Pondelok 7. júla, 2025
Vďaka oblúkovej promenáde sa stane každá prechádzka v tieni ruží nezabudnuteľnou (Foto: Anikó Hanzlová)

Najväčšie súkromné rozárium na Slovensku: v Dolnej Krupej si ruže rozprávajú príbeh minulosti dodnes (+Foto)

V srdci Dolnej Krupej (okr. Trnava), kde sa jemná vôňa ruží mieša so spomienkami na minulosť, žije príbeh výnimočnej ženy, ktorá premenila lásku k ružiam na celoživotné dielo. Grófka Mária Henrieta Choteková (1863 – 1946), známa aj ako „ružová grófka“, zasvätila svoj život šľachteniu a pestovaniu ruží, čím preslávila ďaleko za hranicami Slovenska nielen svoj rodný kaštieľ, ale aj celú obec. Jej ružová záhrada patrila k najväčším a najrozmanitejším v Európe a stala sa symbolom krásy, trpezlivosti a obdivuhodnej vytrvalosti. 

Dnes na jej odkaz nadväzuje súkromné rozárium manželov Kudláčovcov, ktorí v areáli rodinného medovinárstva Medolandia založili celkom novú ružovú záhradu. Na tomto jedinečnom mieste rastie dnes 250 odrôd ruží, pričom v celom areáli ich nájdeme dokopy zhruba 2 500. V rozáriu sa koná každoročne na počesť grófky Chotekovej Slávnosť ruží ako pripomienka jej významnej osobnosti a prínosu v pestovaní a šľachtení ruží.

Za vchodom do rozária stojí veľké kovové srdce obrastené voňavými ružami (Foto: FB Rozárium M. H. Chotekovej – Medolandia)

„V rozáriu rastú 3 kultivary pomenované po grófke Chotekovej. Najstaršia odroda pochádza ešte z roku 1911, keď nemecký šľachtiteľ ruží Peter Lambert pomenoval jeden zo svojich výpestkov “Marie Henriette Gräfin Chotek”. Po smrti grófky pribudli ešte dve ruže, ktoré sa viazali k výročiam z jej života. V roku 2006 to bola ruža “Comtesse Maria Henrietta” od slovenského šľachtiteľa Silvestra Győryho a v roku 2013 pribudla “Rosengräfin Marie Henriette” z nemeckého ružiarstva Kordes,“ napísal pre Epoch Times správca rozária Stanislav Petráš. 

Ružiarska tradícia má v Dolnej Krupej silné korene práve vďaka ružovej grófke Márii Henriete Chotekovej, ktorá žila v kaštieli priamo susediacom s areálom Medolandie. Vzdelaná a scestovaná grófka chcela mať vlastné „múzeum ruží“, v ktorom exponátmi boli samotné ruže. V čase najväčšej slávy jej ružovú záhradu porovnávali s najväčšími rozáriami vo vtedajšej Európe s tisíckami odrôd ruží. Dobové dokumenty hovoria až o 6 000 kultivaroch. Od roku 1910 patrila grófka k svetovej ružiarskej špičke. 

Rozárium sa rozprestiera na bohatých 2 500 m2 a jeho dominantou je komín zo starej pálenice. K najkrajším miestam patria oblúkové promenády s 11 oblúkmi popínavých ruží. Pre lepší prehľad sú ruže označené porcelánovými menovkami podobnými tým, aké používala grófka vo svojom rozáriu. Nájdeme tu aj záhon hudby s ružami pomenovanými po najznámejších hudobných skladateľoch alebo medový záhon s ružami súvisiacimi s medom. Krásna scenéria sa návštevníkom naskytne aj pri jazere s vodopádom a leknami, kde si možno oddýchnuť v tieni stromov s pohľadom na voňavé ruže.

Záhon hudby (Foto: Anikó Hanzlová)

„V našom rozáriu sú najviac zastúpené nemecké ruže, ktoré predstavujú viac ako polovicu všetkých kultivarov, potom sú to francúzske ruže, z ktorých mnohé patria k historickým ružiam. Väčšinu výsadieb tvoria moderné ruže,“ vysvetlil S. Petráš a dodal, že ruže si vyžadujú veľkú starostlivosť. Okrem najdôležitejšieho jarného rezu a hnojenia sú ruže počas sezóny chemicky ošetrované proti škodcom a chorobám.
Mnoho ruží v rozáriu má viac ako 100 rokov, pričom najstaršia historická ruža  “Portland Rose” pochádza z roku 1775. Všetky staré odrody sa nachádzali aj v pôvodnom rozáriu grófky Chotekovej. Ruže pochádzajú od najznámejšieho uhorského šľachtiteľa Rudolfa Geschwinda z Krupiny, pred ktorého smrťou si grófka priviezla ružiarsku pozostalosť a zachránila tým niektoré vyšľachtené ruže.

V rozáriu kvitnú ruže od polovice mája až do konca septembra, pričom najväčší zážitok sa návštevníkom naskytne v čase najintenzívnejšieho kvitnutia v júni. Vďaka opakovanému kvitnutiu väčšiny ruží si však môžu návštevníci vychutnať prechádzku ružovou záhradou počas celej sezóny. Premyslene a do detailov vybudované rozárium očarí nejedného návštevníka. 

Drevená ruža nikdy nezvädne (Foto: Anikó Hanzlová)





Váš názor nás zaujíma! Pomôžte nám zlepšovať obsah hodnotením tohto článku.

Prečítajte si aj