Pondelok 28. júla, 2025
Americký prezident Donald Trump a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen oznámili 27. júla 2025 v škótskom Turnberry, že dosiahli obchodnú dohodu medzi USA a EÚ, ktorú obaja označili za výhodnú pre všetky strany. (Credit: Brendan Smialowski / AFP via Getty Images)

Obchodná dohoda medzi USA a EÚ je na svete. Bude nás však niečo stáť

Po mesiacoch rokovaní oznámil americký prezident spoločne s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou, že sa dohodli na clách na európsky tovar vrátane automobilov vo výške 15 percent. „Máme dobré správy. Dohodli sme sa,“ povedal šéf Bieleho domu v nedeľu 27. júla. Dôležitú úlohu v dosiahnutí kompromisu zohral aj eurokomisár za Slovenskú republiku Maroš Šefčovič.

Súčasťou dohody podľa Trumpa je, že EÚ nakúpi od Spojených štátov energiu v hodnote 642 miliárd eur.

EÚ zároveň investuje ďalších 513 miliárd eur nad rámec svojich súčasných investícií v Spojených štátoch a nakúpi americké vojenské vybavenie.

Dohoda sa uzatvára len niekoľko dní pred blížiacim sa termínom 1. augusta, keď mali nadobudnúť účinnosť nové vyššie clá USA na európsky tovar. Hoci v máji Trump pohrozil, že uvalí 50 % clo na takmer všetok dovoz z EÚ, v liste z 12. júla adresovanom von der Leyenovej znížil navrhovanú sadzbu na 30 percent.

Stretnutie prebehlo v Trumpovom golfovom stredisku Turnberry v Škótsku. Po ukončení rokovaní si obe delegácie podali ruky.

V roku 2024 mali Spojené štáty v obchode s tovarom z EÚ deficit vo výške 201 miliárd eur, čo predstavuje nárast o 12,9 percenta v porovnaní s rokom 2023.

„Východiskovým bodom rokovaní bola nerovnováha, prebytok na našej strane a deficit na strane USA,“ povedala novinárom počas stretnutia von der Leyenová. „Chceli sme vyvážiť obchodné vzťahy a chceli sme to urobiť tak, aby transatlantický obchod pokračoval.“

Trump uviedol, že obe strany „chceli dosiahnuť dohodu“.

„Tieto rokovania sa začali pred mesiacmi, takže sme vedeli, do čoho ideme,“ povedal Trump a dodal, že dohoda je „uspokojivá“ pre EÚ aj Spojené štáty.

Podľa Trumpa ide o „obrovskú dohodu s množstvom krajín“, keďže Európska únia má 27 členov. Uznal, že dosiahnuť jednotu medzi nimi nie je vôbec jednoduché.

Donald Trump pritom už skôr obvinil európsku dvadsaťsedmičku z otáľania pri rokovaniach. Jeho hrozby zavedenia vyšších ciel podnietili predstaviteľov EÚ k urýchleniu krokov zameraných na dosiahnutie dohody s americkou administratívou.

V rozsiahlej správe z marca, v ktorej sa podrobne opisujú prekážky zahraničného obchodu, Úrad obchodného zástupcu USA kritizoval EÚ za zavedenie colných a necolných prekážok, ktoré znevýhodňujú amerických vývozcov na európskom trhu.

Trump označil nové investície EÚ za „podstatné“.

„Všetky krajiny sa otvoria obchodu so Spojenými štátmi s nulovým clom,“ povedal. „A súhlasia s nákupom veľkého množstva vojenského vybavenia. Nevieme, aké je to číslo, ale dobrá správa je, že vyrábame najlepšie vojenské vybavenie na svete, takže to musíte robiť, kým nás niekto neprekoná, čo sa nestane.“

Clo na automobily bude tiež obmedzené na 15 percent. Clo na oceľ a hliník však zostane nezmenené, pretože „je to celosvetová záležitosť“, povedal Trump.

Na väčšinu tovarov z EÚ sa vzťahujú americké clá vo výške 10 %, na automobily 25 % a na oceľ a hliník až 50 %.

Minister obchodu Howard Lutnick uviedol, že Spojené štáty do dvoch týždňov predstavia aktualizovaný plán týkajúci sa ciel na mikročipy, čo môže naznačovať, že išlo o jeden z kľúčových dôvodov, prečo EÚ prejavila záujem rokovať s Trumpom.

„Počkáme dva týždne, potom oznámime svoj plán,“ povedal Lutnick Trumpovi. „Vrátime výrobu čipov späť do Spojených štátov.“

Nedávno Trumpova administratíva uzavrela predbežné obchodné dohody aj s Japonskom, Čínou, Indonéziou, Filipínami a Spojeným kráľovstvom.

Slovenskí politici reagovali na uzatvorenie obchodnej dohody zmiešane. Kým premiér Robert Fico vyzdvihol úlohu Maroša Šefčoviča pri rokovaniach, jeho koaličný partner a predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko pre agentúru SITA uviedol, že predstavitelia EÚ na dohodu o nákupe energií a zbraní z USA „nemali mandát“ a rozhodovali „o nás bez nás.“

Článok bol preložený z americkej edície Epoch Times.

Váš názor nás zaujíma! Pomôžte nám zlepšovať obsah hodnotením tohto článku.

Prečítajte si aj