
Prečo Trump stráca trpezlivosť s Ruskom a čo bude ďalej
Americký prezident dáva zelenú novým dodávkam zbraní na Ukrajinu a sankciám voči Rusku, keďže rokovania s Moskvou o vojne uviazli na mŕtvom bode.
Zmena Trumpovho postoja voči Moskve nasleduje po sérii intenzívnych ruských útokov na mestské centrá na Ukrajine v uplynulom týždni a po rozsiahlom telefonáte s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, ktorý podľa Trumpa nepriniesol žiadny pokrok. Putin dôrazne odmietol požiadavky Trumpovej administratívy, aby sa zasadil o prímerie na Ukrajine, a vyhlásil, že podporuje ukončenie vojny, ale len za podmienok stanovených Ruskom.
Trump chce Ukrajinu vyzbrojiť ďalšími obrannými zbraňami a schválil plán, podľa ktorého bude Moskvu trestať novými sankciami, kým sa Rusko nevráti k rokovaniam.
Telefonát s Putinom ako zlomový bod
Trumpovo rastúce odhodlanie vybaviť Ukrajinu zbraňami, ktoré potrebuje na svoju obranu, nasleduje po telefonáte s Putinom dňa 4. júla. Bol to už šiesty telefonát medzi oboma lídrami od Trumpovho návratu do úradu v januári.
Po telefonáte však nedošlo k žiadnemu pokroku v otázke prímeria a Trump novinárom po rozhovore povedal, že je z neho „veľmi sklamaný“. Navyše niečo v rozhovore Trumpa zrejme presvedčilo, že Putin nemá o rokovania o prímerí vôbec záujem. „Nemyslím si, že chce prestať,“ povedal Trump o Putinovi.
Niekoľko hodín po telefonáte sa začal dovtedy najväčší letecký útok Ruska na Ukrajinu – zahŕňal kombináciu viac ako 550 dronov a rakiet. O niekoľko dní neskôr, 9. júla, Ukrajinu zasiahla ešte ničivejšia ruská ofenzíva, zameraná na ciele v civilných centrách. Rusi pri útoku použili viac ako 700 dronov, väčšinou dodaných Iránom, a viac ako tucet balistických rakiet.
Po telefonáte s Putinom Trump telefonoval aj s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, ktorý rozhovor označil za „veľmi dôležitý a produktívny“. Trump a Zelenskyj diskutovali o tom, ako najlepšie posilniť ukrajinskú vzdušnú obranu, aby sa zabránilo ďalším civilným obetiam, ako aj o možnosti budúceho spoločného zbrojného projektu.
Trump je ochotný poslať Ukrajine viac zbraní
Trump odvtedy vyjadril určitú podporu Ukrajine vo forme ďalších zbraní vrátane ďalších protivzdušných systémov Patriot, kľúčových pre schopnosť Kyjeva zachytiť ruské rakety.
Trump v utorok povedal, že Putin „nezachádza s ľuďmi správne“ a že Ukrajina musí mať schopnosť brániť sa pred ruskou agresiu. „Zomiera príliš veľa ľudí, preto posielame Ukrajine niektoré obranné zbrane. A ja som to schválil,“ povedal Trump.
Tieto komentáre znamenali výrazný odklon od nedávneho pozastavenia vývozu niektorých zbraní na Ukrajinu zo strany Pentagónu, čo podľa hovorcu ministerstva obrany Seana Parnella bolo potrebné na zabezpečenie toho, aby všetky dodávky zbraní boli v súlade s Trumpovou doktrínou „America First“ (Amerika na prvom mieste).
Pozastavenie zabránilo plánovanej dodávke niekoľkých kľúčových zbraňových platforiem na Ukrajinu vrátane riadených raketových systémov, protitankových rakiet a húfnicových nábojov. Pentagón odvtedy začal dodávať na Ukrajinu ďalšie zbrane. V súčasnosti nie je jasné, či je medzi nimi aj systém Patriot. Kyjev opakovane požiadal Washington, aby mu predal viac rakiet Patriot a obranných systémov.
Pravdepodobné nové sankcie proti Rusku a jeho partnerom
Trump tiež podporil návrh senátu na uvalenie nových sankcií na ruský ropný priemysel v snahe prinútiť Putina k návratu k rokovaniam. Senátor Lindsey Graham (R-S.C.) minulý týždeň uviedol, že Trump mu dal zelenú na presadenie nového návrhu zákona, ktorý by zaviedol 500-percentné clo na tovary dovážané z krajín kupujúcich ruskú ropu. Ak bude návrh zákona schválený, mohol by mať ďalekosiahle dôsledky pre kľúčových ekonomických partnerov Ruska vrátane Číny a Indie.
Trump už dlho hrozil ďalšími sankciami proti ruskému ropnému priemyslu, ale doteraz sa zdržal. Jeho podpora nového návrhu zákona signalizuje zásadnú zmenu stratégie voči Rusku. Prichádza v čase, keď sa administratíva potýka s rastúcimi väzbami Ruska na iné nepriateľské krajiny vrátane Číny, Iránu a Severnej Kórey.
Severokórejské štátne médiá v stredu (9. júla) oznámili, že ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov príde na tri dni na návštevu Severnej Kórey s cieľom posilniť vzťahy medzi Moskvou a Pchjongjangom. Severná Kórea vyslala do Ruska tisíce vojakov a obrovské množstvo munície, aby mu pomohla vo vojnovom úsilí, ktoré Pchjongjang považuje za vojnu proti Spojeným štátom a ich spojencom.
Otázkou zostáva, či Rusko po tom, ako Trump naznačil ochotu pevnejšie podporiť Ukrajinu, pocíti väčšiu potrebu zapojiť sa do dialógu. Kremeľský hovorca Dmitrij Peskov v stredu (9. júla) novinárom povedal, že Trump často používa „tvrdý štýl“, ale pravdepodobne je stále možné s ním rokovať. „Dúfame, že budeme pokračovať v dialógu s Washingtonom a v našom kurze zameranom na napravenie vážne poškodených bilaterálnych vzťahov,“ povedal Peskov.
Článok bol preložený z americkej edície Epoch Times
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Bolo pre vás toto čítanie prínosné? Povedzte nám svoj názor alebo nechajte kontakt pre ďalšiu diskusiu.