Hromadné deportácie sa začnú v Chicagu, hovorí Trumpov „pohraničný cár“ Tom Homan
Tom Homan, kandidát novozvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa na post hraničného komisára, prehlásil, že plány na rozsiahlu operáciu na deportáciu nelegálnych prisťahovalcov sa začnú v Chicagu, a varoval miestnych predstaviteľov, aby tomu nebránili.
„Začneme priamo v Chicagu v štáte Illinois. Ak vám starosta Chicaga nechce pomôcť, musí odstúpiť,“ povedal Homan na podujatí, ktoré 9. decembra spoluorganizoval Northwest Side GOP Club v Chicagu. „Ale ak nám bude prekážať – ak bude vedome ukrývať alebo skrývať nelegálneho cudzinca – budem ho stíhať.“
Trump v kampani sľuboval, že zabezpečí hranice a deportuje každého, kto sa zdržiava v krajine nelegálne, pričom odhady počtu nelegálnych prisťahovalcov v Spojených štátoch sa pohybujú od 11 do 21 miliónov. Novozvolený prezident tiež sľúbil zrušiť právo na občianstvo udelené pri narodení dieťaťa. Nedávno však naznačil ochotu spolupracovať s demokratmi na pláne, ktorý by z hromadných deportácií vylúčil tých, čo sa do Spojených štátov dostali nelegálne ako deti (tieto osoby bývajú označované ako Dreamers).
Hoci podrobnosti operácie zostávajú nejasné, Homan uviedol, že úsilie bude prioritne zamerané na deportácie zločincov a členov gangov. Ostatných nelegálnych prisťahovalcov však vyzval, aby krajinu opustili sami, a varoval, že je len otázkou času, kedy ich chytia a deportujú. Prisľúbil tiež, že odporučí zablokovať federálne finančné prostriedky pre mestá, ktoré nebudú pomáhať agentom Úradu pre imigráciu a clá (ICE) v ich úsilí.
Viacerí demokratickí zákonodarcovia a vedúci predstavitelia miest odsúdili plán hromadnej deportácie s tým, že naruší dlhodobo fungujúce rodiny a poškodí ekonomiku. Medzi kritikov patrí aj starosta Chicaga Brandon Johnson, ktorý vo svojom prvom verejnom vystúpení k výsledkom prezidentských volieb povedal, že predstavitelia mesta budú naďalej chrániť nelegálnych prisťahovalcov pred deportáciou a že nedovolia chicagským policajtom spolupracovať s ICE. Johnson tiež prisľúbil, že bude bojovať proti akýmkoľvek pokusom odoprieť Chicagu federálne financovanie, pričom takéto hrozby označil za „bezohľadné a nebezpečné“.
Homan v pondelok v prejave na podujatí v Chicagu uviedol, že mesto po Trumpovom nástupe do úradu zažije prílev agentov ICE. Varoval mestských úradníkov, aby „ustúpili z cesty“, a zároveň prisľúbil, že bude žalovať mestá, ktoré odmietnu spolupracovať s ICE.
Podobne ako starosta Chicaga, aj guvernér štátu Illinois JB Pritzker prisľúbil, že sa postaví proti akýmkoľvek snahám o deportáciu nelegálnych prisťahovalcov. Pritzkerov hovorca Matt Hill vydal v reakcii na Homanove vyjadrenia vyhlásenie pre viaceré médiá. „Nie je žiadnym tajomstvom, že Illinois bude počas nasledujúcich štyroch rokov čeliť bezpočtu nepodložených útokov zo strany Trumpovej administratívy,“ uviedol vo vyhlásení. „Namiesto toho, aby guvernér Pritzker reagoval na každú smiešnu samochválu Trumpových lokajov, sústredí sa na to, na čo sa sústredil počas Trumpovho prvého funkčného obdobia: viesť náš štát kompetentne namiesto chaosu.“
Zatiaľ čo Trumpovo úsilie o deportácie narazilo na odpor Illinois a niektorých ďalších štátov vedených demokratmi, štáty vedené republikánmi, ako napríklad Texas, prisľúbili, že budú nápomocné.
„Texas bude naďalej spolupracovať s prezidentom Donaldom Trumpom a hraničným komisárom Homanom na zabezpečení hraníc,“ uviedol texaský guvernér Greg Abbott v nedávnom príspevku na X, pričom prístup svojho štátu k bezpečnosti hraníc označil za „národný vzor“.
Operácia Lone Star (Osamelá hviezda), iniciatíva na ochranu hraníc, ktorú Texas spustil v roku 2021, viedla podľa Abbottovho úradu k výraznému zníženiu počtu nelegálnych prekročení hraníc, pričom bolo zadržaných viac ako 527 600 nelegálnych prisťahovalcov a zatknutých viac ako 49 000 zločincov.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK