Utorok 15. júla, 2025
Kravy na farme v Mesnil-Aubert v západnom Francúzsku 25. februára 2010. Ilustračná fotografia (Foto: Kenzo Tribouillard/AFP/Getty Images)
» ,

EÚ uvalila antidumpingové clo na dovoz lyzínu z Číny

Jediný európsky výrobca tejto aminokyseliny uviedol, že clo pohybujúce sa v rozmedzí 48 až 58 % podporí jeho plány na zvýšenie produkcie v rámci spoločenstva.

Európska únia sfinalizovala antidumpingové clo na dovoz lyzínu z Číny: lyzín je aminokyselina používaná v krmivách pre zvieratá, farmaceutikách a potravinových doplnkoch.

Konečné clá na produkty lyzínu dovážané z Číny sa pohybujú medzi 47,7 a 58,2 %, uviedla Európska komisia 11. júla.

Antidumpingové clá EÚ zvyčajne platia päť rokov, pričom sa môžu predĺžiť alebo predčasne po revíziách ukončiť.

Konečné clo nahrádza dočasné clo, ktoré Komisia zaviedla v januári a ktoré sa pohybovalo medzi 58,3 a 84,8 % v závislosti od exportéra produktov.

Rozhodnutie EÚ zaviesť antidumpingové clá na produkty lyzínu súviselo s vyšetrovaním v roku 2024. To dospelo k záveru, že dovozy týchto produktov z Číny „poškodzujú priemysel EÚ“, skonštatovala Komisia.

Vyšetrovanie bolo spustené na základe sťažnosti jediného výrobcu lyzínu v EÚ, francúzskej spoločnosti Metex Noovistago, ktorá bola medzitým premenovaná na Eurolysine a ktorú prevzal agroindustriálny multinárodný koncern Avril.

„Dnes zavedené clá by mali pomôcť výrobcom lyzínu v EÚ súťažiť na rovnocennejšej úrovni so svojimi čínskymi konkurentmi,“ uviedla Komisia.

Európske združenie výrobcov krmív v januári uviedlo, že 60 % lyzínu v EÚ je dovezených z Číny.

Priemyselníci varovali, že vysoké clá môžu narušiť dodávky lyzínu do EÚ, pričom vyzvali Komisiu, aby zaradila esenciálne aminokyseliny a vitamíny medzi „kritické suroviny“. Zároveň vyjadrili podporu opatreniam na posilnenie výrobcov v EÚ a zníženie strategickej závislosti od Číny.

Od dodávok aminokyselín z Číny sú závislé aj Spojené štáty. Podľa májovej aktualizácie Americkej asociácie výrobcov krmív Čína kontroluje veľkú časť globálneho dodávateľského reťazca aminokyselín vrátane 77 % lyzínu, 91 % treonínu, 84 % valínu a 27 % metionínu.

Po piatkovom oznámení EÚ generálny riaditeľ Eurolysine Eddy Feijen vyhlásil, že prijaté opatrenie motivuje jeho spoločnosť k tomu, aby urýchlila výrobu lyzínu.

„Zavedenie antidumpingových ciel na 5 rokov otvára strednodobé perspektívy, ktoré nás podporujú v pláne rozvoja našej výroby. Do druhej polovice roku 2025 sa naša továreň v Amiens vráti na svoj stabilný objem výroby lyzínu, momentálne pracujeme na zvýšení kapacity výroby lyzínu o 20 % do roku 2027,“ uviedol Feijen.

Jean-Philippe Puig, generálny riaditeľ Avrilu, opatrenie privítal tiež. Uviedol, že koncern sa usiluje „zachovať a rozvíjať činnosť, ktorá je strategická z pohľadu európskej suverenity a budúcnosti odvetvia krmív pre zvieratá“.

Článok bol preložený z americkej edície Epoch Times.

Ako hodnotíte tento článok? Zanechajte nám spätnú väzbu.

Prečítajte si aj