
Americký minister Rubio odmietol akékoľvek spoplatnenie plavby v Hormuzskom prielive
Americký minister zahraničia Marco Rubio v utorok (22. 6.) vyhlásil, že Washington nebude akceptovať iránske mýto ani žiadne iné poplatky za plavbu v Hormuzskom prielive. Spor o strategickú vodnú cestu, jadrové inšpekcie a rakety podľa neho už v počiatočnej fáze zaťažuje rokovania o ukončení vojny na Blízkom východe.
Irán a Omán v spoločnom vyhlásení oznámili, že budú skúmať správu prielivu a náklady na poskytované služby, pričom trvajú na svojej suverenite nad vodami. Rubio počas návštevy Spojených arabských emirátov zdôraznil, že USA takýto krok odmietnu.
„Je to medzinárodná vodná cesta. Žiadna krajina nemá právo vyberať mýto alebo poplatky,“ povedal s tým, že podľa neho s tým budú súhlasiť všetky štáty regiónu.
Hlavný iránsky vyjednávač Mohammad Báker Kálíbáf predtým uviedol, že Hormuzský prieliv sa „nikdy nevráti“ do predvojnového stavu, hoci Teherán a Washington sa dohodli na komunikačných kanáloch, ktoré majú udržať prieliv otvorený. Medzinárodná námorná organizácia medzitým oznámila, že začne evakuovať viac než 11-tisíc námorníkov uviaznutých blokádou, keďže získala „potrebné bezpečnostné záruky“ od Iránu, Ománu a USA.
Lodná premávka podľa dvoch monitorovacích platforiem dosiahla v prielive v pondelok (21. 6.) najvyššiu úroveň od začiatku vojny, stále však predstavuje len niečo vyše 40 % bežného mierového objemu približne 120 plavidiel denne.
Trénujte si mozog s našimi hrami! Sudoku, šachové úlohy, hľadanie rozdielov, solitaire HRAŤ ▶ ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Váš názor nám pomôže tvoriť lepší obsah. Ako sa vám páčil tento článok?