Pondelok 14. júla, 2025
(Fotokoláž: Epoch Times, s láskavým dovolením Veroniky Hartovej, via Victoria MacKenzie-Childsová)

117 rokov stará loď slúžila v oboch svetových vojnách – pozrite sa, ako pár umelcov premenil jej interiér (+Foto)

Loď Yankee postavená v roku 1907 prežila viac ako storočie odvážnych dobrodružstiev.

Výnimočné plavidlo s dĺžkou 46 metrov a štyrmi palubami začalo svoju životnú dráhu prepravou bohatých cestujúcich pozdĺž pobrežia štátu Massachusetts a neskôr zohralo dôležitú úlohu v oboch svetových vojnách. Medzi týmito konfliktmi prevážalo davy prisťahovalcov z newyorského prístavu na imigračnú stanicu Ellis Island a o dve desaťročia neskôr slúžilo turistom smerujúcim na dovolenku na Rhode Island.

Od roku 2001 je posledná zachovaná loď, ktorá prevážala ľudí na Ellis Island, v rukách umelcov Victorie a Richarda MacKenzie-Childsovcov. Loď s názvom Yankee sa teraz premenila na jedinečný obytný priestor.

Archívna fotografia trajektu Yankee, ktorý od roku 1907 vykonával najrôznejšie služby (S láskavým dovolením Veroniky Hartovej via Victorie MacKenzie-Childsová)

Po rozsiahlej rekonštrukcii má Yankee viac ako 460 m2 obytnej plochy s fantazijným dizajnom a 11 originálnymi spálňami. Posteľ je dokonca aj v strojovni.

V súčasnosti kotví na Staten Island v New Yorku.

„Cítim sa veľmi poctená, že môžem byť správkyňou tejto lode,“ hovorí MacKenzie-Childsová pre Epoch Times. „Je to historická ikona a míľnik vo vývoji západného sveta.“

Loď Yankee na ostrove Staten Island v New Yorku (S láskavým dovolením Veroniky Hartovej via Victorie MacKenzie-Childsová)
Victorie a Richard MacKenzie-Childsovci (S láskavým dovolením Veroniky Hartovej via Victorie MacKenzie-Childsová)

Pár, ktorý predtým žil na Upper East Side v New Yorku, viedol úspešné dizajnérske štúdio zamerané na dekoratívne umenie. Keď sa však ich podnik dostal do ťažkostí, náhle sa ocitli bez prostriedkov a bez domova.

„Nemali sme kam ísť,“ povedala MacKenzie-Childsová v rozhovore pre Floating Orb Productions v roku 2022. „Jedného dňa mi napadlo, že keby sme našli nejaké plavidlo, mohli by sme byť v Manhattane a pokračovať vo svojej práci.“

O svojom nápade sa zmienili známemu, ktorý im povedal, že pozná muža, ktorý predáva „veľkú starú trajektovú loď“. Neváhali a išli sa na ňu pozrieť. Takmer okamžite sa rozhodli pre kúpu – chceli ju využiť ako umelecké štúdio.

Historická loď s dĺžkou 46 metrov bola prestavaná na luxusný obytný priestor (S láskavým dovolením Veroniky Hartovej via Victorie MacKenzie-Childsová)

Keďže loď Yankee predtým slúžila ako loď na večierky, bola vo veľmi zlom stave. Ale pre dvojicu sochárov, zvyknutých pracovať s najrozličnejšími materiálmi, bol tento projekt ako stvorený.

Pani MacKenzie-Childsová rozpráva, že Yankee počas svojho života slúžila na rôzne účely a plavila sa po „najrozbúrenejších moriach“. Počas prvej svetovej vojny prevážala vojakov na väčšie lode smerujúce do Európy a to isté robila aj počas druhej svetovej vojny.

„Začala vykonávať všetky druhy dopravných služieb na východnom pobreží. Nemohla zostať len obyčajným trajektom, pretože v čase vojny bola zastavená všetka voľnočasová prevádzka na amerických moriach,“ vysvetľuje MacKenzie-Childsová vo videu.

Práce na rekonštrukcii mohutnej lode (S láskavým dovolením Veroniky Hartovej, via Victorie MacKenzie-Childsová)
(S láskavým dovolením Veroniky Hartovej, via Victorie MacKenzie-Childsová)

MacKenzie-Childsová opisuje, ako Yankee doslova vstávala z mŕtvych – krok za krokom.

Zamerali sa na obnovu a zachovanie každého pôvodného prvku lode. Výsledkom je nádherne zrekonštruovaná loď plná hravého umeleckého štýlu a dômyselných nápadov.

Hlavná paluba je zaplnená pôvodným vybavením a zariadením používaným na palube, atmosféru starého sveta podčiarkujú stohy starých kožených kufrov.

Galéria pre cestujúcich (S láskavým dovolením Veroniky Hartovej, via Victorie MacKenzie-Childsová)

Na dlhej palube pre cestujúcich sa nachádza bohato zdobený jedálenský stôl zavesený na lanách a originálne kachle na drevo, ktoré slúžia na kúrenie. Paluba bola premenená na elegantný priestor na posedenie, kde je jednou z viacerých atrakcií klavír.

