Trump vyzýva Putina na okamžité prímerie na Ukrajine po zvrhnutí Asada v Sýrii
Novozvolený americký prezident Donald Trump poslal ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi odkaz po tom, ako v Sýrii padol režim Bašára Asada a islamistickí opoziční bojovníci obsadili Damask. Trump vyzval na okamžité prímerie na Ukrajine.
„Asad je preč. Utiekol zo svojej krajiny,“ napísal Trump v nedeľu ráno na sociálnej sieti Truth. „Jeho ochranca, Rusko, Rusko, Rusko na čele s Vladimirom Putinom, už nemalo záujem ho chrániť. Rusko tam od začiatku nemalo žiadny dôvod byť.“
Nastupujúci prezident dodal, že Moskva „stratila akýkoľvek záujem o Sýriu kvôli Ukrajine, kde bolo zranených alebo zabitých takmer 600 000 ruských vojakov vo vojne, ktorá sa nikdy nemala začať a mohla by trvať večne“.
Trump tiež uviedol, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „by chcel uzavrieť dohodu“ na ukončenie takmer trojročnej vojny, pričom upozornil na straty stoviek tisíc ukrajinských vojakov a civilistov. „Malo by dôjsť k okamžitému prímeriu a začatiu rokovaní,“ povedal. „Príliš veľa životov je tak zbytočne zmarených, príliš veľa rodín zničených, a ak to bude pokračovať, môže sa to zmeniť na niečo oveľa väčšieho a oveľa horšieho. Vladimira dobre poznám. Toto je jeho chvíľa, aby konal.“
Moskva, ktorá podporovala sýrskeho vodcu Bašára Asada a od roku 2015 intervenovala v Sýrii v rámci svojho najväčšieho angažovania sa na Blízkom východe od rozpadu Sovietskeho zväzu v roku 1991, sa teraz snaží chrániť svoju pozíciu, geopolitický vplyv v širšom regióne a dve strategicky dôležité vojenské základne v Sýrii.
Rusko na Trumpovo vyhlásenie zatiaľ nereagovalo, hoci jeho ministerstvo zahraničných vecí potvrdilo, že Asad opustil Sýriu z dôvodu prebiehajúceho konfliktu.
„V dôsledku rokovaní medzi B. Asadom a viacerými stranami ozbrojeného konfliktu na území Sýrskej arabskej republiky sa rozhodol odstúpiť z prezidentského úradu a opustil krajinu s pokynmi na mierové odovzdanie moci,“ informovalo v nedeľu ruské ministerstvo zahraničných vecí. „Rusko sa na týchto rokovaniach nezúčastnilo.“
Rusko prevádzkuje leteckú základňu Hmímím v sýrskej provincii Latákíja, ktorú v minulosti využívalo na letecké útoky proti povstalcom, a má námorné zariadenie v Tartúse na pobreží. Zariadenie v Tartúse je jedinou ruskou stredomorskou opravárenskou a zásobovacou základňou a Moskva využíva Sýriu ako východiskový bod na prepravu vojenských kontraktorov do Afriky a späť.
Podľa vyhlásenia ministerstva boli dve ruské vojenské základne v Sýrii uvedené do stavu vysokej pohotovosti, pričom však ministerstvo bagatelizovalo bezprostredné ohrozenie týchto základní. „V súčasnosti im nehrozí žiadne vážne nebezpečenstvo,“ uviedlo ministerstvo.
Cez víkend Trump v samostatnom príspevku na sociálnej sieti Truth napísal, že Spojené štáty by nemali zasahovať do sýrskeho konfliktu. Podobne sa vyjadril aj vysokopostavený poradca Bidenovej administratívy, ktorý dodal, že Spojené štáty do nepokojnej blízkovýchodnej krajiny nepošlú svojich vojakov.
„Spojené štáty sa vojensky nezapoja do sýrskej občianskej vojny,“ povedal novinárom v Kalifornii bezpečnostný poradca prezidenta Joea Bidena Jake Sullivan. Zdôraznil, že americká armáda by zasiahla len v prípade, ak by bolo nutné zabrániť teroristickej organizácii ISIS získať v Sýrii oporné body.
Povstalcov, ktorí prevzali kontrolu nad Damaskom, vedie skupina Hajat Tahrír aš-Šám, ktorú Spojené štáty označujú za teroristickú organizáciu s väzbami na al-Káidu, hoci táto skupina údajne prerušila väzby s al-Káidou. Jedným z hlavných vodcov skupiny Hajat Tahrír aš-Šám je Ahmad Husajn Šara, známy aj ako Abú Muḥammad al-Džawlání, ktorého americké ministerstvo zahraničných vecí považuje za teroristu a obviňuje ho z viacerých teroristických útokov, ktoré si vyžiadali civilné obete v Sýrii.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK