Streda 7. mája, 2025
Prezident Donald Trump hovorí s novinármi vo Washingtone 11. marca 2025. (foto: Mandel Ngan/AFP via Getty Images)

Ako bude Trump reagovať na obchodnú ponuku EÚ? Šefčovič hovorí o pokroku (Komentár)

Pred niekoľkými dňami komisár EÚ pre obchod Maroš Šefčovič hovoril o „určitom pokroku“ v colnom spore s USA. Trump sa k tomu zatiaľ nevyjadril. EÚ ponúka nákup tovarov a služieb z USA v hodnote 50 miliárd eur. Na oplátku by nemali byť zavedené žiadne clá. Je to prelom?

Slovenský komisár EÚ pre obchod Maroš Šefčovič vzbudzuje nádeje na urovnanie colného sporu s USA. V rozhovore pre britský denník „Financial Times“ sa minulý týždeň vyjadril optimisticky, že EÚ dosiahla „určitý pokrok“ smerom k obchodnej dohode so Spojenými štátmi.

Členské štáty Únie ponúkajú nákup amerických produktov v hodnote 50 miliárd eur. Ako predpoklad pre takúto dohodu však Šefčovič požaduje, aby americký prezident Donald Trump zrušil paušálne clá vo výške 10 % na európske tovary. Biely dom zatiaľ na to nijako nereagoval.

Je riešením zvýšenie nákupu LNG?

Pozadie: Trump v marci oznámil, že na automobily, oceľ a hliník z EÚ uvalí clo vo výške 25 %. V apríli rozšíril clá vo výške 20 % na ďalšie tovary z EÚ. Krátko nato znížil 20-percentné clá opäť na 10 % s podmienkou, že do 8. júla musí byť uzavretá dohoda o clách s EÚ. V zásade sú v súčasnosti clá na oboch stranách do uvedeného termínu pozastavené. 27 členských štátov EÚ navrhuje politiku nulových ciel pre obe strany. Trump však túto ponuku doteraz kategoricky odmietol.

Šefčovič je však presvedčený: „Ak to, čo považujeme za problém v deficite, predstavuje 50 miliárd eur, verím, že tento problém môžeme naozaj veľmi rýchlo vyriešiť nákupom LNG, niektorými poľnohospodárskymi produktmi, ako je sója, alebo v iných oblastiach.“ LNG je skratka pre skvapalnený zemný plyn, ktorý by sa mohol vo väčšom množstve ako doteraz dodávať loďami z USA do Európy. Obchodný deficit medzi členskými štátmi EÚ a USA sa v súčasnosti pohybuje na úrovni približne 50 miliárd eur. Zdá sa, že EÚ chce touto sumou odstrániť eskaláciu transatlantického sporu. Najrýchlejšie by to bolo možné dosiahnuť drastickým dovozom skvapalneného plynu z USA.

Otázkou však je, či americký prezident bude spokojný s ponukou komisára EÚ pre obchod. Trump uprednostňuje osobné rozhovory medzi hlavami vlád. V úvahu by tu prišiel francúzsky prezident Emmanuel Macron. Obaja prezidenti majú medzi sebou dobré pracovné vzťahy.

Meloniová: „Sme tu, aby sme pomohli“

Aj talianska premiérka Giorgia Meloniová sa nedávno ponúkla ako sprostredkovateľka. V polovici apríla bola prvou európskou osobnosťou, ktorá navštívila Spojené štáty po tom, ako prezident Trump oznámil svoju colnú politiku. Bola tiež jedinou európskou hlavou vlády, ktorá bola pozvaná na Trumpovu inauguráciu v januári 2025.

„V mnohých ohľadoch Meloniová odzrkadľuje vlastnú krízu identity Európy: regionálnu mocnosť s globálnymi ambíciami,“ hodnotí taliansku premiérku britsko-austrálska analytická platforma “The Conversation“. Americká televízna stanica CNN pri jej návšteve Trumpa označila za „populistickú, konzervatívnu a inteligentnú politickú osobnosť“. Podľa online článku CNN z 17. apríla „upútala pozornosť Trumpa a jeho poradcov“. Meloniová údajne „zaujala rovnaký protimigračný postoj, ktorý pomohol Trumpovi vrátiť sa do Bieleho domu“.

Meloniová sa pred niekoľkými týždňami zjavne sústredila na ofenzívu šarmu, aby zmiernila napätie spôsobené colným sporom, ktorý označila za „nesprávny“. Práve Taliansko totiž zaznamenáva značný obchodný prebytok s USA a v oblasti výdavkov na obranu NATO výrazne zaostáva za Trumpovými požiadavkami. Trump však Meloniovej prejavil plný obdiv: „Ona dobyla Európu,“ cituje amerického prezidenta „The Conversation“.

Pred troma týždňami Trump a Meloniová oficiálne oznámili, že sú presvedčení, že sa im podarí dosiahnuť transatlantickú obchodnú dohodu pre EÚ. „Som si istá, že dosiahneme dohodu, a som tu, aby som tomu pomohla.“

„Z pohľadu odvetvia existuje absolútny záujem o uzavretie ďalších dlhodobých zmlúv [s USA],“ povedal 30. apríla pre Politico Cristian Signoretto, riaditeľ talianskeho nadnárodného energetického gigantu ENI a prezident obchodnej asociácie Eurogas. ENI je druhým najväčším dovozcom fosílnych palív v EÚ a mohol by rozhodujúcim spôsobom prispieť k odberu väčších množstiev skvapalneného zemného plynu z USA.

Spoločný problém: nadprodukcia Číny

Napriek tomu rokovania zatiaľ stagnujú a výsledok nie je v dohľadne. Odkiaľ Meloniová a Šefčovič čerpajú optimizmus, zostáva ich tajomstvom. Komisár EÚ pre obchod však v rozhovore pre Financial Times okrajovo spomenul aspekt, ktorý by mohol mať určitý význam: EÚ je pripravená spolupracovať s USA na zmiernení dopadov drastického nárastu čínskeho vývozu do celého sveta.

Už viac ako rok je nadprodukcia Číny globálnou výzvou. Peking zaplavuje svetové trhy lacnými výrobkami: počítačmi, odevmi, televízormi, solárnymi zariadeniami a automobilmi. To predstavuje problém pre európske a americké firmy.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj