
A je to tu! Na Spotify kraľuje rocková skupina vytvorená umelou inteligenciou
Na skupine The Velvet Sundown nie je pri bežnom posluchu skutočne nič výnimočného. Hrá psychadelický rock v štýle 70. rokov, ako mnoho iných kapiel. Jedna vec ju ale od ostatných odlišuje – jej hudba je s veľkou pravdepodobnosťou výtvorom AI, teda umelej inteligencie. Aby sme boli korektní, samotná kapela tieto tvrdenia na svojom účte X nedávno poprela, avšak objavuje sa množstvo indícií, že všetko od hudby až po účty na sociálnych sieťach je výtvorom AI.
The Velvet Sundown začala na Spotify zverejňovať hudbu zo svojho prvého albumu Floating on Echoes 5. júna. Druhý album vydala v extrémne krátkom čase 20. júna. V čase písania tohto článku, teda za menej ako mesiac, mala už vyše 550 000 vypočutí.
„V ich zvuku sa miešajú textúry psychedelického alternatívneho rocku 70. rokov a folk-rocku, ale bez námahy sa to mieša s moderným alternatívnym popom a indie štruktúrami. Trblietavé tremolá, teplé páskové dozvuky a jemné vírenie orgánov dodávajú všetkému pocit časov minulých bez toho, aby to pôsobilo vynútene,“ píše sa v popise na Spotify pravdepodobne vygenerovanom umelou inteligenciou.
Kapelu majú tvoriť spevák a hráč na mellotron Gabe Farrow, gitarista Lennie West, syntetizátorový mág Milo Rains a slobodomyseľný perkusionista Orion „Rio“ Del Mar. O ani jednom z nich neexistujú žiadne verejné záznamy a nemajú ani vlastné sociálne médiá.
„The Velvet Sundown sa nesnažia oživovať minulosť. Oni ju prepisujú. Znejú ako spomienka na časy, ktoré sa v skutočnosti nikdy nestali… ale nejakým spôsobom ich robia skutočnými,“ dodáva opis kapely.
Neexistujú žiadne videozáznamy z koncertov kapely a obrázky na obaloch albumov sú s vysokou pravdepodobnosťou vygenerované umelou inteligenciou, pričom ide o jediné dostupné podoby hudobníkov. A aj keď to nutne nemusí svedčiť o tom, že celá skupina je produktom robotov, niečo nám môže napovedať novinka, ktorú kapela v utorok ohlásila – 14. júla vyjde tretí album.
„Hovoria o nás, že nie sme skutoční. Možno nie ste ani vy,“ uvádza kapela v príspevku na X, ktorým oznamuje svoj nadchádzajúci počin.
Okrem toho, že neexistujú reálne fotky členov kapely, na rozdiel od skutočných kapiel neexistujú ani žiadne príspevky, v ktorých by The Velvet Sundown propagovali miesta a dátumy svojich budúcich koncertov.
Viaceré telefóny hudbu kapely automaticky označujú ako vyprodukovanú umelou inteligenciou. Podobne to robí aj online platforma na počúvanie hudby Deezer. „Niektoré skladby na tomto albume mohli byť vytvorené pomocou umelej inteligencie,“ píše.
Spotify, Amazon Music alebo Apple Music však nič také neuvádzajú.
Jeden z najznámejších analytikov modernej hudby Rick Beato na svojom youtubovom kanáli preskúmal singel The Velvet Sundown s najväčším počtom pozretím. Použil program, ktorý pesničku rozdelí na samostatné stopy podľa jednotlivých nástrojov. Za normálnych okolností program identifikuje a vytvorí samostatnú stopu napríklad pre spev, pre gitaru, pre basgitaru, pre bicie a pre klávesy. Avšak podľa Beata, ak pôjde o hudbu vytvorenú umelou inteligenciou, bude mať program problém takéto stopy vytvoriť, keďže neboli nikdy samostatne nahrané hudobníkmi.
„Vyzerá to tak, že program, ktorý používam má veľké problémy rozdeliť pesničku na jednotlivé stopy. Za normálnych okolností funguje výborne, ale tentokrát má veľké problémy. A mám podozrenie, že je to kvôli tomu, že ide o pieseň vytvorenú AI,“ vysvetlil Beato.
Kritici zdôrazňujú skutočnosť, že Spotify nerozlišuje „pôvod“ umelca a platí všetkým, ktorí získali minimálne 1000 streamov (vypočutí) za predchádzajúcich 12 mesiacov. Rovnako poukazujú na to, že doterajších vyše 500-tisíc streamov kapely môže byť naklikaných botmi, napriek tomu, že Spotify je výslovne proti tomu a uvádza: „Platené služby tretích strán, ktoré zabezpečujú streamy (počúvania), nie sú legitímne.“
Pesničky The Velvet Sundown sa tiež objavili v niektorých populárnych playlistoch, dokonca v playlistoch, ktoré používateľom propagoval samotný Spotify.
„Ako je to vôbec možné, že úplne neznáma skupina, ktorá nikdy nevystupovala naživo, nemá žiadnu históriu, nemá žiadnych členov, proste neexistuje, má za 2 týždne cez 370-tisíc poslucháčov?“ položil otázku David Gnozzi z youtubového kanála MixbusTV.
A zároveň si odpovedal: „Možno, ale iba možno, je za tým samotný Spotify.“ Dodal, že pravdepodobne nepôjde o jediného takto vytvoreného umelca a môžu ich byť stovky. Takto by Spotify platil za vypočutia sám sebe.
„A je tu ešte ďalší problém. Počúval som to a nie je to zlé. Znie to ako každá druhá kapela v 70. rokoch, pretože je to vykrádačka, je to plagiátorstvo. AI obchádza zákon o autorských právach,“ skonštatoval Gnozzi.
Podľa neho, ak to ľudia dovolia, IT spoločnosti úplne premenia hudobný priemysel a dosiahne sa to, že populárne budú iba kapely vytvorené umelou inteligenciou, cez ktoré budú platformy platiť len sami sebe.
„Takže čo to znamená, keď ide o „umelcov“ vytvorených umelou inteligenciou?“ pýta sa Beato. „Pravdepodobne dostanú zaplatené a dostanú zaplatené na úkor ľudí, ktorí sa naučili hrať na nástrojoch, skladať piesne a písať texty, ľudí, ktorí sa naučili produkovať hudbu a všetkých ľudí, ktorí sa podieľajú na výrobe modernej, ale vlastne aj akejkoľvek hudby. Mali by byť za to platení a aký bude mechanizmus, ktorý to bude odhaľovať a bojovať proti tomu? Alebo možno títo ľudia, ktorí stoja za AI kapelami, vytvoria nové povolanie – profesionálnych prompterov. (pozn. red.: akýchsi zadávačov príkazov – promptov – umelej inteligencii, čo presne má vytvoriť). Mali by dostať 100 % alebo menej? Neviem, to sú všeko otázky, na ktoré je dôležité sa pýtať,“ skonštatoval Beato.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Páčil sa vám tento článok? Napíšte nám svoj názor a prípadne zanechajte kontakt, ak chcete odpoveď.