
Trump bráni americký film 100% clom na zahraničnú produkciu. Čínu obviňuje z propagandy a úpadku Hollywoodu
Trump tvrdí, že americký filmový priemysel čelí koordinovanému útoku zo zahraničia. Clo má zastaviť odlev produkcie a čeliť čínskej propagande.
Americký prezident Donald Trump 4. mája oznámil, že poveril svoju administratívu zavedením 100 % clá na filmy vyrobené mimo územia Spojených štátov. Vo svojom príspevku na Truth Social uviedol, že ministerstvo obchodu a americký obchodný splnomocnenec okamžite začnú pracovať na zavedení cla na všetky filmy „vyrobené v zahraničí“.
Trump povedal, že tento krok je nevyhnutný na ochranu kedysi globálne dominantného amerického filmového priemyslu. Poznamenal pritom, že niektoré krajiny ponúkajú stimuly, aby prilákali amerických filmárov a štúdiá do zahraničia.
Varuje, že domáci priemysel „veľmi rýchlo umiera“, pričom Hollywood a mnoho ďalších miestnych zábavných spoločností čelia zániku. „Ide o koordinované úsilie iných štátov, a teda o hrozbu pre národnú bezpečnosť. Okrem všetkého ostatného ide aj o odkaz a propagandu,“ uviedol Trump. „CHCEME, ABY SA FILMY ZNOVA NATÁČALI V AMERIKE!“
Americký filmový priemysel už zasiahli Trumpove clá na čínsky dovoz. Čína – druhý najväčší filmový trh na svete – totiž 10. apríla obmedzila počet amerických filmov povolených do čínskej distribúcie v rámci odvetných opatrení voči americkým clám.
Trumpova administratíva v súčasnosti uvalila clo vo výške 145 % na všetky dovozy z Číny. Čínska komunistická strana (ČKS) reagovala odvetným clom vo výške 125 % na americké tovary.
Trump zaviedol tieto clá s cieľom prinútiť ČKS, aby riešila obchodný deficit so Spojenými štátmi. Biely dom 15. apríla vyhlásil, že kvôli čínskym protiopatreniam môže Peking čeliť odvetným clám až do výšky 245 %.
V rozhovore pre NBC 4. mája Trump povedal, že nemá v úmysle znížiť clá na čínsky tovar len preto, aby začal rokovania s Pekingom, ako to požaduje ČKS. „V určitom momente ich znížim, pretože inak by nebolo možné s nimi obchodovať – a oni chcú s nami veľmi obchodovať, “ povedal. „Pozrite sa, ich ekonomika je naozaj v zlom stave. Rúca sa.“
Niektorí analytici sa domnievajú, že čínske obmedzenia voči americkým filmom budú mať na priemysel len obmedzený vplyv. Seth Shafer, hlavný analytik spoločnosti S&P Global Market Intelligence Kagan, uviedol, že počet domácich filmov uvádzaných v Číne klesá.
„V súčasnosti sa v Číne uvádza približne len 25 % domácich filmov so širokou distribúciou a tento podiel sa postupne znižuje kvôli rastúcej konkurencii zo strany čínskej domácej filmovej produkcie,“ konštatuje Shafer. Dodáva, že z filmov uvádzaných v Číne, „tvoria čínske z celkových tržieb predaja vstupeniek menej ako 10 %.“
Začiatkom tohto roka Trump vymenoval troch ikonických hercov – Jona Voighta, Mela Gibsona a Sylvestra Stallonea – za svojich zvláštnych vyslancov pre Hollywood. Cieľom je oživiť americký filmový priemysel.
Trump vyhlásil, že títo traja budú jeho „očami a ušami“ v Hollywoode a budú mu radiť, ako obnoviť zábavný priemysel a vrátiť mu niekdajšiu slávu.
Podľa marcovej epizódy programu „International Roundtable“ vysielaného na EpochTV, v ktorej vystúpila skupina odborníkov, po celosvetovom úspechu filmu „Titanic“ ČKS uznala silu Hollywoodu a začala pracovať na tom, aby využila svoje kontakty v Hollywoode na zakrytie vlastného porušovania ľudských práv a vytváranie priaznivého obrazu komunistickej Číny.
Táto údajná podvratná činnosť kontrastuje s počiatkami Hollywoodu pod takzvaným Haysovým kódexom, ktorý do 50. rokov stanovoval prísne obsahové zásady. Tie boli nakoniec nahradené moderným hodnotiacim systémom v roku 1968, ktorý otvoril cestu liberálnejšej ére.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK