Pondelok 20. mája, 2024
Prokurátor ÚŠP Ján Hrivnák a ďalší prokurátori ÚŠP počas tlačovej konferencie Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) (Foto TASR/ Martin Baumann)

Prokurátor J. Hrivnák povedie oddelenie závažnej trestnej činnosti na GP SR

Prokurátor Ján Hrivnák povedie oddelenie závažnej trestnej činnosti na Generálnej prokuratúre (GP) SR. Vedením nového oddelenia ho od 20. marca poveril generálny prokurátor Maroš Žilinka. Hrivnák o tom informoval na utorkovej tlačovej konferencii.

„Presná náplň činnosti ešte nie je určená. Bude tam pridelených šesť prokurátorov z dnešného Úradu špeciálnej prokuratúry, plus dve prokurátorky generálnej prokuratúry,“ priblížil. Vyjadril ľútosť nad tým, že oddelenie nebude obsadené väčším počtom prokurátorov z končiacej špeciálnej prokuratúry. „Bolo by to možno väčšou posilou pre celý rezort,“ dodal.

Prípady by mali byť oddeleniu pridelené na základe výnimiek, ktoré vydá generálny prokurátor. „Inak by sme procesne nemohli v tých veciach konať, lebo v zásade sú príslušné (…) krajské prokuratúry,“ doplnil J. Hrivnák.

Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) zanikne 20. marca. Prokurátori ÚŠP si v pondelok (18. 3.) prevzali dekréty o ich zaradení na jednotlivé oddelenia Generálnej prokuratúry SR, kde budú pôsobiť po zrušení špeciálnej prokuratúry. Prípady, kde bola podaná obžaloba alebo kde je návrh na podanie obžaloby, by mali aj naďalej zostať súčasným prokurátorom. Kauzy z prípravného konania budú rozdelené primárne na krajské prokuratúry naprieč Slovenskom.

D. Lipšic považuje za hlavný dôvod zrušenia ÚŠP to, že riešil aj citlivé kauzy

Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) riešil v posledných rokoch aj kauzy vedúce na najvyššie poschodia verejného života, biznisu a justície, čo bol zrejme hlavný dôvod na jeho zrušenie. Na utorkovej tlačovej konferencii to povedal špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.

Poukázal na to, že prokurátori ÚŠP dozorovali najzávažnejšie trestné kauzy. „Či sa týkali korupcie, organizovaného zločinu, terorizmu, extrémizmu, eurofondových podvodov, najzávažnejšej ekonomickej trestnej činnosti a v posledných tri a pol rokoch tieto kauzy viedli aj na najvyššie poschodia verejného života, biznisu a justície. To je zrejme hlavný dôvod takého expresného zrušenia špeciálnej prokuratúry,“ povedal D. Lipšic.

Priblížil, že v samostatnej histórii Slovenska bolo uložených 58 doživotných trestov, z toho 28 v kauzách pod vedením prokurátorov špeciálnej prokuratúry. „Od východu až na západ sa nám podarilo rozložiť všetky zločinecké skupiny, ktoré na Slovensku pôsobili,“ povedal prokurátor Bohdan Čeľovský s tým, že objasnených bolo 400 prípadov vrážd alebo úkladných vrážd.

Prokurátor Ján Šanta z odboru ekonomickej kriminality hovorí o úspešnom boji s nebankovými subjektami či zločineckými skupinami založenými na podvodoch s DPH. „Niet najmenšieho dôvodu na zrušenie tohto úradu a, naopak, tento úrad preukázal, že je vysoko špecializované a úspešné pracovisko, ktoré si za 20 rokov plnilo všetky úlohy, ktoré boli naň kladené,“ podotkol.

ÚŠP zanikne 20. marca. Prokurátori ÚŠP si v pondelok (18. 3.) prevzali dekréty o ich zaradení na jednotlivé oddelenia Generálnej prokuratúry SR, kde budú pôsobiť po zrušení špeciálnej prokuratúry. Prípady, kde bola podaná obžaloba alebo kde je návrh na podanie obžaloby, by mali aj naďalej zostať súčasným prokurátorom. Kauzy z prípravného konania budú rozdelené primárne na krajské prokuratúry naprieč Slovenskom.

Prečítajte si aj