Nedeľa 27. júla, 2025
Americký prezident Donald Trump hovorí s novinármi pred odchodom do Škótska z Bieleho domu 25. júla 2025. (foto: Madalina Kilroy/The Epoch Times)
» ,

Podľa Trumpa sú šance na dosiahnutie obchodnej dohody medzi USA a EÚ vyrovnané. Do konečného termínu ostáva len pár dní 

Európska únia schválila súbor proticiel na americký tovar, ktoré budú zavedené, ak sa dohodu nepodarí dosiahnuť. Vyjednávaním s americkou stranou je poverený eurokomisár za Slovensko Maroš Šefčovič, ktorý má vo svojom portfóliu obchod a ekonomickú bezpečnosť. 

Donald Trump povedal, že šanca na kompromis v otázke obchodnej dohody medzi Spojenými štátmi a Európskou úniou je 50 na 50. Konečný termín je pritom stanovený na 1. augusta. 

Americký prezident to uviedol v prejave pred novinármi v Bielom dome  25. júla. Obe strany na dohode pracujú už od začiatku mesiaca.  

„Veľmi usilovne pracujeme s Európou, EÚ,“ povedal Trump. „To je teraz to najdôležitejšie… Myslím si, že EÚ má teraz celkom dobrú šancu dosiahnuť dohodu.“

Vláda USA pohrozila, že v opačnom prípade zavedie od 1. augusta 30-percentné clá na tovar z krajín EÚ. Tento krok je súčasťou úsilia Trumpovej administratívy chrániť americký priemysel a riešiť to, čo dlhodobo nazýva nekalými obchodnými praktikami európskych krajín. Trump sa v piatok pred novinármi vyjadril, že na dosiahnutie dohody by EÚ musela svoje clá znížiť. 

Vedúci predstavitelia Európskej komisie opakovane uviedli, že sa zameriavajú na dosiahnutie výsledku rokovaní s cieľom odvrátiť clá. 

Napriek tomu členské štáty EÚ 24. júla hlasovali za schválenie proticiel na americký tovar v hodnote 93 miliárd eur vrátane sójových bôbov, mandlí, automobilov a liekov.

Ak sa nedosiahne dohoda, európske clá by mali začať platiť od 7. augusta. Ide o prvý prípad, kedy EÚ reaguje na americké clá voči širokej škále európskych tovarov a výrobkov. 

Podľa vyjadrení Bieleho domu sú však šance na dohodu nízke. Trumpov poradca pre obchod Peter Navarro pre agentúru Bloomberg News povedal, že správy o pokroku v rokovaniach treba brať „s rezervou“.

Trumpova administratíva pritom v nedávnej dobe uzatvorila obchodné dohody s krajinami ako Japonsko, Čína, Filipíny a Spojené kráľovstvo. Výška dohodnutých ciel je v nich nižšia, ako americký prezident pôvodne deklaroval. 

Americké clá vo výške 30 percent by výrazne poškodili slovenskú ekonomiku, najmä automobilový priemysel. Slovensko by, podľa viacerých odborníkov, bolo jednou z najviac postihnutých krajín európskej dvadsaťsedmičky. 

Článok bol preložený z americkej edície Epoch Times

Páčil sa vám tento článok? Napíšte nám svoj názor a prípadne zanechajte kontakt, ak chcete odpoveď.

Prečítajte si aj