Štvrtok 3. júla, 2025
Generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na tlačovej konferencii v Ženeve, 10. decembra 2024. (foto: FABRICE COFFRINI/AFP via Getty Images)

Dlho očakávaná správa WHO o pôvode pandémie bola zverejnená

Po niekoľkých rokoch vyšetrovania WHO predložila správu o pôvode pandémie koronavírusu. Uvádza sa však, že konečné výsledky nemožno vydať, pretože Čína dodnes neposkytla dôležité informácie.

„Vzhľadom na súčasný stav sa musia vziať do úvahy všetky hypotézy – vrátane tej, že mohlo dôjsť k zoonotickému prenosu aj úniku z laboratória,“ uviedol generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na tlačovej konferencii po zverejnení vyšetrovacej správy o pôvode pandémie koronavírusu.

Vedecká poradná skupina pre pôvod nových patogénov (SAGO), 27-členná skupina odborníkov, ktorú v novembri 2021 zriadil generálny riaditeľ, zverejnila v piatok 27. júna svoju dlho očakávanú správu. Vyzýva vlády – najmä tých krajín, v ktorých boli potvrdené prvé prípady u ľudí – na otvorenú výmenu informácií v snahe nájsť zdroj SARS-CoV-2.

Aké informácie tají Čína?

Odborná komisia totiž uvádza, že bez informácií, ktoré Čína doteraz odmieta zverejniť, nemôže vydať konečné stanovisko o pôvode pandémie covidu-19.

Podľa správy boli od Pekingu požadované okrem iného tieto údaje:

  • viac ako 500 sekvencií pacientov s covidom-19 v ranom štádiu,
  • podrobnejšie informácie o zvieratách predávaných na trhoch vo Wuchane,
  • informácie o laboratóriách vo Wuchane vrátane zdravotných záznamov personálu,
  • informácie o biologickej bezpečnosti Wuchanského inštitútu virológie a
  • informácie o biologickej bezpečnosti laboratória Čínskeho centra pre kontrolu a prevenciu chorôb vo Wuchane.

„Za týchto okolností nebola SAGO schopná primerane posúdiť spôsob, ako došlo k prenosu infekcie na človeka,“ uvádza sa ďalej.

Na základe dostupných a overených dôkazov sa v súčasnosti predpokladá, že došlo k „zoonotickému prenosu SARS-CoV-2 na ľudskú populáciu“ „buď priamo z netopierov, alebo prostredníctvom medzihostiteľa“. Bez chýbajúcich informácií však nie je možné vyvodiť žiadne závery o tom, kedy a kde k tomu mohlo dôjsť.

USA považujú únik z laboratória za „najpravdepodobnejší zdroj“

V januári tohto roku vyhlásila CIA, že pandémia covid-19 pochádza „skôr“ z laboratória, čím sa pridala k skorším záverom FBI a amerického ministerstva energetiky.

V apríli Trumpova administratíva oficiálne podporila laboratórnu teóriu a na webovej stránke Bieleho domu venovanej covidu-19 označila laboratórium za „najpravdepodobnejší zdroj covidu-19“.

Okresný súd v štáte Missouri navyše nedávno uložil pokutu vo výške 24 miliárd dolárov Čínskej komunistickej strane „za vyvolanie pandémie covid-19“.

Režim odmieta zodpovednosť

V súčasnosti však komunistický režim v Pekingu vo zverejnenej bielej knihe obviňuje USA z pôvodu vírusu. V čase koronavírusu Čína obvinila viacero krajín vrátane Talianska a Japonska že sú zdrojom vírusu.

V máji 2023 George Gao, ktorý počas pandémie covidu-19 viedol Čínske centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb, povedal BBC, že čínski úradníci vyšetrovali laboratórium vo Wuchane, aby zistili, či SARS-CoV-2 unikol z laboratória. Gao však uviedol, že nezistili žiadne pochybenia.

Zároveň však uviedol, že čínske CDC sa na vyšetrovaní nepodieľalo. Kto ho teda viedol? Gao neuviedol žiadne podrobnosti o tom, ktoré čínske orgány vtedy vyšetrovanie viedli.

Článok bol preložený z nemeckej edície Epoch Times

Zapojte sa do tvorby kvalitnejšieho obsahu! Aký je váš názor na tento článok?

Prečítajte si aj