
Robert F. Kennedy: Trump stiahol USA z WHO kvôli vplyvu Číny počas pandémie
Americký minister zdravotníctva Robert F. Kennedy 20. mája vystúpil s prejavom pred Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO), v ktorom uviedol, že politická angažovanosť WHO – konkrétne skutočnosť, že umožnila čínskemu komunistickému režimu „neprimeraný vplyv“ počas pandémie covidu-19 – bola kľúčovým dôvodom, prečo prezident Donald Trump rozhodol o vystúpení Spojených štátov z tejto ženevskej organizácie.
Vo svojom videu Kennedy vyhlásil, že WHO sa „stala nástrojom politiky“ a „odvrátila sa od zdravia a zdravotnej bezpečnosti“. „Všetko to vyšlo najavo počas pandémie covidu, keď WHO pod tlakom Číny potláčala informácie v kľúčových fázach,“ uviedol Kennedy.
Čínsky režim doteraz nepriznal, že pandémia covidu-19 začala v Číne. Namiesto toho nedávno zverejnil správu, ktorá ako zdroj vírusu označuje Spojené štáty.
Režim v roku 2019 utajil vypuknutie epidémie, čím spôsobil oneskorenie globálnej reakcie na pandémiu. Dokumenty zverejnené kongresovým výborom v roku 2024 ukázali, že jeden výskumník pôsobiaci v Číne zmapoval genetickú sekvenciu vírusu SARS-CoV-2 dva týždne predtým, ako boli informácie odovzdané svetu.
Kennedy vo svojom prejave kritizoval WHO za to, že neriešila svoje vlastné zlyhania počas pandémie covidu-19. „Globálna spolupráca v oblasti zdravia je pre prezidenta Trumpa aj pre mňa naďalej mimoriadne dôležitá, ale pod vedením WHO nefunguje dobre, ako jasne ukázala éra covidu,“ povedal. „WHO sa doteraz nevyrovnala ani so svojimi zlyhaniami počas covidu, nieto aby vykonala zásadné reformy.“
Kennedy zároveň uviedol, že pandemická dohoda, ktorú 20. mája schválilo zhromaždenie WHO, by iba „zakonzervovala všetky dysfunkcie“ organizácie, ktoré sa prejavili v reakcii na pandémiu v roku 2020. Dohoda stanovuje súbor postupov, ktoré majú členské štáty dodržiavať pri prevencii a reakcii na pandémie, vrátane pokynov k preventívnym programom, úlohy vývojárov vakcín a kampaní na informovanie verejnosti.
Kritici tvrdia, že dohoda dáva WHO príliš veľké právomoci na úkor jednotlivých štátov a niektoré ustanovenia by mohli viesť ku kontrole nad občanmi. Jay Bhattacharya, súčasný riaditeľ Národného inštitútu zdravia (NIH), už skôr vyjadril obavy, že takáto dohoda by mohla prevážiť nad národnou suverenitou a urýchliť zavádzanie tvrdých opatrení.
Dňa 20. mája Kennedy vyzval k „systémovej reforme“ WHO a k „novej ére spolupráce“ medzi ministrami zdravotníctva z celého sveta. „Vyzývam svetových ministrov zdravotníctva a WHO, aby naše vystúpenie z organizácie brali ako varovný signál,“ vyhlásil Kennedy.
Kennedy ďalej uviedol, že Spojené štáty prispievali v posledných 25 rokoch „levím podielom“ do rozpočtu WHO a že by si želal, aby sa organizácia opäť zamerala na globálne zdravie spôsobom, ktorý bude „spravodlivý, efektívny a transparentný pre všetky členské štáty“.
Rozpočet WHO
S odchodom Spojených štátov čelí WHO rozpočtovému deficitu. Riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus 19. mája predložil členským štátom návrh rozpočtu vo výške 2,1 miliardy dolárov a prirovnal náklady na činnosť WHO k nákladom na vojnu.
„Pre organizáciu, ktorá pôsobí v 150 krajinách a má rozsiahle poslanie a mandát udelený členskými štátmi, nie je 4,2 miliardy dolárov na dva roky – teda 2,1 miliardy ročne – nijak prehnaná suma,“ povedal. „Je to extrémne skromné.“
Suma 4,2 miliardy dolárov by pokryla obdobie 2026–2027, zatiaľ čo rozpočet na roky 2024–2025 schválený členskými štátmi bol 6,83 miliardy dolárov. „2,1 miliardy je ekvivalentom celosvetových vojenských výdavkov každých osem hodín,“ poznamenal Ghebreyesus. „Je to cena jedného neviditeľného bombardéra – teda stroja určeného na zabíjanie.“
„A 2,1 miliardy dolárov je tiež štvrtina sumy, ktorú každý rok minie tabakový priemysel na reklamu a propagáciu. Opäť ide o produkt, ktorý zabíja.“ „Zdá sa, že niekto zamenil cenovky na tom, čo má vo svete skutočnú hodnotu.“
Čínsky vicepremiér Liu Guozhong oznámil 20. mája v Ženeve, že Čína poskytne WHO počas nasledujúcich piatich rokov ďalších 500 miliónov dolárov.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Chcete viac článkov na túto tému? Dajte nám vedieť váš názor a čo by vás zaujímalo.