
Maďarský parlament schválil návrh zákona o vystúpení z Medzinárodného trestného súdu
Maďarský parlament 20. mája schválil návrh zákona, ktorým sa začne ročný proces vystúpenia krajiny z Medzinárodného trestného súdu (ICC). Maďarská vláda premiéra Viktora Orbána oznámila tento krok v apríli, krátko po tom, ako jeho izraelský kolega Benjamin Netanjahu navštívil Maďarsko napriek zatykaču vydanému ICC.
Minulý mesiac Orbán povedal, že ICC „už nie je nestranným súdom, súdom založeným na princípoch právneho štátu, ale skôr politickým súdom“. Zároveň odmietol myšlienku zatknutia Netanjahua a povedal, že rozhodnutie ICC je „drzé, cynické a úplne neprijateľné“.
V utorok 20. mája 134 poslancov hlasovalo za návrh zákona o vystúpení Maďarska z ICC a 37 bolo proti „Maďarsko dôrazne odmieta využívanie medzinárodných organizácií, najmä trestných súdov, ako politických nástrojov,“ uvádza sa v návrhu zákona.
Netanjahu povedal, že rozhodnutie Budapešti vystúpiť z ICC je „odvážne a zásadové rozhodnutie“. ICC vydal zatykače na Netanjahua a bývalého izraelského ministra obrany Yoava Gallanta v novembri 2024, v ktorých ich obvinil z vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti za ich konanie počas izraelskej vojny v Gaze proti teroristickej skupine Hamas.
Súd so sídlom v Haagu v Holandsku tvrdil, že používali „hlad ako vojenskú taktiku“ tým, že obmedzili humanitárnu pomoc do Pásma Gazy a úmyselne sa zameriavali na civilistov. Izraelskí predstavitelia obvinenia odmietajú.
Izrael tvrdí, že súd stratil legitimitu tým, že vydal zatykače na demokraticky zvoleného vodcu krajiny, ktorá uplatňuje právo na sebaobranu. Tvrdí, že obvinenia sú politicky motivované a podnecované antisemitizmom.
Odstúpenie krajiny od súdu nadobúda účinnosť jeden rok po tom, ako generálny tajomník OSN dostane písomné oznámenie o tomto kroku.
ICC bol zriadený v roku 1998 Rímskym štatútom s cieľom poskytovať súdne služby, ak nie sú k dispozícii žiadne iné možnosti. Svoju činnosť začal v roku 2002 s cieľom stíhať osoby obvinené z vojnových zločinov, zločinov proti ľudskosti a genocídy, pričom Maďarsko bolo jedným z jeho zakladajúcich členov.
Všetky členské štáty Európskej únie patria medzi 124 krajín, ktoré sú členmi ICC, čo znamená, že sú povinné vykonávať zatykače vydané súdom podľa Rímskeho štatútu. Sporný „štát Palestína“ je tiež členom. Medzi hlavné krajiny, ktoré nie sú členmi ICC, patria Spojené štáty, Čína, Rusko, Izrael, India, Pakistan, Turecko a Irán.
Vystúpenie Maďarska nie je jediným opatrením, ktoré bolo prijaté proti súdu. Vo februári podpísal americký prezident Donald Trump výkonné nariadenie o uvalení vízových a finančných sankcií na osoby, ktoré pomáhajú ICC pri vyšetrovaní Spojených štátov a ich spojencov.
„Spojené štáty uvalia hmatateľné a významné sankcie na osoby zodpovedné za porušenie pravidiel, medzi ktoré môže patriť zmrazenie majetku a aktív, ako aj pozastavenie vstupu do Spojených štátov pre úradníkov, zamestnancov a agentov ICC, ako aj ich najbližších rodinných príslušníkov, keďže ich vstup do našej krajiny by bol na ujmu záujmom Spojených štátov,“ uvádza sa v nariadení.
Trumpov príkaz deklaruje, že Spojené štáty „naďalej zostávajú oddané zodpovednosti a mierovému budovaniu medzinárodného poriadku, ale ICC a zmluvné strany Rímskeho štatútu musia rešpektovať rozhodnutia Spojených štátov a iných krajín nepodriadiť svoj personál jurisdikcii ICC v súlade s ich príslušnými zvrchovanými právomocami.“
Medzi osobami, na ktoré Trump uvalil sankcie, bol aj hlavný prokurátor ICC Karim Khan. V máji 2024 Khan oznámil zatykače na vodcov Hamasu Yahya Sinwara, Mohammeda Deifa a Ismail Haniyeha za vojnové zločiny, ako je branie rukojemníkov, a za zločiny proti ľudskosti, vrátane vraždy. Všetci traja sú teraz mŕtvi.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Len pár slov od vás nám pomôže tvoriť lepší obsah. Ako sa vám páčil tento článok?