
Iránsky prezident odmietol vyjednávať o raketovom programe
Irán by bez svojho raketového arzenálu „dopadol ako Gaza“, vyhlásil v utorok (23. 6.) iránsky prezident Masúd Pezeškján a zdôraznil, že balistický program predstavuje pre Teherán otázku, o ktorej sa nevyjednáva.
„Keby neexistovali rakety, ktoré máme na obranu, Izrael a Spojené štáty by zrovnali Irán so zemou rovnako ako Gazu, bez milosti voči starým či mladým,“ povedal počas návštevy Pakistanu, ktorý zohráva kľúčovú sprostredkovateľskú úlohu v rokovaniach medzi Teheránom a Washingtonom o trvalom ukončení vojny na Blízkom východe.
„Nikdy a za žiadnych okolností nebudeme s kýmkoľvek rokovať o našich obranných kapacitách,“ dodal. Pakistanský premiér Šahbáz Šaríf potvrdil, že predbežná dohoda medzi USA a Iránom neobsahuje žiadnu zmienku o balistických raketách. „Nemôžu existovať dvojité štandardy, že niektoré krajiny rakety mať môžu a Irán nie,“ uviedol.
V odvete na americko-izraelské útoky Teherán počas vojny odpálil stovky rakiet a tisíce dronov na štáty Perzského zálivu a Izrael. Iránsky raketový program vznikol počas vojny s Irakom v 80. rokoch ako náhrada za slabú protivzdušnú obranu a jeho rakety odvtedy získali väčší dosah aj presnosť. Tisícpäťsto kilometrov vzdialený Izrael považuje tieto kapacity za existenčnú hrozbu.
Spojené štáty sa pred vojnou snažili zahrnúť raketový program aj podporu Iránom podporovaných militantných skupín do rokovaní o jadrových aktivitách. Prezident USA Donald Trump v posledných dňoch naznačil miernejší postoj k iránskym raketám: „Hovorím, že ak ich majú iné krajiny, bolo by pre ne trochu nespravodlivé, keby nejaké nemali.“
Trénujte si mozog s našimi hrami! Sudoku, šachové úlohy, hľadanie rozdielov, solitaire HRAŤ ▶ ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Zapojte sa do tvorby kvalitnejšieho obsahu! Aký je váš názor na tento článok?