Utorok 1. júla, 2025
Pápež Lev XIV. prednáša modlitbu Regina Caeli po svätej omši na začiatku svojho pontifikátu na Námestí svätého Petra vo Vatikáne 18. mája 2025. (foto: Alberto Pizzoli/AFP via Getty Images)

Pápež Lev XIV. potvrdil odhodlanie ukončiť rozkol s pravoslávnymi cirkvami

Zástupcovia ekumenického patriarchu Bartolomeja, duchovného lídra východných pravoslávnych cirkví, takisto vyjadrili nádej na znovuzjednotenie s Rímom.

Od roku 1054 rozdelila veľká schizma kresťanskú cirkev na dve hlavné skupiny: západnú rímskokatolícku cirkev, z ktorej sa nakoniec oddelili všetky protestantské a evanjelické denominácie, a východné ortodoxné cirkvi. 28. júna však pápež Lev XIV. potvrdil svoje odhodlanie definitívne ukončiť toto rozdelenie, keď sa vo Vatikáne stretol s delegáciou predstaviteľov východnej ortodoxnej cirkvi.

„Uisťujem vás o mojom odhodlaní vytrvalo pokračovať v úsilí o obnovenie plnej viditeľnej jednoty medzi našimi cirkvami,“ povedal delegácii zastupujúcej konštantínopolskú cirkev. „Tento cieľ možno dosiahnuť len s Božou pomocou a prostredníctvom neustáleho záväzku k vzájomnému rešpektu, načúvaniu a bratskému dialógu.“

Medzi pravoslávnou a rímskokatolíckou cirkvou existuje mnoho viditeľných rozdielov, najmä v spôsobe slávenia omše. Dva hlavné dôvody schizmy však boli pridanie pojmu Filioque (latinsky „a Syna“ – dodatok do vyznania viery, pozn. redaktora) do Nicejsko-konštantínopolského vyznania viery a uznanie autority rímskeho biskupa nad celosvetovou cirkvou.

Lev XIV. ocenil pápeža Pavla VI. a vtedajšieho ekumenického patriarchu Athenagorasa za iniciovanie dialógu, ktorý, ako dúfa, privedie cirkvi späť do spoločenstva. Ekumenický patriarcha Konštantínopolu je od roku 1991 považovaný za duchovného vodcu východných ortodoxných cirkví.

„Ich ctihodní nástupcovia na stolcoch v Ríme a Konštantínopole s presvedčením pokračovali na tej istej ceste zmierenia, čím ďalej posilnili naše úzke vzťahy,“ povedal pápež a dodal, že uznáva účasť súčasného ekumenického patriarchu Bartolomeja na pohrebe pápeža Františka aj na jeho inaugurácii.

Nový pápež delegácii jasne dal najavo, že už vidí dôkaz „hlbokej jednoty“ medzi oboma cirkvami, ktoré sa stretli počas sviatku svojich spoločných patrónov – svätého Petra a svätého Pavla – a povedal, že je otvorený diskusii o ich rozdieloch.

„Som otvorený akýmkoľvek návrhom, ktoré v tomto smere predložíte – vždy v konzultácii so svojimi bratmi biskupmi Katolíckej cirkvi, ktorí sa so mnou – každý svojím spôsobom – podieľajú na zodpovednosti za úplnú a viditeľnú jednotu Cirkvi,“ uviedol.

Patriarcha Bartolomej bol zastúpený starším metropolitom Emmanuelom z Chalkedónu, ktorý vo svojom prejave k pápežovi vyjadril nádeje a túžby svojej cirkvi po jednote. „Naše dve sesterské cirkvi sa od historického roku 1964 verne a s nádejou angažujú v hlbokom dialógu lásky a od roku 1980 sú zapojené aj do oficiálneho teologického dialógu,“ napísal Levovi XIV. vo svojom liste.

Spomenul tiež sedem dôležitých spoločných dokumentov, na ktorých sa obidve strany zhodli – a ktoré podľa neho predstavujú „pozoruhodnú zhodu v mnohých zložitých otázkach, ktoré po stáročia rozdeľovali pravoslávnych a katolíkov“. Posledný takýto dokument bol prijatý v roku 2023.

Pokiaľ ide o dve najzásadnejšie otázky, ktoré pred takmer tisícročím viedli k rozkolu, metropolita Emmanuel potvrdil, že Spoločná medzinárodná komisia pre teologický dialóg sa pripravuje na štúdium dodatku Filioque v Nicejsko-konštantínopolskom vyznaní viery a zároveň pokračuje v „skúmaní primátu pápeža“.

„Máme dobre podloženú a pevnú nádej, že rozsiahla teologická reflexia a dôsledný ekleziologický výskum posledných desaťročí výrazne prispejú k objaveniu spoločného základu, na ktorom by sa tieto tradične sporné a zložité otázky mohli napokon vyriešiť pokojne a v harmónii,“ uviedol.

Dodal, že obe cirkvi sa v poslednom období zblížili aj v spoločnom úsilí o mier v regiónoch s pravoslávnou väčšinou – ako sú Ukrajina či Blízky východ. Zároveň vyjadril očakávanie blížiaceho sa spoločného pripomenutia 1700. výročia Prvého nicejského koncilu, ktoré sa uskutoční ešte tento rok.

Článok bol preložený z americkej edície Epoch Times

Váš názor nám pomôže tvoriť lepší obsah. Ako sa vám páčil tento článok?

Prečítajte si aj