
Elon Musk sa vracia – predstavil odvážne podnikateľské plány
Po krátkom pôsobení v role poradcu americkej vlády sa Elon Musk pripomenul razantným vystúpením na Katarskom ekonomickom fóre. Vo videopríhovore potvrdil, že aj naďalej zostáva na čele spoločností Tesla a SpaceX, a načrtol ambiciózne ciele v oblasti umelej inteligencie, autonómnej mobility a satelitného internetu. Zároveň vyzval na reformu regulačného prostredia a varoval pred politicky motivovanými útokmi voči svojim firmám.
Po tom, čo sa takmer úplne stiahol z úlohy osobitného poradcu Bieleho domu, nebolo o ňom veľa počuť. V utorok 20. mája 2025 však vystúpil vo videoprejave na pôde Katarského ekonomického fóra.
Vo svojom vystúpení zdôraznil, že počas nasledujúcich piatich rokov naďalej plánuje viesť Teslu. Zároveň apeloval na potrebu úprav regulačného rámca v oblasti vývoja automobilov a umelej inteligencie. Bez týchto zmien bude podľa neho čoraz ťažšie držať krok s dynamikou technologického vývoja.
Musk: Tesla sa ľahko vyrovná s poklesom predaja v Európe
Akcie spoločnosti Tesla sa po stratách na začiatku roka opäť zotavili. Hoci stále zostávajú pod maximálnou hodnotou 461,10 eur dosiahnutou v decembri minulého roka, ľudia, ktorí akcie Tesly kúpili pred rokom, zaznamenali nárast ich hodnoty o takmer 86 %.
V rozhovore Musk vysvetlil, že nedávne straty predaja v Európe by sa nemali preceňovať. Európa je „náš najslabší trh“, povedal zakladateľ spoločnosti Tesla, ale všade inde je spoločnosť silná, takže naše predaje postupujú dobre. Trhová kapitalizácia opäť prekročila hranicu 1 bilióna amerických dolárov.
E. Musk zároveň priznal, že Tesla stratila časť zákazníkov zo spektra ľavicovo orientovanej verejnosti. Na druhej strane si však podľa neho posilnila pozíciu u konzervatívnych zákazníkov. Politické kampane v Európe a časti Severnej Ameriky sa podľa Muska na predaji váraznejšie neprejavili. Ako zdôraznil, „akcie by sa neobchodovali blízko historických maxím, keby nebolo všetko v poriadku“.
Politické kampane budú až do odvolania „výrazne“ obmedzené
Zakladateľ spoločnosti Tesla odôvodnil svoje rozhodnutie zostať na čele Tesly snahou udržať si dostatočnú kontrolu nad spoločnosťou. Budúcnosť spoločnosti by nemali určovať žiadni „aktivistickí investori“ a smer, ktorý Musk určil, by sa mal zachovať.
Podľa zakladateľa sa prvé robotické taxíky „Cybercab“ majú začať vyrábať v Austine v roku 2025. Následne sa má projekt rozšíriť najprv do Kalifornie, potom do zvyšku USA a napokon aj na medzinárodné trhy. Tesla pracuje aj na autonómnych autobusoch „Robovan“ a humanoidnom robotovi „Optimus“, ktorý by sa podľa Muska mohol stať najdôležitejším projektom v budúcnosti.
Musk odsúdil nedávne vandalské útoky na objekty a vozidlá značky Tesla, ako aj hrozby namierené proti nemu a jeho spoločnosti. Výdavky na politické kampane plánuje zatiaľ „výrazne“ obmedziť, pretože má pocit, že v tomto smere „urobil dosť“. Ako dodal, nevylučuje, že v budúcnosti sa do politiky vráti, ak to bude potrebné.
Starlink, Grok a Neuralink
Elon Musk chce zostať aj na čele spoločnosti SpaceX. Naznačil pritom, že satelitný internetový projekt Starlink by mohol v budúcnosti vstúpiť na burzu. V marci dosiahla trhová hodnota SpaceX približne 350 miliárd amerických dolárov – žiadna iná súkromná spoločnosť na svete sa tejto úrovni nepribližuje.
V minulom roku dosiahol Starlink tržby vo výške 6,6 miliardy dolárov a zároveň zdvojnásobil počet svojich zákazníkov. Hoci sa vedenie firmy k prípadnému vstupu na burzu doteraz stavalo rezervovane, najnovší obchodný vývoj by mohol zmeniť názor aj medzi skeptikmi.
Hoci Musk pred fórom v Katare opätovne vyzval na prijatie záväzných pravidiel pre vývoj umelej inteligencie, sám nemá v úmysle v tejto oblasti poľaviť. Prostredníctvom firmy xAI a chatbota Grok chce naďalej držať krok s konkurenciou ako OpenAI či Google.
Za jeden zo svojich hlavných cieľov označil Elon Musk vývoj superpočítača „Colossus“ pre potreby umelej inteligencie. Zdôraznil, že chce aj naďalej zohrávať vedúcu úlohu v oblasti inovácií spojených s AI. Súčasne vyzval na bezpečný a kontrolovaný vývoj umelej inteligencie, aby sa minimalizovali potenciálne riziká pre ľudstvo.
Elon Musk zároveň oznámil, že bude pokračovať v práci na rozhraní medzi mozgom a počítačom. Jeho priekopnícka spoločnosť Neuralink po prvý raz implantovala začiatkom roka 2024 bezdrôtový mozgový čip človeku s ochrnutím. Rok predtým dostala firma od amerického úradu pre kontrolu liečiv FDA súhlas na uskutočnenie prvej klinickej štúdie.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Povedzte nám svoj názor! Vaša spätná väzba nám pomáha prinášať témy, ktoré vás zaujímajú.