
Polícia v Čiernej Hore zatkla hackera s väzbami na iránsky režim, ktorý v USA spôsobil miliardové škody
Úrady v Čiernej Hore zadržali hackera s väzbami na iránsky režim, na ktorého vydali zatykač Spojené štáty pre kybernetické útoky, ktorými spôsobil škody v hodnote niekoľko miliárd dolárov, oznámila vo štvrtok (25. 6.) čiernohorská polícia.
Polícia v spolupráci s americkým Federálnym úradom pre vyšetrovanie (FBI) zadržala v prímorskom meste Kotor 39-ročného A. B., občana Iránu a Turecka. Podľa vyhlásenia je hľadaný pre kybernetickú a organizovanú trestnú činnosť, podvody, hackerské útoky a krádež identity.
„Od roku 2013 ako spolupracovník iránskeho subjektu vykonával masívne hackerské útoky na infraštruktúru v USA vrátane 150 univerzít, čím spôsobil škody odhadované na viac ako 3,4 miliardy amerických dolárov,“ uviedla polícia. Ukradnuté dáta a kompromitované univerzitné profily boli podľa nej využívané „v prospech islamských Revolučných gárd a ďalších iránskych príjemcov vrátane univerzít so sídlom v Iráne“.
Zadržaný sa má postaviť pred súd v hlavnom meste Podgorica, ktorý rozhodne o jeho vydaní do Spojených štátov.
Trénujte si mozog s našimi hrami! Sudoku, šachové úlohy, hľadanie rozdielov, solitaire HRAŤ ▶ ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Páčil sa vám tento článok? Napíšte nám svoj názor a prípadne zanechajte kontakt, ak chcete odpoveď.