
Silný európsky trojuholník: Nemecko, Francúzsko a Británia budujú novú obrannú alianciu
Nemecko, Francúzsko a Veľká Británia sa tento mesiac spojili mimo štruktúr NATO a vytvorili alianciu bez formálnej zmluvy, len prostredníctvom dohôd medzi svojimi krajinami. Týkajú sa vzájomnej vojenskej podpory a vedenia v Európe v prípade, že USA už nebudú ochotné pomáhať.
Denník New York Times nedávno nazval novú úzku spoluprácu troch vedúcich európskych národov – Nemecka, Francúzska a Veľkej Británie – „trojuholníkovou alianciou“ alebo jednoducho skratkou E3. Zmluva o spojenectve nebola uzavretá. Britský premiér Keir Starmer sa však snaží prostredníctvom bilaterálnych individuálnych zmlúv opäť užšie prepojiť svoju krajinu, ktorá vystúpila z Európskej únie, s EÚ, najmä v oblastiach, kde Briti potrebujú spojiť svoje sily s inými. Ide predovšetkým o oblasť spoločnej obrannej politiky.
Merz: Pomoc v prípade ozbrojeného útoku
Tak možno ohodnotiť krátku návštevu spolkového kancelára Friedricha Merza (CDU) v Londýne 17. júla. Merz podpísal so Starmerom dokument nazvaný Dohoda o priateľstve, v ktorom je dôraz kladený na bezpečnosť. Ide o zlepšenie a ďalšie posilnenie bilaterálnej spolupráce v oblasti obrany, ako sa uvádza v dokumente.
Merz povedal: „V konečnom dôsledku si navzájom zaručujeme vojenskú pomoc v prípade ozbrojeného útoku. Robíme tak v súlade s našimi záväzkami v rámci NATO.“ Nová bilaterálna dohoda, ktorá je podľa londýnskej štvrte, kde bola podpísaná, nazývaná aj Kensingtonská zmluva, obsahuje celý rad záväzkov, ktoré siahajú od spoločného vojensko-priemyselného vývozu až po podporu výmenných pobytov študentov medzi oboma krajinami. Merz označil zmluvu za „novú kapitolu nemecko-britských vzťahov“.
Britské médiá poukázali na to, že ide o prvú obrannú zmluvu medzi Londýnom a Berlínom od konca druhej svetovej vojny. Konkrétne sa nemecko-britský pakt týka podpory stíhacieho lietadla Eurofighter Typhoon, ktoré sa vyrába v Anglicku, Taliansku a Španielsku, a aj univerzálneho nemeckého tanku typu Boxer, ktorý vyrába nemecká spoločnosť Rheinmetall. Okrem toho obaja politickí lídri diskutovali o vývoji rakiet s doletom dlhým až 2 000 kilometrov, uviedol Merz v rozhovore pre BBC.
Jadrové odstrašovanie
Rakety boli aj témou rozhovorov Starmera s Francúzskom: Londýn a Paríž chcú ďalej prehlbovať svoje už aj tak blízke vzťahy v oblasti zbrojárskeho priemyslu. Francúzsky prezident Emmanuel Macron preto 8. júla odcestoval na trojdňovú štátnu návštevu Londýna.
Podľa niektorých mediálnych správ bol témou Macronovej návštevy aj komplexný plán užšej spolupráce v oblasti jadrového odstrašovania Veľkej Británie a Francúzska. Takéto „strategické partnerstvo“ medzi oboma krajinami existuje už od roku 2010. Vtedy boli medzi Londýnom a Parížom uzavreté dve Lancasterské zmluvy. Jedna z nich sa týka spoločného vedenia jadrovej vojny.
Vojenská platforma SLDinfo.com v tejto súvislosti poukazuje na vyjadrenia francúzskeho leteckého generála Bruna Cunata. Je vedúcim Generálneho riaditeľstva pre medzinárodné vzťahy a stratégiu (DGRIS) a pred francúzskymi médiami hovoril o „oživení“ obranných vzťahov v rámci Lancasterských zmlúv s Veľkou Britániou. Veľká Británia a Francúzsko ako jediné európske jadrové veľmoci majú podľa generála Cunata povinnosť preukázať „strategickú solidaritu“ v oblasti európskej bezpečnosti a „modernizovať“ svoju spoluprácu.
Jedným z najdôležitejších bodov nedávneho stretnutia Macrona a Starmera bolo zriadenie anglo-francúzskeho „dozorného výboru“ koordinácie jadrových kapacít, dodal generál Cunat, pričom na záver zdôraznil: „Ruské hrozby si vyžadujú, aby Veľká Británia a Francúzsko úzko spolupracovali a zvládli eskaláciu jadrovej hrozby zo strany Moskvy.“
Trump ako spúšťač novej aliancie E3?
Nie vnímaná hrozba pre Európu zo strany ruského prezidenta Vladimira Putina, ale skôr politika amerického prezidenta Donalda Trumpa je pravdepodobným spúšťačom týchto dohôd. Na jednej strane Trump obchodnými clami skúša vzťahy USA s Európou. Na druhej strane v mnohých vyjadreniach spochybnil angažovanosť USA v rámci NATO. V podobnom duchu sa 17. júla v Londýne vyjadril aj Merz, keď v súvislosti s Veľkou Britániou povedal: „Spoločne prispejeme k ochrane a obrane euroatlantického priestoru.“
Európa chce opäť získať moc
„Tieto po sebe idúce návštevy symbolizujú a potvrdzujú návrat skupiny E3 – Francúzska, Nemecka a Veľkej Británie – do pozície hnacej sily európskej bezpečnosti,“ zhodnotil Nicolai von Ondarza, vedúci analytik londýnskeho think tanku Chatham House, najnovšiu politiku medzi Londýnom, Parížom a Berlínom. Napriek brexitu má táto konštelácia potenciál „udržať komplexnú európsku bezpečnostnú architektúru pohromade“.
Neobvyklé na oboch bilaterálnych zmluvách Veľkej Británie s Francúzskom a Nemeckom je aj to, že výslovne spomínajú cieľ zintenzívnenia spolupráce medzi týmito tromi štátmi. Možno sa v tejto formulácii rysuje budúcnosť skutočného spojenectva, ktoré bude vystupovať jednotne v rámci EÚ, NATO, G7 a OSN a vytvorí z troch mocností Francúzska, Nemecka a Veľkej Británie vážny mocenský blok vo svetovej politike.
Francúzsky prezident na to poukázal 13. júla v prejave pred francúzskymi ozbrojenými silami: „My Európania musíme teraz sami zaručiť svoju bezpečnosť […]. Aby ste boli v tomto svete slobodní, musia sa vás báť, a aby sa vás báli, musíte byť silní.“
Článok bol preložený z nemeckej edície Epoch Times
Bolo pre vás toto čítanie prínosné? Povedzte nám svoj názor alebo nechajte kontakt pre ďalšiu diskusiu.