
Minister Taraba nechce podporiť návrh Európskej komisie na zníženie emisií, podľa Demokratov to však nie je v jeho moci
Slovensko nepodporí návrh Európskej komisie na zníženie emisií CO2 o 90 percent do roku 2040. Vyhlásil to minister životného prostredia Tomáš Taraba (SNS) na sociálnej sieti. „Tieto ideologické návrhy sú skôr dôkazom, že bruselskí byrokrati stratili už základný kontakt s realitou. Nemajú buď ani potuchy v akom ekonomickom ohrození sa nachádza európsky a, žiaľ, aj slovenský priemysel, alebo im je to úplne ukradnuté,“ napísal minister.
Súčasne pripomenul, že najvyšší predstavitelia automobilového priemyslu definovali na rokovaní vlády tri hlavné oblasti, ktoré ničia ich konkurencieschopnosť. Prvou sú prísne emisie, ktoré podľa slov ministra mimo EÚ nikto nerešpektuje, neriadi sa nimi a predražujú výrobu. Ďalej sú to vysoké ceny energií, ktoré spôsobili nárast cien vstupov o 40 percent oproti iným krajinám. Posledným bodom je nedostatok vybudovaných spaľovacích zariadení, ktoré menia odpad na teplo alebo elektrickú energiu.
Taraba upozornil, že Brusel a opozícia stoja v každom bode na opačnej strane. „Sankciami chcú predražovať cenu energií, presadzovaním sprísňovania emisií oslabujú priemysel a útočením na každú výstavbu spaľovne len odkazujú priemyslu – nič tu nevyrábajte, choďte do iných štátov,“ dodal Taraba.
Rozhodnutie ministra nepodporiť čiastkový klimatický cieľ EÚ do roku 2040 kritizuje strana Demokrati, podľa ktorej sa Taraba vydal na ideologický boj proti Bruselu, ktorým sa snaží zakryť neschopnosť riešiť dôsledky klimatickej krízy na Slovensku. Demokrati v tejto súvislosti upozornili, že čoraz viac občanov bude doplácať na extrémne suchá, teploty či povodne, a to aj svojimi životmi.
Strana súčasne podotkla, že minister nemôže takéto rozhodnutie prijať sám, ale takúto právomoc má jedine parlament. „Keďže sa jedná o návrh legislatívy EÚ, pozície SR k nej neschvaľuje minister, ale výlučne Národná rada SR prostredníctvom eurovýboru alebo pléna, čo Tarabovi zjavne nedošlo. Návrh pozície nemôže vychádzať z Tarabovho statusu na Facebooku, ale musí byť predmetom pripomienkového konania vrátane podkladových analýz,“ vysvetlil Michal Kiča (Demokrati). Ako dodal, Taraba vie len „okydávať“ Brusel, no sám pre Slovensko nepredstavil žiaden plán.
Správnou reakciou podľa Kiču nemusí byť nekritické prijímanie legislatívy, no vláda by podľa neho mala viesť dialóg zástupcami priemyslu, expertov a mimovládnych organizácií, návrh vyhodnotiť a pripraviť k nemu vecné pripomienky a podrobné analýzy. „V mnohých sektoroch pre nás nemusí byť nijako problematický, napríklad náš energetický mix je v porovnaní s okolitými štátmi výborný. V iných oblastiach môžeme presadzovať vlastné riešenia a hľadať pre ne spojencov na európskej pôde,“ uviedol Kiča s tým, že slovenský priemysel by tak mohol získať ďalšie miliardy na modernizáciu.
„To by však vyžadovalo technokratický prístup, namiesto ktorého ale Taraba rieši ideologické výplody na sociálnej sieti. Tie však v EÚ nikoho nezaujímajú. Taraba dostáva Slovensko na okraj rokovacieho stola, kam patria extrémisti. Nikto ich neberie vážne, pretože nemajú žiadne riešenia,” uviedol Kiča.
Demokrati pripomenuli, že klimatický cieľ na rok 2040 predstavený Európskou komisiou vyplýva zo záväzku Slovenska dosiahnuť v roku 2050 klimatickú neutralitu, k čomu tomu sa na pôde EÚ zaviazala vláda SR v roku 2019. Demokrati zdôraznili, že súčasťou tejto vlády bola aj SNS. „
Taraba len opäť dokázal, že nie bruselskí byrokrati, ale on je odtrhnutý od reality životov miliónov Slovákov, ktorí čelia už dnes vážnym dôsledkom klimatickej krízy. Na jeho neschopnosť doplatia nielen ľudia v regiónoch, ale v konečnom dôsledku aj slovenský priemysel,” uzavrel Kiča.
Zámer ministra nepodporiť klimatické ciele kritizuje aj Klimatická koalícia, podľa ktorej ide o nebezpečný a dátami nepodložený postoj. „Ak niekto stratil kontakt s realitou je to minister Taraba, jeho kroky sa vypomstia celému Slovensku,“ vyhlásila Klimatická koalícia. Ako zdôraznila, podpora klimatických politík a zelená transformácia je príležitosťou pre Slovensko a v čase klimatickej zmeny aj nutnosťou.
Nečinnosť podľa environmentálnej platformy prinesie katastrofické dôsledky pre ľudí a ekonomiku. Koordinátorka Klimatickej koalície Lucia Szabová považuje postoj ministra za nebezpečný, najmä v čase, keď sú dôsledky klimatickej krízy viditeľné v podobe extrémneho sucha, ktoré striedajú záplavy. „Kým ľudia na Slovensku dostávajú upozornenia, aby neplytvali vodou, minister im odkazuje, že mu na ich budúcnosti a problémoch nezáleží. Ak niekto nemá kontakt s realitou je to on a nie tí, ktorí sa zodpovedne snažia nastaviť ciele, aby sme zabojovali s jednou z najväčších hrozieb, ktorej spoločne všetci čelíme,” uviedla Szabová.
Minister podľa Klimatickej koalície účelovo argumentuje len časťami priemyslu, ktoré sa bránia zmenám. „V rámci EÚ silnie hlas podnikateľského sektora a investorov, ktorí volajú po ambicióznych klimatických cieľoch, vrátane toho, ktorý teraz minister Taraba spochybňuje,“ podotkla environmentálna platforma. Szabová vysvetlila, že Slovensko vie z tejto zmeny profitovať.
Ako príklad uviedla rozvoj výroby tepelných čerpadiel. „Práve kvôli našej pomalej reakcii na meniace sa prostredie v skutočnosti prichádzame o konkurencieschopnosť. Klimatické ciele a zelená transformácia nie sú nejakým rozmarom bruselských úradníkov. Je to nutnosť a nastavujú ju spoločne členské štáty. Ak sa jej budeme vyhýbať, budeme na tom tratiť nielen kvalitou života obyvateľov ale aj širokosiahlymi ekonomickými dôsledkami,“ zdôraznila Szabová s tým, že je to na zodpovednosť ministra Tarabu a vlády.
Szabová upozornila, že to, čo prezentuje Taraba, nie je názor ani väčšiny zamestnávateľov, ani spoločnosti, ale sú to iba jeho osobné názory, ktoré neopiera o dáta či názory dôležitých stakeholderov. „Sú najmä v rozpore s jeho pracovnou náplňou, ktorou by malo byť chrániť životné prostredie. Z najnovšieho prieskumu verejnej mienky, Eurobarometer, jednoznačne vyplýva, že výrazná väčšina Slovákov podporuje klimatickú neutralitu a aj aktívny boj s klimatickou krízou,” uzavrela Szabová
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Váš názor nám pomôže tvoriť lepší obsah. Ako sa vám páčil tento článok?