
Snemovňa USA drvivou väčšinou schválila zákon proti násilnému odoberaniu orgánov v Číne
Snemovňa reprezentantov Spojených štátov minulý týždeň drvivou väčšinou 406 ku 1 prijala zákon proti násilnému odoberaniu orgánov (HR 1503), ktorého cieľom je potrestať páchateľov štátom organizovaného násilného odoberania orgánov v Číne.
Zákon, ktorého hlavnými iniciátormi sú republikán Chris Smith z New Jersey a demokrat William Keating z Massachusetts, je namierený proti zneužívaniu transplantácií a obchodovaniu s ľuďmi za týmto účelom. Sankcie dopadnú na každého, kto je zapojený do týchto praktík – vrátane členov Čínskej komunistickej strany. Bude im zmrazený majetok, zakázané finančné transakcie s USA, odobraté víza aj imigračné výhody.
Páchateľom hrozí pokuta až 250 000 dolárov. Ak sa preukáže, že konali úmyselne, súd im môže uložiť trest až 20 rokov väzenia a pokutu do výšky jedného milióna dolárov. „Potrebujeme trest, ktorý zodpovedá zločinu. A ten zločin je strašný,“ uviedol kongresman Smith pre Epoch Times.
Zákon ukladá americkému prezidentovi, aby do 180 dní od jeho účinnosti predložil Kongresu zoznam osôb, ktoré tieto praktiky financujú, podporujú alebo inak umožňujú.
Zákon tiež vyžaduje, aby Spojené štáty hodnotili ostatné krajiny z hľadiska výskytu násilného odoberania orgánov a obchodovania s ľuďmi – činností zahrňujúcich nátlak, únosy, podvody, zneužívanie moci alebo situácií zraniteľnosti obetí.
Ak zákon vstúpi do platnosti, stane sa oficiálnou politikou USA na boj proti týmto zločinom, presadzovanie etických systémov dobrovoľného darcovstva orgánov počas medzinárodných rokovaní a obranu ľudskej dôstojnosti v súlade so Všeobecnou deklaráciou ľudských práv.
Smith uviedol, že tento zákon vysiela jasný odkaz každému, kto sa snaží získať orgán bez ohľadu na to, odkiaľ pochádza. „Zaplatíte za to obrovskú, naozaj obrovskú cenu,“ povedal. Zároveň zdôraznil, že návrh pomôže zvýšiť povedomie v rámci všetkých štruktúr americkej vlády o tejto „hrozivej situácii“.

„Príliš dlho sa o tom mlčalo. Ľudia prepojení s Čínou, lobisti z K Street, sa tvária, že ide len o obchod. Ja obchod podporujem – ak je založený na princípoch a ľudských právach,“ uzavrel Smith.
„Barbarstvo“
Priemysel násilného odoberania orgánov zažil prudký rozmach od roku 2000, keď čínsky režim začal rozsiahlu kampaň proti duchovnej praxi Falun Gong, ktorú vtedy v Číne praktizovalo odhadom 70 až 100 miliónov ľudí.
Nezávislý ľudový tribunál so sídlom v Londýne v roku 2019 dospel k záveru, že v Číne prebieha násilné odoberanie orgánov vo „veľkom rozsahu“, pričom hlavnými obeťami sú praktizujúci Falun Gongu. Ujguri čeliaci pokračujúcemu masovému zadržiavaniu a núteným prácam v Sin-ťiangu sú tiež ohrození tým, že sa stanú živou bankou na orgány.
Čínske nemocnice pritom lákajú zahraničných pacientov čakacími dobami v dĺžke pár dní alebo týždňov, čo je v transplantológii mimoriadne podozrivé. „Nikde inde na svete to tak nefunguje. Nikde,“ povedal Smith.
„Povedia si: Toto presne potrebujeme a idú po toho väzňa. Majú rozsiahlu databázu – vedia, kto má aké orgány, aké má antigény a ďalšie informácie“, a keď nájdu vhodného darcu, úrady ho jednoducho zabijú, aby ten orgán získali, dodal… Niečo také barbarské som v živote nevidel.“
Na tlačovej konferencii 7. mája Mark Yang z neziskovej organizácie Falun Dafa Information Center označil čínsky režim za „jednu z najvážnejších hrozieb pre ľudské práva“.
Rushan Abbasová, zakladateľka organizácie Campaign for Uyghurs (Kampaň za Ujgurov), dodala: „Čínska komunistická strana profituje z genocídy Ujgurov a Falun Gongu. Je to ekonomika postavená na utrpení. Svet nemôže ďalej odvracať svoj zrak.“

Globálny problém
Prijatie zákona Stop Forced Organ Harvesting Act je už druhým protičínským legislatívnym krokom americkej Snemovne počas jediného týždňa.
5. mája schválila Snemovňa zákon Falun Gong Protection Act (Zákon na ochranu Falun Gongu), ktorý nariaďuje USA zvyšovať medzinárodné povedomie o prenasledovaní tejto skupiny, koordinovať sankcie so spojencami a požaduje správu troch hlavných vládnych agentúr o transplantačných praktikách v Číne.
Dean Baxendale, kanadský vydavateľ a šéf organizácie China Democracy Fund (Fond pre čínsku demokraciu), vyzval celý svet, aby sa postavil k porušovaniu ľudských práv v Číne čelom. „Toto nie je len americký problém. Je to problém celého sveta,“ vyhlásil.

Louisa Greveová z austrálskej neziskovej koalície International Coalition to End Transplant Abuse in China (Medzinárodná koalícia za ukončenie zneužívania transplantácií v Číne) na konferencii uviedla, že je potrebné vyvíjať tlak aj na americké univerzity a vedecké časopisy, ktoré stále poskytujú priestor čínskym lekárom. Nemôžeme predstierať, že je „všetko v poriadku“, keď sú transplantácie v Číne založené na systematických ľudskoprávnych zločinoch, povedala Greveová.
Piero Tozzi, výkonný riaditeľ Kongresovej výkonnej komisie pre Čínu, uviedol, že dúfa, že tento zákon a hroziace sankcie budú odstrašujúcim signálom pre každého, kto by sa chcel podieľať na takýchto zločinoch.

Smithov návrh mal už v roku 2023 širokú podporu – vtedy ho Snemovňa schválila pomerom hlasov 413 ku 2. Senát ho však nakoniec neprijal. Dlhoročný kongresman Smith je tentoraz optimistickejší. „Stranícke spory by mali zostať za dverami, keď hovoríme o ľudských právach a o ľuďoch, s ktorými sa takto zaobchádza,“ povedal. Vyzval Senát, aby sa návrhom zákona zaoberal – kvôli obetiam. „Kto to odkladá, ten to vlastne popiera.“
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK