Piatok 16. mája, 2025
Nemecký minister obrany Boris Pistorius (vpravo) a britský minister obrany John Healey si podávajú ruky vo vile Borsig počas zasadnutia Rady ministrov obrany Trinity House v Berlíne 15. mája 2025. (Foto: TOBIAS SCHWARZ/AFP cez Getty Images)
»

Spojené kráľovstvo a Nemecko spoločne vyvinú novú údernú zbraň

Dve najväčšie európske ekonomiky budú spolupracovať na systéme presnej zbrane s dlhým dosahom.

Spojené kráľovstvo a Nemecko budú spoločne vyvíjať systém presnej zbrane s dlhým dosahom s doletom takmer 2000 kilometrov, oznámil Londýn vo štvrtok (15. 5.).

Tento krok nadväzuje na záväzok oboch krajín vyvíjať nové zbrane v rámci bilaterálnej obrannej dohody, známej ako Dohoda z Trinity House, ktorá bola podpísaná v októbri 2024.

Projekt novej zbrane bol ohlásený spoločne britským ministrom obrany Johnom Healeym a jeho nemeckým náprotivkom Borisom Pistoriusom v Berlíne 15. mája.

Vo vyhlásení z 15. mája britské ministerstvo obrany uviedlo, že presná zbraň dlhého dosahu bude patriť medzi najpokročilejšie systémy, aké kedy Spojené kráľovstvo navrhlo na ochranu britskej verejnosti a posilnenie odstrašenia protivníkov NATO, pričom posilní obranný sektor Spojeného kráľovstva a Európy.

Ministri Healey a Pistorius budú diskutovať aj o spoločnom programe obstarávania torpéd Sting Ray pre námorné hliadkovacie a prieskumné lietadlá P-8 Poseidon, aby zlepšili schopnosti oboch krajín čeliť podvodným hrozbám.

„Spojené kráľovstvo a Nemecko si nikdy neboli bližšie a Dohoda z Trinity House už má pozitívny vplyv na našu bezpečnosť a ekonomiku. Toto partnerstvo pomáha urobiť zo sektoru obrany motor rastu – vytvára pracovné miesta, zvyšuje zručnosti a podporuje investície v Spojenom kráľovstve a Nemecku,“ uviedol Healey.

„Vo svete, ktorý je čoraz nebezpečnejší, stoja NATO a európski spojenci jednotne. Spoločne s Nemeckom sme vedúcimi krajinami podporujúcimi Ukrajinu, obranu východného krídla NATO a spoločné investície do schopností budúcej generácie,“ dodal.

Británia bola zakladajúcim členom NATO, keď sa k Aliancii pripojila v roku 1949, zatiaľ čo Západné Nemecko doň vstúpilo v roku 1955 počas studenej vojny. Východné Nemecko sa stalo súčasťou Aliancie po zjednotení Nemecka v roku 1990.

Spojené kráľovstvo a Nemecko sú v súčasnosti dvoma najväčšími ekonomikami Európy.

Ďalšie podrobnosti o časovom harmonograme alebo rozpočte projektu novej zbrane zatiaľ neboli zverejnené.

Od podpisu Dohody z Trinity House sa nemecké posádky pripojili k personálu britských kráľovských vzdušných síl počas dvoch letov na britských lietadlách P-8 Poseidon, uviedlo britské ministerstvo obrany.

Ministri sa majú opäť stretnúť 16. mája spolu so svojimi poľskými, talianskymi a francúzskymi náprotivkami na zasadnutí európskej skupiny ministrov obrany E5 v Ríme.

Táto skupina sa naposledy stretla v marci v Paríži, kde diskutovala o podpore Ukrajiny a postavení Európy v NATO.

Krok Berlína a Londýna prichádza počas etapy nového nastavenia obrannej politiky a výdavkov starého kontinentu po tom, čo americký prezident Donald Trump vyhlásil, že očakáva, že Európa prevezme väčšiu zodpovednosť za vlastnú bezpečnosť.

Nemecký parlament v marci schválil plány na masívny nárast výdavkov vrátane vyňatia investícií do obrany z pravidiel obmedzujúcich zadlžovanie. Fiškálny plán zahŕňa 500 miliárd eur na špeciálny fond pre infraštruktúru.

Začiatkom týždňa francúzsky prezident Emmanuel Macron uviedol, že je „pripravený otvoriť diskusiu“ o umiestnení francúzskych jadrových zbraní na území spojencov, aby posilnil obranu Európy, podobne ako Spojené štáty umiestňujú jadrové zbrane v tretích krajinách.

Vo februári vyzval nemecký kancelár Friedrich Merz na diskusiu o „zdieľaní jadrových zbraní“ s Francúzskom, zatiaľ čo poľský premiér Donald Tusk v marci uviedol, že Poľsko „seriózne rokuje s Francúzmi“ o „myšlienke jadrového dáždnika nad Európou“.

Plány pokročili 9. mája, keď Paríž a Varšava podpísali zmluvu o zvýšení spolupráce v oblasti obrany, jadrovej energie a ďalších opatrení. Zmluva konkrétne nespomínala jadrové zbrane.

7. mája Macron a Merz počas prvej zahraničnej cesty nemeckého lídra po nástupe do úradu oznámili zriadenie novej francúzsko-nemeckej bezpečnostnej rady, čo signalizuje pokračujúce úsilie Európy o vylepšenie svojej obrannej pozície.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj