
Hnutie Slovensko nesúhlasí so zriadením žandárskeho zboru. Tvrdí, že len oslabí políciu
Hnutie Slovensko kritizuje zámer vlády zriadiť žandársky zbor. Tvrdí, že tento krok ešte viac oslabí policajný zbor, ktorý už teraz čelí veľkým problémom s odchodmi policajtov. To by mohlo viesť k zhoršeniu bezpečnostnej situácie na Slovensku.
„Matúš Šutaj Eštok nie je schopný zastabilizovať policajný zbor tak, ako to sľuboval, v roku 2024 odišlo 2000 policajtov a vláda sa to rozhodla riešiť na podnet ministra Kaliňáka zriadením žandárskeho zboru,“ uvádza hnutie Slovensko vo svojom tlačovom vyhlásení.
Zriadenia žandárskeho zboru v gescii ministerstva obrany podľa Matovičovho hnutia ešte prehĺbi krízu v policajnom zbore. Ako ďalšie dôvody nesúhlasu uviedol bývalý minister vnútra Roman Mikulec nezrovnalosti lustrácie osôb žandármi, ktoré sú v zákone nejasné, rovnako tak postup pri zásahu v prípade konania trestnej činnosti. Podľa Mikulca nie je jasné, či sa policajt v úloha žandára bude riadiť podľa zákona o policajnom zbore a zvlášť závažné sú nejasnosti v zákone ohľadom použitia strelnej zbrane, pretože nie každý vojak má právo použiť strelnú zbraň.
„Kaliňákov zákon o žandároch nerieši, ale ešte zhoršuje situáciu v policajnom zbore a nezlepšuje bezpečnostnú situáciu na Slovensku. Týmto zákonom Kaliňák rozoberá Šutajovi Eštokovi policajný zbor,“ zdôraznil Roman Mikulec z hnutia Slovensko.
K navrhovanému zákonu o žandárskom zbore podávala pripomienky aj Generálna prokuratúra SR. Podľa hnutia Slovensko generálna prokuratúra zdieľa ich názor, že vytvorenie žandárskeho zboru sa nejaví ako efektívne riešenie bezpečnostných výziev 21. storočia a bude to znamenať vo výsledku len ďalšie oslabovanie policajného zboru.
„Ak chce Ministerstvo obrany pomáhať ozbrojeným zložkám, môže tak podľa Generálnej prokuratúry spraviť už teraz a nie je potrebné zakladať ďalšiu osobitnú bezpečnostnú zložku v podobe žandárskeho zboru,“ uzatvára tlačová správa hnutia Slovensko.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK