Pondelok 7. júla, 2025
Čínsky vojenský policajt stojí na stráži na Námestí nebeského pokoja pred zasadnutím Stáleho výboru politbyra Čínskej komunistickej strany, najvyššieho rozhodovacieho orgánu krajiny, v Pekingu 25. októbra 2017. (Foto: Greg Baker/AFP via Getty Images)
»

Lídri ČKS navrhujú pravidlá na obmedzenie Si Ťin-pchingových komisií. Dochádza k výmene garnitúr?

Počas viac ako desaťročného pôsobenia čínsky líder centralizoval rozhodovaciu moc prostredníctvom rôznych skupín a výborov Čínskej komunistickej strany (ČKS). Politbyro teraz prehodnocuje ich všemocný vplyv.

Najvyšší čínski lídri navrhujú nové pravidlá, ktoré by upravovali fungovanie komisií a straníckych skupín, ktoré pred dekádou zriadil generálny tajomník Ústredného výboru ČKS na posilnenie svojej moci.

Návrh regulácie bol predmetom rokovania 30. júna na neverejnom zasadnutí politbyra, druhého najvyššieho rozhodovacieho orgánu ČKS, informovali štátne médiá.

Podrobnosti o pripravovaných opatreniach zatiaľ nie sú jasné. Podľa štátnej tlačovej agentúry Xinhua majú nové pravidlá upraviť „zriadenie, právomoci a činnosť“ týchto komisií.

Zmeny sa týkajú tzv. „rozhodovacích, konzultačných a koordinačných orgánov“, čo je označenie pre viac než desiatku straníckych skupín, ktoré riadia čínsku politiku v rôznych oblastiach – od finančníctva cez zahraničné vzťahy až po technologický vývoj a školstvo.

Mnohé z týchto komisií boli zriadené alebo získali väčšie právomoci v roku 2018, keď Si zaviedol sériu reforiem s cieľom posilniť vedúcu úlohu Čínskej komunistickej strany (ČKS) voči štátnym inštitúciám.

Účastníci zasadnutia 30. júna vyzvali na obmedzenie pôsobnosti týchto orgánov s tým, že „nesmú preberať kompetencie iných zložiek ani prekračovať svoje právomoci“, uviedla Xinhua.

Táto direktíva vyvolala pozornosť zahraničných pozorovateľov, ktorí ju vnímajú ako nezvyčajný signál, že stranícke elity otvorene kritizujú smerovanie, ktorým Si Ťin-pching vedie ČKS.

„Politbyro v podstate ostro skritizovalo tieto skupiny: majú tendenciu zaoberať sa malichernosťami a prekračovať svoje právomoci,“ povedal pre Epoch Times čínsky komentátor Li Linyi.

Keďže podľa vnútrostraníckych predpisov určuje program týchto stretnutí generálny tajomník strany, „takáto kritika je fakticky namierená na samotného Si Ťin-pchinga,“ dodal Li. Aktuálny vývoj dáva do súvislosti s prebiehajúcim mocenským bojom vo vnútri najvyššieho vedenia strany.

„Je veľmi pravdepodobné, že moc Si Ťin-pchinga by v budúcnosti mohla byť ešte viac obmedzená,“ uviedol.

Podobne sa vyjadril aj expert na Čínu Shen Ming-shih z taiwanského Inštitútu pre výskum národnej obrany a bezpečnosti. Podľa neho majú nové pravidlá pripraviť pôdu na návrat straníckych veteránov do užšieho vedenia.

V posledných týždňoch sa objavujú špekulácie, že 72-ročný Si môže mať vážne zdravotné alebo politické problémy. Zdroje hovoria o sérii nevysvetlených zmiznutí i o pádoch jeho najbližších spojencov.

Cieľom najnovších čistiek bol admirál Miao Hua, ktorý má so Si Ťin-pchingom prepojenia trvajúce vyše 20 rokov a siahajúce do provincie Fujian. Miao, ktorý od roku 2017 dohliadal na politickú lojalitu v armáde, bol v novembri 2024 náhle zbavený funkcie a vyšetrovaný pre podozrenie z korupcie. 27. júna ho ČKS bez bližšieho vysvetlenia vylúčila z vrcholného armádneho vedenia.

K tomuto kroku dochádza v čase, keď sa strana snaží potlačiť otázky o osude ďalšieho Si Ťin-pchingovho spojenca – generála He Weidonga. Ten sa na verejnosti neukázal od polovice marca a vynechal najmenej tri významné politické podujatia, na ktorých sa očakávala jeho účasť. Peking však o súčasnom mieste jeho pobytu mlčí.

Čínske ministerstvo obrany pôvodne tvrdilo, že nemalo informácie o tom, že je He vyšetrovaný. Na tlačovej konferencii z 24. apríla otázku o generálovej situácii opätovne odbilo. Generál He je jedným z dvoch podpredsedov Ústrednej vojenskej komisie, ktorá riadi čínske ozbrojené sily.

Podľa niektorých dobre informovaných analytikov, ktorí sa už pre Epoch Times v minulosti viackrát presne vyjadrili, bol Si Ťin-pchingov politický vplyv značne oslabený v dôsledku mocenského zápasu so straníckymi veteránmi.

Aktuálne mítingy politbyra preto pozorovatelia sledujú so zvýšenou pozornosťou – môžu sa stať zdrojom signálov o preskupení moci vo vedení ČKS.

Zatiaľ však nie je známe, kedy sa uskutoční štvrté plénum – uzavreté zasadnutie vysokých straníckych funkcionárov, od ktorého sa očakáva rozhodovanie o personálnych zmenách. Politbyro túto informáciu na svojom zasadnutí 30. júna neposkytlo.

Článok bol preložený z americkej edície Epoch Times

Páčil sa vám tento článok? Napíšte nám svoj názor a prípadne zanechajte kontakt, ak chcete odpoveď.

Prečítajte si aj