov?
Názory vyjadrené v tomto článku sú názormi autora a nemusia nutne odrážať stanovisko The Epoch Times.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK