Utorok 3. decembra, 2024
Európsky parlament v Štrasburgu, ilustračný obrázok. (Foto: Christopher Furlong/Getty Images)
»

Vlna vykonštruovaných súdnych procesov v Číne – Európsky parlament prijal rezolúciu o prenasledovaní Falun Gongu

Boj za spravodlivosť: prípad Falun Gongu v centre pozornosti Európskeho parlamentu (EP).

Vykonštruovaný súdny proces v atmosfére strachu a útlaku. Berlínčan bojuje za prepustenie svojho otca, ktorý sa nachádza v Číne. Jeho osud – rovnako ako osud miliónov ďalších praktizujúcich Falun Gongu – visí na vlásku každý deň. Poslanci Európskeho parlamentu v Štrasburgu diskutovali o tejto otázke v stredu a štvrtok (17.-18.1.). EP vo štvrtok dopoludnia uznesenie prijal.

Yuande Ding, obyčajný pestovateľ čaju z dediny s ťažko vysloviteľným názvom Yanjiazhuang, nachádzajúcej sa neďaleko východočínskeho prístavného mesta Rizhao, by bol dnes považovaný za uneseného, za niekoho, kto proste zmizol a veľmi skoro by sa naňho zabudlo, ak by jeho syn Lebin opakovane a vehementne nepripomínal osud svojho zatknutého – a teraz už aj odsúdeného otca.

Európsky parlament vyzýva Čínu k okamžitému ukončeniu prenasledovania Falun Gongu

Poslanec Gahler vyzýva k prijatiu opatrenia

Lebina Dinga nedávno podporil poslanec Európskeho parlamentu Michael Gahler (Nemecko). Politik CDU spojil tento prípad s ďalším prípadom a vyzval Európsku komisiu, najmä predsedníčku Komisie Ursulu von der Leyenovú (CDU), aby podnikla konkrétne kroky: „Súčasná vlna vykonštruovaných procesov nesmie zostať bez povšimnutia. Štruktúry Čínskej komunistickej strany (ČKS) by si mali uvedomiť, že prenasledujú ľudí bez akéhokoľvek právneho základu aj podľa čínskeho práva. Páchateľov by sme mali potrestať zamietnutím víz a konfiškáciou ich majetku v zahraničí, uviedol člen Výboru pre zahraničné veci v Európskom parlamente.

Zatknutie a vykonštruovaný súdny proces

Yuande Ding a jeho manželka boli zatknutí kvôli svojmu presvedčeniu ráno 12. mája 2023 počas práce na malej rodinnej čajovej plantáži. Dom bol následne prehľadaný, pričom sa našli knihy a letáky Falun Gongu. Zatiaľ čo úrady uvalili na jeho manželku neoficiálne domáce väzenie kvôli medzinárodnej pozornosti venovanej prípadu, predstavitelia ČKS vzali jej manžela do vyšetrovacej väzby.

Dňa 28. novembra sa konal vykonštruovaný súdny proces s Dingom, ktorý sa stal obeťou vlny zatýkania najmenej 70 čínskych občanov praktizujúcich Falun Gongu. Podľa jeho syna Lebina Dinga, ktorý už jedenásť rokov žije v Nemecku, rodina nedostala žiadne oficiálne informácie ani dokumenty o začiatku súdneho procesu, dokonca ani pozvánku naň. Rodinu o súdnom procese informovali len prostredníctvom iných kanálov. Po skončení súdneho procesu však ešte nebol vyhlásený rozsudok.

Verdikt bol údajne vynesený 15. decembra 2023. Rodina sa o ňom dozvedela až 20. decembra. Súd v okresnom meste Wulian odsúdil Yuande Dinga na tri roky väzenia. Okrem toho musí pestovateľ čaju zaplatiť pokutu 15 000 jüanov (približne 2 000 eur).

Berlínčan Lebin Ding žiada prepustenie svojho otca v Číne pred čínskym veľvyslanectvom v Berlíne (Foto: The Epoch Times)

Expertka na genocídu: „Pseudoprávna fraška“

Deň pred začiatkom súdneho procesu uviedla Jasna Causevicová, expertka na genocídu zo Spoločnosti pre ohrozené národy, vo svojom tlačovom vyhlásení, že je to všetko len „divadlo“. Celú vec označila za „pseudo-právnu frašku“ a ako súčasť „nemilosrdnej represívnej kampane, ktorú čínska vláda vedie proti praktizujúcim Falun Gongu už 24 rokov“.

Odborníčka na ľudské práva vidí skutočný dôvod zatknutia otca rodiny aj v jeho hlbokom spojení s tisícročnými tradíciami Číny: „Ako praktizujúci meditačného hnutia Falun Gong našiel pre seba cestu meditácie a kultivácie, ktorá je v protiklade s ateizmom a materializmom diktátorskej Komunistickej strany Číny,“ vysvetlila Causevicová.

Európsky parlament (EP) v Štrasburgu v stredu (17.1.) večer rokoval o návrhu uznesenia o prenasledovaní Falun Gongu a o prípade Yuande Dinga.

Predložený návrh, vyzýva čínsky komunistický režim, aby okamžite ukončil prenasledovanie praktizujúcich Falun Gongu a iných menšín vrátane Ujgurov a Tibeťanov v Číne, a aby okamžite bezpodmienečne prepustil Yuande Dinga. EP vo štvrtok dopoludnia uznesenie prijal.

Strana a socializmus ako „superboh“

Výročná správa USA za rok 2022 o medzinárodnej náboženskej slobode v Číne okrem iného opisuje, ako sa komunistická strana snaží prostredníctvom zákona vnútiť veriacim v štáte svoju úlohu najvyššej autority ich viery – dokonca v nadpozemskom zmysle.

Čínska Štátna správa pre náboženské záležitosti (SARA) má jasné predstavy. Okrem iného požaduje, aby všetci duchovní v Číne „milovali vlasť, podporovali vedenie Komunistickej strany Číny, podporovali socialistický systém, dodržiavali Ústavu, zákony, predpisy a pravidlá, praktizovali základné hodnoty socializmu, dodržiavali princíp nezávislého a samosprávneho náboženstva v Číne, držali sa smeru počínštenia náboženstva v Číne a pracovali na udržaní národnej jednoty, náboženskej harmónie a sociálnej stability,“ cituje americké ministerstvo zahraničných vecí.

Skôr kultivácia a veda ako náboženstvo

Okrem USA a Kanady je Austrália ďalšou obľúbenou krajinou, do ktorej Číňania emigrujú, vrátane praktizujúcich Falun Gongu. Analýza austrálskeho ministerstva zahraničných vecí a obchodu (DFAT) z decembra 2021 vysvetľuje, že praktizujúci Falun Gongu „nevnímajú svoju cestu ako náboženstvo, ale skôr ako metódu kultivácie alebo ako vedu“.

Falun Gong je v Číne zakázaný od 20. júla 1999 a praktizujúci, ktorí sa odmietli vzdať princípov pravdivosti, súcitu a znášanlivosti, boli prenasledovaní. V tom čase v Číne žilo približne 1,2 miliardy ľudí, a odhady o počte praktizujúcich Falun Gongu sa pohybovali od 70 miliónov (podľa čínskej vlády z roku 1998) až po 100 miliónov (podľa informácií zverejnených v novinách New York Times).

Správa Austrálskeho ministerstva zahraničných vecí a obchodu (DFAT) v súvislosti s prenasledovaním praktizujúcich Falun Gongu v Číne uvádza sťažnosti a obavy týkajúce sa niektorých praktizujúcich, ktorí sa stali obeťami psychiatrických experimentov a odberu orgánov. DFAT však zdôrazňuje, že tieto tvrdenia nie je možné overiť.

V máji 2020 sa DFAT stretla s predsedom Londýnskeho tribunálu, Sirom Geoffreyom Nicom, QC po zverejnení jeho správy o odoberaní orgánov v Číne, „aby ďalej prediskutovala zistené skutočnosti“.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj