Pondelok 5. mája, 2025
Ilustračný obrázok Foto: wirestock on Freepik

Slovensko čelí rekordne nízkej pôrodnosti, klesla na historické minimum

Demografia Slovenska prešla v posledných rokoch výraznou zmenou. Populácia starne, pôrodnosť klesá a zvyšuje sa podiel bezdetných žien, pričom počet žien s viacerými deťmi sa znižuje. V predchádzajúcom roku sa na Slovensku narodilo najmenej detí za posledných 100 rokov. Je možné zmierniť intenzitu populačného starnutia?

Podľa štatistického úradu SR klesla populácia na Slovensku už piaty rok po sebe. Kým v rokoch 2020-2022 sa pod pokles podpísala vysoká úmrtnosť z dôvodu pandémie, v ďalších rokoch bola dôvodom rekordne nízka pôrodnosť. Prirodzený úbytok obyvateľstva nedokáže kompenzovať ani zvyšujúci sa objem prisťahovalcov, ktorý stále prevyšuje počet vysťahovaných z krajiny. 

„Hrubá miera pôrodnosti na Slovensku v roku 2024 dosiahla bezprecedentne nízku hodnotu nielen v novodobej histórii samostatnej Slovenskej republiky, ale aj za posledných 100 rokov,“ uviedla Zuzana Podmanická, riaditeľka Štatistického úradu SR (ŠÚSR). 

Obrázok: V roku 1993 sa na Slovensku narodilo 73 256 detí, v roku 2009 to bolo už len 61 217 a od roku 2018 začala pôrodnosť znova klesať, kým nedosiahla svoje historické minimum v minulom roku s počtom 46,241 narodených detí. (Zdroj: Štatistický úrad SR)

V roku 2024 zomrelo v SR takmer 54 tisíc osôb a narodilo sa vyše 46 detí, čo znamená, že počet úmrtí bol vyšší ako počet narodených detí. Tento trend sledujeme už od roku 2020. 

„Celkovo Slovensko prišlo za posledných 5 rokov prirodzeným pohybom o takmer 40 000 obyvateľov,“ vysvetľuje riaditeľka úradu. Slovenská republika mala ku koncu roka 2024 celkovo 5 419 451 obyvateľov, čo predstavuje medziročný pokles o viac ako 5 200 osôb.

Počet obyvateľstva je ovplyvnený tiež migráciou. „Na Slovensko sa prisťahovalo na trvalý pobyt viac ako 6 800 ľudí, čo bolo takmer o 2 400 osôb viac ako počet vysťahovaných,“ dodal Štatistický úrad. Napriek skutočnosti, že počet prisťahovalcov prevyšuje počet vysťahovaných z krajiny, nedokáže eliminovať prirodzený úbytok obyvateľstva.

Podľa výskumného pracovníka Demografického centra Infostat Borisa Vaňa je jedným z hlavných problémov neistota mladých ľudí týkajúca sa finančného zabezpečenia rodiny. 

„Nedostatok nájomných bytov, práca na skrátený úväzok, ktorá sa nevyužíva, pretože nie je atraktívna ani pre zamestnávateľov, ani pre zamestnancov, nedostatok miest v predškolských zariadeniach, nízka finančná podpora rodičov počas rodičovskej dovolenky – to je len niekoľko príkladov, ktoré nasvedčujú, že máme značné rezervy aj v oblasti verejných politík,” uvádza Vaňo. 

Prečítajte si aj