Piatok 18. júla, 2025
Pláž Reynisfjara na Islande (Doubleclix/ Mediachef)

Jedinečná čierna piesková pláž je vzácnym, ale nebezpečným klenotom. Ako vznikla?

Ak vám preplnená biela pláž v Karibiku pripadá ako otrepaná dovolenková destinácia, potom preplnená čierna pláž na Islande je pravý opak.

Už len to, že piesok je čierny, je pravý opak bieleho. A navyše je tu zima! (Veď ste na Islande – čo ste čakali?) Jedno je však nepochybné – pláž Reynisfjara rozhodne nie je klišé. Tu je niekoľko vecí, ktoré stoja za zváženie pred návštevou pláže Reynisfjara – jednoznačne ju robia výnimočnou.

1. Môžete sa cítiť ako v Stredozemi

Alebo ako na obraze Salvadora Dalího. Ale ani J. R. R. Tolkien, ani slávny surrealista 20. storočia nedokázali vyčarovať víziu chôdze po pláži s trblietavým čiernym obsidiánovým pieskom, ktorá sa tiahne na kilometre ďaleko.

Podľa legendy, rovnako ako v románe „Hobit“, sa na pláži Reynisfjara nachádzali traja trollovia, ktorí nechtiac prišli do kontaktu so slnečnými lúčmi a premenili sa na kameň. Tak znie príbeh vysvetľujúci pôvod impozantných kamenných útesov vyčnievajúcich z oceánu a viditeľných aj z islandského pobrežia.

Sopečné skalné útvary na pláži s čiernym pieskom, Reynisfjara, Island (Olga Danylenko/ Shutterstock)
Pohľad na pláž Reynisfjara na Islande (Fominayaphoto/ Shutterstock)
Pohľad zhora na čiernu piesočnatú pláž (Davide Marzotto/ Shutterstock)

Pláž Reynisfjara, známa z Tolkienovej Stredozeme, sa objavila ako kulisa aj vo filmoch „Hra o tróny“, „Star Trek“ a „Hviezdne vojny“. Ikonické šesťhranné čadičové stĺpy boli scenériou cudzej planéty vo filme Rogue One: Star Wars Story.

V porovnaní s bežnými bielymi plážami pôsobí Reynisfjara, akoby bola z iného sveta. Je surrealistická.

2. Nenechajte sa pomýliť – je to nebezpečné miesto

Ak hľadáte miesto na opaľovanie s koktailom v ruke, Reynisfjara nemusí byť tou správnou voľbou. Ak sa sem predsa len vyberiete, islandské úrady vás budú žiadať, aby ste dbali na varovania a neriskovali svoj život. Nachádza sa neďaleko mesta Vik na Islande, čo znie chladno, a bezpochyby tu chladno aj je. Ale počasie môže byť ešte oveľa drsnejšie.

Na pláži Reynisfjara sa nedá plávať – na rozdiel od krištáľovo modrých vôd Karibiku. Voda je divoká a životu nebezpečná. Áno, došlo tu k smrteľným úrazom a úrady nechcú, aby sa tu ľudia kúpali. Existuje tu zvláštny druh vĺn: nazývajú sa „sneaker wave“ a môžu nečakane zasiahnuť boky šesťhranných čadičových stĺpov a stiahnuť každého, kto sa náhodou snaží vyliezť na ich boky, či už kvôli lepšiemu výhľadu, selfie alebo len tak, hazardujúc s vlastným životom.

Šesťhranné čadičové stĺpy na pláži Reynisfjara vznikli rýchlym schladením sopečnej lávy (S. Birkelbach/ Shutterstock)
Návštevník stojaci na zakrivených čadičových útvaroch na pláži Reynisfjara (Igor Tichonow/ Shutterstock)
Čadičové útvary na čiernej piesočnej pláži Reynisfjara (Maridav/ Shutterstock)
Pláž Reynisfjara s čiernym pieskom na Islande (wow_liza/ Shutterstock)

Červené výstražné svetlá boli nainštalované, aby návštevníkom signalizovali, keď bude voda obzvlášť nebezpečná, a varovali ich, keď budú mať zakázané priblížiť sa k brehu. Návštevníci, ktorí si chcú užiť dovolenku na pláži za pekného počasia, by mali tieto červené svetlá rešpektovať a zdržiavať sa ďalej.

