
Srbský prezident je po návšteve Moskvy naďalej odhodlaný vstúpiť do EÚ
Aleksandar Vučič uviedol, že jeho rozhodnutie zúčastniť sa na Putinovej prehliadke ku Dňu víťazstva je súčasťou úsilia o udržanie „tradičných priateľských vzťahov“.
Srbský prezident Aleksandar Vučič 13. mája vyhlásil, že jeho krajina je naďalej odhodlaná vstúpiť do Európskej únie a chce urýchliť svoju snahu o členstvo po tom, ako jeho nedávna cesta do Ruska vyvolala v Bruseli nevôľu.
Vučič navštívil Moskvu 8. – 9. mája, aby sa zúčastnil na ruskej prehliadke „Dňa víťazstva“ pri príležitosti 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny. Počas pobytu sa stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a čínskym lídrom Si Ťin-pchingom.
Po stretnutí s predsedom Európskej rady Antoniom Costom 13. mája srbský líder povedal, že chce urýchliť integráciu Belehradu do EÚ. „Politickou vôľou Srbska je urýchliť našu integráciu, urobiť svoju prácu. Atmosféra [v EÚ] … nie je práve najlepšia, som o tom presvedčený, kvôli ceste do Moskvy, ale … Verím, že Európa bude mať pochopenie pre progres založený na zásluhách,“ povedal Vučič.
Srbsko zažilo šesť mesiacov študentských protestov po tom, ako sa v Novom Sade, meste na severe Srbska, zrútila strecha železničnej stanice, čo malo za následok smrť 16 ľudí, z čoho mnohí v krajine obviňujú korupciu pri výstavbe infraštruktúry.
Nepokoje prinútili Vučiča prisľúbiť, že jeho vláda bude pracovať na realizácii reforiem potrebných na splnenie vstupných požiadaviek na vstup do EÚ. Medzi ne patrí riešenie korupcie, reforma súdnictva, médií a volebných zákonov a náprava vzťahov s bývalou provinciou Kosovo, ktorej nezávislosť Srbsko neuznáva.
Srbsko musí tiež zmeniť svoju zahraničnú politiku tak, aby bola v súlade s politikou EÚ, vrátane uvalenia sankcií na Rusko v súvislosti s jeho inváziou na Ukrajinu. „Kľúčovým prvkom našej spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky je jasné odsúdenie brutálnej invázie Ruska na Ukrajinu a podpora Ukrajiny pri dosahovaní spravodlivého a trvalého mieru,“ povedal predseda Európskej rady Costa.
Predstavitelia EÚ vyzvali prezidentov krajín, ktoré sa usilujú o vstup do únie, aby sa vyhli moskovským oslavám druhej svetovej vojny. Costa uviedol: „S potešením som prijal, že integrácia do EÚ zostáva pre vás a novú vládu najvyššou prioritou. Teraz je dôležité, aby sa to rýchlo pretavilo do konkrétnych činov a urýchlenia reforiem… Som presvedčený, že budúcnosť Srbska je v Európskej únii… Teraz ste na ťahu vy. A, skutočne, nemôžeme strácať čas, budúcnosť nečaká… (je treba) pokračovať v úspešnom vstupe Srbska do Európskej únie.“
Vučič uviedol, že jeho rozhodnutie zúčastniť sa na Putinovej prehliadke bolo súčasťou úsilia o udržanie „tradičných priateľských vzťahov“. Rusko je slovanský a pravoslávny národ a tiež historickým spojencom Srbska, ako aj jeho hlavným dodávateľom zemného plynu. Moskva podporuje Belehrad v tom, aby neuznával nezávislosť Kosova.
Počas stretnutia po prehliadke Putin ocenil, že Vučič prišiel do Ruska napriek tlaku. „Viem, že sa vás snažili odradiť, došlo k určitým logistickým problémom, ale napriek tomu ste tu s nami a my si to veľmi vážime,“ povedal Putin.
A. Costa bol v Belehrade na začiatku svojej cesty v rámci návštev šiestich krajín západného Balkánu, ktoré sa uchádzajú o členstvo, a neskôr 13. mája odcestoval do Sarajeva v Bosne a Hercegovine.
Srbsko, Čierna Hora, Severné Macedónsko, Albánsko a Bosna si zabezpečili štatút kandidátskych krajín na členstvo v EÚ. Kosovo je zatiaľ len potenciálnym kandidátom.
Poslanci Európskeho parlamentu 7. mája uviedli, že Kosovo musí urýchliť svoje reformy a že Srbsko musí urobiť viac pre ochranu právneho štátu, slobodu médií, ako aj v boji proti korupcii.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Povedzte nám svoj názor! Vaša spätná väzba nám pomáha prinášať témy, ktoré vás zaujímajú.