
EÚ vytvorí zásoby zdravotníckeho materiálu a posilní chemický priemysel, aby znížila závislosť od Číny
Európska únia predstavila nové plány na vytvorenie strategických zásob nevyhnutných tovarov vrátane zdravotníckych potrieb a plány na podporu európskeho chemického priemyslu.
Komisia EÚ v stredu (8. júla) predstavila stratégiu tvorby zásob, ako aj stratégiu pri zdravotníckych protiopatreniach, ktorých cieľom je zabezpečiť, aby členské štáty mali v prípade budúcich kríz prístup k potravinám, vode, energii a liekom.
„Potrebujeme dlhodobú stratégiu, aby sme zabezpečili, že základné dodávky nevyhnutné pre chod spoločnosti budú vždy dostupné,“ povedala eurokomisárka Hadja Lahbibová na tlačovej konferencii.
V rámci stratégie skladovania vznikne celoúnijná sieť, ktorá umožní členským štátom koordinovať úsilie pri budovaní zásob. Únia sa zameria na čo najefektívnejšie dopĺňanie nedostatkových položiek a na zlepšenie ich distribúcie.
„Vieme, že niektoré štáty si vytvárajú zásoby samostatne, ale nevieme, kto čo má. Prvým krokom je výmena informácií,“ uviedla Lahbibová.
Stratégia má tiež posilniť spoluprácu medzi civilným a vojenským sektorom a podporiť partnerstvá medzi verejnými a súkromnými subjektmi.
7. júla EÚ predstavila samostatný Akčný plán pre chemický priemysel, ktorého cieľom je posilniť produkciu kľúčových chemikálií dôležitých pre obranu, zelené technológie a digitálny sektor. Podľa plánu prispieva chemický priemysel k výrobe viac než 96 % všetkých priemyselných výrobkov v EÚ, no jeho podiel na svetovom trhu sa od roku 2003 prepadol na polovicu. Medzitým sa hlavnými hráčmi stali konkurenti ako Čína.
K 30. júnu zaviedla Komisia 46 opatrení týkajúcich sa dovozu chemikálií – väčšina z nich sa týka dovozu z Číny v dôsledku nadmerných kapacít tamojšej výroby.
7. júla počas rozpravy v Európskom parlamente o vzťahoch medzi EÚ a Čínou von der Leyenová vyhlásila, že čínske vedenie obmedzilo prístup EÚ na svoj trh, pričom zároveň umožňuje subvencovaným čínskym produktom zaplavovať svetové trhy. „Tieto fakty predstavujú vážnu výzvu, ktorej Európa musí čeliť. A už sme s tým začali – či už ide o znižovanie rizík pre našu ekonomiku a priemysel, využívanie nových nástrojov obchodnej obrany alebo o diverzifikáciu dodávateľských reťazcov v oblastiach, kde je závislosť od Číny, ak nie úplný monopol,“ povedala.
Podľa Leyenovej si ďalší vývoj partnerstva EÚ s Čínou vyžaduje „skutočné vyváženie: menej deformácií trhu, menej nadmerných kapacít vyvážaných z Číny a spravodlivý, recipročný prístup európskych podnikov na čínsky trh“.
V júni EÚ zakázala čínskym výrobcom zdravotníckych pomôcok uchádzať sa o verejné zákazky v EÚ nad 5 miliónov eur s odôvodnením, že Peking dlhodobo bráni európskym firmám získať verejné zákazky v Číne. Ako odvetu Čína od 6. júla zakázala európskym firmám zúčastniť sa na vládnych tendroch nad 45 miliónov jüanov (5,4 milióna eur).
Článok bol preložený z anglickej edície Epoch Times
Povedzte nám svoj názor! Vaša spätná väzba nám pomáha prinášať témy, ktoré vás zaujímajú.