Nechoďte sa kúpať. Nelezte na útesy. Rešpektujte červené svetlá. Čierna piesková pláž na Islande je nebezpečné miesto.

3. Je to láva

Áno, všetok ten čierny piesok vznikol vulkanickou činnosťou. Taká exotická pláž, ako je Reynisfjara, priamo zadáva otázku, ako vlastne vznikla. Geologické vysvetlenie hovorí, že sopečná erupcia vyvrhla roztavenú lávu do studenej vody Atlantického oceánu a extrémne ochladenie roztavenej horniny ju premenilo na vulkanické sklo nazývané obsidián. Neskôr počas ďalších tisícročí erózia zmenila čierny obsidián na piesok, ktorý dnes tvorí pláž Reynisfjara.

Čierny piesok vznikol z obsidiánu pôsobením počasia počas mnohých storočí (Pandora Pictures/ Shutterstock)
Čierna piesková pláž Reynisfjara na Islande (Vľavo: Vanessa Richter/ Shutterstock; vpravo: Andrey Bayda/ Shutterstock)
Detail vulkanickej pôdy z pláže Reynisfjara (Aleksandra Tokarz/ Shutterstock)
Islandské úrady upozorňujú návštevníkov pláže Reynisfjara, že kúpanie vo vode je nebezpečné a môže mať smrteľné následky (Doubleclix/ Shutterstock)

Tieto zakrivené šesťhranné čadičové útesy vznikli podobným spôsobom. Rozžeravená láva sa pri kontakte s vodou rýchlo ochladila, čím sa zmrštila a popraskala zvláštnym rovnomerným spôsobom.

4. Raj pre vtáky

Nádherné a nesmierne roztomilé alky bielobradé hniezdia uprostred pobrežných útesov v Reynisfjare. Tieto mimoriadne fotogenické tvory s čierno-bielym operením a nápadným červeným zobákom tvoria veľké kolónie na skalnatých brehoch. Rozmnožujú sa tu koncom jari a živia sa potápaním v mori. Sú vzácnym javom, ktorý poteší nielen milovníkov vtáctva a fotografov, ale aj každého, kto túži po jedinečnej selfie.

Okrem vzácnej alky bielobradej sa na čiernej pláži zhromažďujú aj rybáre dlhochvosté, kulíky, kalužiaky a ďalšie sťahovavé vtáky.

Alky bielobradé možno pozorovať pri hniezdení na čiernej pláži Reynisfjara do neskorej jari (Galyna Andrushko/ Shutterstock)
Panoramatický pohľad na čiernu pláž Reynisfjara na Islande (Sergey Didenko/ Shutterstock)

5. Je krásna

O tom niet pochýb. Krása čiernej piesočnej pláže na Islande je podobná kráse bielych piesočných pláží v Karibiku. Samozrejme, je tu chladno. Môže byť smrteľné a neprívetivé. Ale nikto nespochybňuje majestátnosť a prírodnú krásu Reynisfjary s jej vysokými útesmi, morskými stĺpmi a čiernym pobrežím. Niet divu, že ju National Geographic zaradil medzi najkrajšie pláže sveta.

Pláž Reynisfjara stelesňuje surovú silu prírody, čerstvý arktický vzduch a úžasné geologické procesy, ktoré ju vytvorili. Čierna piesková pláž podnecuje obrazotvornosť a vyvoláva predstavy mimozemských svetov. Jej nádherní operení obyvatelia si získavajú sympatie. Reynisfjara rozhodne nie je obyčajná tuctová pláž – ponúka úplne jedinečný potenciál pre nezabudnuteľnú dovolenku.

Článok bol preložený z americkej edície Epoch Times

Povedzte nám svoj názor! Vaša spätná väzba nám pomáha prinášať témy, ktoré vás zaujímajú.

Prečítajte si aj