
Európa a Rusko reagujú na pozastavenie vojenskej pomoci USA Ukrajine
Americký prezident Donald Trump sa v pondelok (3. 3.) rozhodol s okamžitou platnosťou zastaviť vojenské financovanie Kyjeva. Európski lídri na správy o pozastavení americkej vojenskej pomoci Ukrajine reagovali v utorok ráno. Moskva rozhodnutie víta, no chce ďalej sledovať, ako sa situácia bude vyvíjať.
„Prezident sa jasne vyjadril, že sa zameriava na mier. Potrebujeme, aby sa k tomuto cieľu prihlásili aj naši partneri. Pozastavujeme a prehodnocujeme našu pomoc, aby sme sa uistili, že skutočne prispieva k riešeniu,“ povedal pre Epoch Times predstaviteľ Bieleho domu.
Prerušenie pomoci prichádza niekoľko dní po tom, čo sa ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a Trump dostali v Oválnej pracovni do výmeny názorov, čo malo za následok americko-ukrajinskej nepodpísanie hospodárskej dohody.
Poľský premiér Donald Tusk bol jedným z prvých lídrov v Európe, ktorý na americké kroky reagoval. Uviedol, že suverénna, prozápadná Ukrajina, ktorá sa dokáže brániť, znamená silnejšie a bezpečnejšie Poľsko.
„V politickom zmätku a narastajúcom chaose je to to najdôležitejšie. Kto spochybňuje túto zjavnú pravdu, prispieva k Putinovmu triumfu,“ napísal na sociálnej sieti X.
Hovorca varšavského ministerstva zahraničných vecí Pawel Wronski dodal, že Trump toto rozhodnutie urobil bez konzultácie s európskymi spojencami: „Je to veľmi dôležité rozhodnutie a situácia je veľmi vážna,” uviedol.
„Táto veta môže vyzerať banálne, ale má veľký politický význam – bola vyslovená bez akýchkoľvek informácií alebo konzultácií, či už so spojencami z NATO, alebo s alianciou Ramstein, ktorá sa podieľa na podpore Ukrajiny v jej boji,“ povedal novinárom.
Francúzsko uviedlo, že krok Washingtonu slúži len na posilnenie pozície Moskvy na bojisku.
„V zásade, ak chcete mier, tak potom posilňuje rozhodnutie o pozastavení dodávok zbraní na Ukrajinu mier alebo ho vzďaľuje? Vzdiaľuje ho, pretože len posilňuje agresora, ktorým je Rusko,“ povedal francúzsky minister pre Európu Benjamin Haddad pre televíziu France 2.
Hovorca britskej vlády povedal: „Sme naďalej absolútne odhodlaní zabezpečiť trvalý mier na Ukrajine a v rámci podpory tohto úsilia spolupracujeme s kľúčovými spojencami. Je to správne a je to v našom záujme.“
Podľa nemeckej ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej americký krok znamená, že EÚ musí prijať značné opatrenia na posilnenie svojej obrany. „Pre mier prostredníctvom sily sú teraz nevyhnutné dve veci: ďalšia pomoc – vojenská a finančná – pre Ukrajinu, ktorá bráni našu slobodu. A obrovský skok na posilnenie našej obrany v EÚ,“ napísala na X.
Dánsky minister obrany Troels Lund Poulson pre tlačovú agentúru Ritzau uviedol, že kvôli systému protivzdušnej obrany Patriot sú Ukrajinci „úplne závislí“ od Američanov. Dodal, že pozastavenie financovania zo strany Washingtonu dostalo „Európu do situácie, keď musíme sami urobiť viac pre pomoc Ukrajine“.
Podľa českého premiéra Petra Fialu Trumpov krok znamená, že Európa musí „prevziať plnú zodpovednosť“ za svoju vlastnú bezpečnosť, čo si bude vyžadovať zvýšené investície do obrany a zintenzívnenie podpory Kyjevu. „Nemôžeme dovoliť, aby ruská agresívna politika, ktorá nás všetkých ohrozuje, uspela,“ skonštatoval. Dodal, že ‚éra spoliehania sa na iných, že za nás budú riešiť základné medzinárodné výzvy, sa skončila‘.
Budapešť ukázala pre Trumpovo konanie pochopenie. „Prezident USA a maďarská vláda majú rovnaký postoj: namiesto pokračovania dodávok zbraní a vojny je potrebné čo najskôr dosiahnuť prímerie a mierové rozhovory.“
Kyjevský premiér Denys Šmyhal uviedol, že armáda má napriek pauze stále prostriedky na udržanie situácie na frontovej línii s ruskými silami. Na tlačovej konferencii tiež povedal: „Budeme naďalej spolupracovať s USA prostredníctvom všetkých dostupných kanálov pokojným spôsobom.“
„Máme len jeden plán,“ povedal Šmyhal. „Zvíťaziť a prežiť.“
Reakcia Moskvy
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov poznamenal, že pozastavenie americkej vojenskej pomoci Ukrajine by bolo najlepším príspevkom k veci mieru. Zároveň však zdôraznil, že Rusko si bude musieť overiť podrobnosti Trumpovho kroku. „Ak je to pravda, potom je to rozhodnutie, ktoré môže skutočne povzbudiť kyjevský režim, aby [pristúpil] k mierovému procesu,” vyhlásil Peskov.
Podľa Peskova Moskva víta nedávne Trumpove vyhlásenia, v ktorých vyjadril želanie ukončiť už štvrtý rok trvajúci konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou.
„Počuli sme jeho vyhlásenie o tom, že chce na Ukrajine nastoliť mier, a to vítame,“ povedal Peskov. „Vidíme určité veci a dostávame určité informácie o navrhovaných krokoch v tomto smere. To je tiež vítané.“
Peskov poznamenal, že Moskva bude „naďalej sledovať, ako sa situácia vyvíja v skutočnosti“.
4. marca Peskov uviedol, že ďalšie americko-ruské rozhovory sú „nepravdepodobné“, kým sa neobnoví normálna činnosť veľvyslanectiev oboch krajín.
„Je zrejmé, že Spojené štáty boli doteraz hlavným dodávateľom v tejto vojne. Ak Spojené štáty prestanú byť [dodávateľom zbraní] alebo tieto dodávky pozastavia, bude to pravdepodobne najlepší príspevok k veci mieru,“ doplnil Peskov.
Od roku 2022, keď Rusko napadlo Ukrajinu, poslali Spojené štáty na podporu obranného úsilia Ukrajiny pomoc vo výške najmenej 175 miliárd dolárov vrátane hotovosti a vojenského vybavenia.
Ruská tlačová agentúra TASS s odvolaním sa na nemenovaného predstaviteľa Pentagónu uviedla, že rozhodnutie pozastavenia pomoci sa vzťahuje na všetku americkú vojenskú techniku, ktorá ešte nedorazila na Ukrajinu, „vrátane zbraní prepravovaných lietadlami a plavidlami alebo čakajúcich na odoslanie z tranzitných zón v Poľsku“.
Denník Epoch Times nemohol nezávisle potvrdiť pravdivosť vyjadrení nemenovaného predstaviteľa Pentagónu pre agentúru TASS.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK