Piatok 13. decembra, 2024
Pracovník inštaluje CCTV kamery na pouličný stĺp v Pekingu 16. decembra 2020. (Foto: NOEL CELIS/AFP cez Getty Images)
»

Čínsky spôsob kontroly obyvateľstva: ako funguje tamojší systém sociálneho kreditu?

Čína udržuje svojich občanov pod drobnohľadom nielen vďaka najpokročilejšiemu systému rozpoznávania tváre. Čínska komunistická strana začala v roku 2014 testovať tzv. systém sociálneho kreditu na vytváranie vzorných občanov. Podľa výšky kreditného skóre im udeľuje výhody alebo pokuty na základe dodržiavania štátom schváleného správania.

Predstavte si svet, v ktorom vás monitorujú, sledujú, posudzujú a bodujú za správanie, rozhodovanie a spoločenské aktivity. Dokázali by ste žiť v systéme založenom na odmenách, trestoch a kontrole obyvateľstva? V systéme, ktorý prehodnocuje vašu dôveryhodnosť a vyžaduje správanie schválené štátom? Za poslušnosť získate výhody, za nevhodné správanie vás zaradia na čiernu listinu, pokutujú a označia za disidenta. Znie to ako strašidelný film, pravda je však taká, že podobný kontroverzný systém sa už v Číne pilotne testuje.

Systém sociálnych kreditov je iniciatívou Čínskej komunistickej strany (ČKS). Jej víziou je vďaka zozbieraniu dát celej populácie a prideleným kreditom spravovať ekonomiku, spoločnosť, firmy, vládne úrady a jednotlivcov. Tento rozsiahly informačný systém na kontrolu obyvateľstva sa stretol s veľkou zahraničnou kritikou. Vzhľadom k tomu, že má v úmysle okrem finančnej oblasti riadiť aj sociálnu oblasť ľudského života, existujú obavy o jeho dopadoch na ľudské práva či slobodu vyznania. Kritici ho považujú za nástroj spoločenskej kontroly.

Štúdie potvrdzujú, že nejde iba o spôsob kontroly ľudí. Cieľom je zabezpečiť, aby boli občania v súlade s propagandou vlády. Podľa Nira Kshetriho z Univerzity v Severnej Karolíne odráža systém sociálnych kreditov záujmy vedúcich predstaviteľov ČKS. Bývalý americký viceprezident Trumpovej administratívy Mike Pence ho označil za „orwellovský systém založený prakticky na kontrole každého aspektu ľudského života“.

Tento rozsiahly projekt sa pripravuje už viac ako 10 rokov a podľa ČKS „umožní dôveryhodným voľne sa pohybovať pod nebom, zatiaľ čo zdiskreditovaným sťaží urobiť jediný krok“. Sociálny kreditný systém v Číne sa zatiaľ testuje a nefunguje ešte na celonárodnej úrovni. Po jeho zavedení však budú povinní do neho vstúpiť všetci občania.

Štát prideľuje jednotlivcom skóre od 350 do 950 bodov. Čím nižšie je skóre človeka, tým viac je znevýhodňovaný. Čím je skóre vyššie, tým má viac výhod.

Ako sa sa prideľuje kreditné skóre?

V rokoch 2015 a 2016 Čínska centrálna banka a Komisia pre rozvoj a reformy určili 43 čínskych miest na zavedenie tohto systému. Zoznam dobrého a zlého správania nie je úplný. Neexistuje centralizovaný súbor pravidiel; o podrobnostiach rozhodujú miestne orgány. Krajina sľúbila zaviesť celoštátny centrálny systém do roku 2020, nateraz sa však systém sociálnych kreditov v rôznych oblastiach uplatňuje roztrieštene a individuálne.

Všeobecné správanie „vzorného občana“ zahŕňa platenie účtov načas, dodržiavanie pravidiel cestnej premávky, zdieľanie obsahu chváliaceho vládu, obmedzené používanie sociálnych sietí, nadčasy v práci, dochvíľnosť v škole alebo obmedzenie alkoholu a cigariet. Vzorné správanie prinesie občanom výhody, ako napríklad kratšie čakacie doby v nemocniciach, viac pracovných príležitostí, jednoduchší prístup k pôžičkám s oveľa nižšou úrokovou sadzbou, prednosť pri prijímaní na univerzity a daňové úľavy.

Kreditné skóre sa znižuje hraním videohier, konzumáciou alkoholu, meškaním splácania pôžičiek, zdieľaním zakázaných videí, nákupom zahraničného tovaru. Vplyv na skóre má aj priateľstvo s osobou s nízkym kreditným skóre. Tresty zahŕňajú zníženie rýchlosti internetu, vyššie úrokové sadzby úverov, zvýšenie daní, ale aj verejnú kritiku dotyčného či zákaz cestovania alebo kúpy nehnuteľnosti. Ako uviedol portál The Guardian, čínské súdy do roku 2018 zakázali v 23 miliónoch prípadoch kúpiť letenky a lístky na vlak občanom nachádzajúcim sa na čiernej listine systému.

Akým spôsobom dokáže ČKS zabezpečiť sledovanie vyše 1,4 miliardy obyvateľov?

Podľa analýzy spoločnosti Comparitech sú mestá v Číne pod najväčším dohľadom kamerových systémov na svete. Do roku 2023 bolo v čínskych mestách pod vládou ČKS nainštalovaných 700 miliónov CCTV monitorovacích kamier, čo v prepočte znamená jednu kameru na dvoch ľudí. 

Okrem kamier sú občania sledovaní aj v online priestore (zber údajov občanov prostredníctvom chatovacej platformy WeChat) a monitorovaní prostredníctvom aplikácie vyvinutej spoločnosťou Zhima Credit, prideľujúcej občanom skóre na základe informácií získaných z verejných kamier, histórie nákupov, prehliadania internetu alebo zoznamiek. Okrem hromadného sledovania kamerami zohráva veľkú úlohu v sledovaní aj obrovská sieť pozostávajúca z niekoľko miliónov špiónov a informátorov, ktorú ČKS budovala posledných 8 desaťročí. Podľa Foreign Policy kreditné systémy sledujú, či ľudia platia načas svoje účty. Z vyššie uvedeného môžeme pochopiť, aký rozsiahly a prepracovaný je čínsky systém sledovania obyvateľstva. Stal sa z neho „Veľký brat“, ktorý všetko vidí. 

„Ak ste na niektorej z týchto čiernych listín, nemôžete si kúpiť luxusný tovar na niektorých čínskych online nákupných platformách, nemôžete si kúpiť letenku, nemôžete dostať hypotéku,“ povedal Nathan Vanderklippe, ázijský korešpondent denníka Globe and Mail. Podľa neho vláda môže človeku zmeniť aj zvonenie mobilného telefónu. Keď mu zavolajú priatelia, namiesto zvonenia budú počuť, „že táto osoba je na čiernej listine, čo je metóda verejnej potupy,“ uviedol.

Prečítajte si aj