Dole pod palubou v pôvodných priestoroch pre posádku je dodnes autentická visutá posteľ zavesená na reťaziach zo stropu. Nachádzajú sa tu aj hojdacie siete, tradičné poschodové postele a pohodlná dvojposteľ. Pod palubou sa nachádzajú ďalšie malé útulné kajuty.

Zavesený jedálenský stôl v galérii pre cestujúcich na hornej palube (S láskavým dovolením Veroniky Hartovej, via Victorie MacKenzie-Childsová)
Klavírne krídlo v galérii pre cestujúcich na hornej palube (S láskavým dovolením Veroniky Hartovej, via Victorie MacKenzie-Childsová)

Pani MacKenzie-Childsová, ktorá je známa svojou bohatou a farebnou garderóbou, má na lodi vlastnú šatňu. Oblečenie aj šperky si vešia na odkryté oceľové rúrky lode. Hneď vedľa sa nachádza malá miestnosť na šitie, pôvodne určená na opravy vlajok a iné úlohy. Samostatná žehliareň obsahuje aj klasický žehliaci lis – mangeľ.

Spálne sú obložené drevom, vybavené bielou posteľnou bielizňou a okrúhlymi lodnými okienkami. Samostatne stojaca liatinová vaňa dodáva susednej kúpeľni nádych luxusu. Veľkorysé „reprezentačné“ kajuty majú bohatú výzdobu postelí s baldachýnmi a pôvabnými olejomaľbami.

„Reprezentačná“ kajuta pre hostí na lodi Yankee (S láskavým dovolením Veroniky Hartovej, via Victorie MacKenzie-Childsová)
Pohľad do „reprezentačnej“ kajuty pre hostí (S láskavým dovolením Veroniky Hartovej, via Victorie MacKenzie-Childsová)
Zrkadlá zo starých lodí dodávajú izbám viac svetla a pocit vzdušnosti (S láskavým dovolením Veroniky Hartovej, via Victorie MacKenzie-Childsová)
(S láskavým dovolením Veroniky Hartové, via Victorie MacKenzie-Childsová)

Loď Yankee, ktorá bola na začiatku 20. storočia najhonosnejším trajektom tých čias, prepravovala zámožných pasažierov z Portlandu v štáte Maine na súostrovie Calendar Islands, neskôr z Bostonu na Pine Island.

Pôvodne bola loď poháňaná uhlím, neskôr bola prerobená na dieselový pohon. Manželia v minulosti motor niekoľkokrát naštartovali a opísali, že zvuk všetkých píšťal a rachot motora je naozaj zážitkom.

Strojovňa (S láskavým dovolením Veroniky Hartovej, via Victorie MacKenzie-Childsová)
Ďalší pohľad do strojovne (S láskavým dovolením Veroniky Hartovej, via Victorie MacKenzie-Childsová)
Riadiaca miestnosť (S láskavým dovolením Veroniky Hartovej, via Victorie MacKenzie-Childsová)

Všetky pôvodné prvky v riadiacej miestnosti sú dodnes funkčné. Návštevníci tak získajú jedinečný pohľad do vnútorného fungovania lode prostredníctvom komunikačného systému zvoncov a gongov a dutých oceľových rúrok, ktorými sa v núdzových situáciách odovzdávali správy kapitánovi.

Komunikačný systém zvončekov a gongov v riadiacej miestnosti lode Yankee (S láskavým dovolením Veroniky Hartovej, via Victorie MacKenzie-Childsová)

Steny nákladnej paluby zdobia čiernobiele fotografie dokumentujúce slávnu minulosť lode.

Útulný salónik slúži ako spoločenské centrum – priestranná a pohodlná miestnosť s pestrým mixom starožitného nábytku, svietnikov a glóbusov. Varí sa v hlavnej kuchyni hneď vedľa, kde dodnes stojí sporák z roku 1944, ktorý tam bol už v čase, keď manželia loď kúpili.

Pani MacKenzie-Childsová so svojím manželom (S láskavým súhlasom Veroniky Hartovej, via Victorie MacKenzie-Childsová)

Manželia MacKenzie-Childsovci, ktorí zasvätili svoj život obnove tejto impozantnej lode, sa k slovu „umelec“ stavajú rezervovane. Podľa pani MacKenzie-Childsovej má každý človek v sebe tvorivosť a je škoda, že sa umenie vníma ako niečo výnimočné a že umelci sú v dnešnej spoločnosti stavaní na piedestál.

„Viete, čo som? Som nenápadná,“ povedala s typickou ľahkosťou pre Epoch Times. „Toto slovo môže znieť trochu nevýrazne alebo dokonca naivne, ale v skutočnosti znamená, že som človek bez pretvárky – slobodná, detská a otvorená.“

Dodáva, že práca na lodi Yankee sa nikdy neskončila – neustále sa mení a vyvíja.

(S láskavým dovolením Veroniky Hartovej, via Victorie MacKenzie-Childsová)

Článok bol preložený z americkej edície Epoch Times.

Bolo pre vás toto čítanie prínosné? Povedzte nám svoj názor alebo nechajte kontakt pre ďalšiu diskusiu.

Prečítajte si aj