
Riaditeľ Facebooku kupuje pozemky na Havaji. Okrem pláží tam vlastní aj podzemný bunker
Mark Zuckerberg, americký podnikateľ a druhý najbohatší človek sveta podľa rebríčka Forbes, kúpil začiatkom roka na severnom pobreží havajského ostrova Kauai ďalších 400 hektárov pozemkov. Zaplatil za ne 65 miliónov dolárov a stal sa tak s viac ako 930 hektármi jedným z najväčších vlastníkov pôdy na ostrove, informovali médiá.
Zuckerberg na ostrove Kauai vlastní dlhé pláže, priehradu, cukrové plantáže či pastviny na chov dobytka.
Na pozemku, ktorý kúpil v roku 2014 za 100 miliónov dolárov, dnes stoja dve veľké sídla. Okrem telocvične, tenisového kurtu a niekoľkých budov pre návštevníkov sa tam nachádza aj tunel, ktorý vedie do podzemného bunkra veľkosti basketbalového ihriska.
Podľa projektovej dokumentácie, ktorú si vyžiadal mediálny dom Wired, Zuckerberg plánuje na ostrove Kauai postaviť ďalšie tri objekty. Budú slúžiť na krátkodobé návštevy a pre personál. V dvoch z nich je plánovaných 16 izieb a 16 kúpeľní. Objekty budú mať rozlohu okolo 1000 štvorcových metrov, čo je takmer 10-násobok priemernej rozlohy obytného domu na Havaji.
„Mark a Priscilla pokračujú v budovaní svojho rodinného sídla a rozširujú chov dobytka, farmárčenie a aktivity na ochranu prírody na ranči Ko’olau,“ uviedla pre mediálnu agentúru Wired Zuckerbergova hovorkyňa Hoffine Barrová.

Skupovanie pozemkov miliardármi znepokojuje niektorých Havajčanov
V roku 2012 Larry Ellison, bývalý riaditeľ spoločnosti Oracle, kúpil za 300 miliónov dolárov veľkú časť ostrova Lanai a vybudoval tam luxusné letoviská. Zakladateľ spoločnosti Amazon Jeff Bezos a populárna americká televízna moderátorka Oprah Winfreyová vlastnia pozemky na ostrove Maui.
Keďže miliardári sú schopní zaplatiť za pozemky a nehnuteľnosti vysoké sumy, ceny nehnuteľností rastú. A miestni obyvatelia nemajú také príjmy, aby sa stali ich vlastníkmi. Navyše rastú ceny nájmov. Okrem ekonomického dosahu trápi Havajčanov aj meniaci sa charakter ostrovnej krajiny.
„Ak má náš ostrov nejakú nádej, že zostane Havajom, tieto aktivity sa musia zastaviť,“ uviedol učiteľ havajských štúdií Pualiiliimaikalani Rossi z Havajskej univerzity na ostrove Kauai.
„Havaj nakoniec nebude vôbec vyzerať ako Havaj – stane sa z neho komunita luxusných letovísk. Nemali by sme premýšľať nad tým, ako bude ostrov vyzerať o 100 rokov?“
Článok bol preložený z českej edície Epoch Times
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Váš názor nám pomôže tvoriť lepší obsah. Ako sa vám páčil tento článok?