Štvrtok 3. júla, 2025
Žena sa chráni pred slnkom v Seville v Španielsku 28. júna 2025. (foto: Cristina Quicler/AFP via Getty Images)

Európu zasiahla vlna horúčav, vo Francúzsku a Turecku vypukli lesné požiare

Po celom kontinente platia varovania, Španielsko zažilo najteplejší jún v histórii.

Vlna horúčav zasiahla Európu, v niekoľkých krajinách boli vydané varovania a cez víkend a 30. júna boli hlásené lesné požiare vo Francúzsku a Turecku.

V uplynulých dňoch boli vydané varovania pred horúčavami vo Francúzsku, Španielsku, Taliansku, Portugalsku, Spojenom kráľovstve, Nemecku a Holandsku, keď teplota na celom kontinente stúpla.

Hasiči bojovali s lesnými požiarmi vo Francúzsku a Turecku, kde bolo 30. júna evakuovaných viac ako 50 000 ľudí.

V západnej tureckej provincii Izmir lesné požiare zúrili druhý deň a podľa tureckého úradu pre riadenie katastrof a núdzových situácií AFAD bolo evakuovaných päť regiónov. Podľa AFAD bolo v Izmire evakuovaných približne 42 000 ľudí.

Vo Francúzsku vypukli lesné požiare 29. júna v juhozápadnom departemente Aude. Teploty 30. júna prekročili 40 stupňov Celzia, spálili 400 hektárov pôdy a donútili evakuovať kemp a obytnú zónu, uviedli miestne úrady. Požiare boli pod kontrolou, ale neboli uhasené, uviedli úrady 30. júna.

Generálny tajomník OSN António Guterres v príspevku na sociálnej sieti X uviedol, že extrémne teploty sú novou normou. „Extrémne teplo už nie je ojedinelým javom – stalo sa novou normou,“ napísal. „Na vlastnej koži to zažívame v Španielsku počas konferencie o financovaní rozvoja. Planéta sa otepľuje a stáva sa nebezpečnejšou – žiadna krajina nie je imúnna. Potrebujeme teraz ambicióznejšie opatrenia v oblasti klímy.“ Guterres príspevok zverejnil zo španielskej Sevilly, kde teploty podľa AccuWeather prekročili 42 stupňov Celzia.

Dr. Hans Kluge, riaditeľ európskej pobočky Svetovej zdravotníckej organizácie, vydal vyhlásenie, v ktorom uviedol, že „v európskom regióne WHO momentálne panujú nesmierne horúčavy, ktoré lámu rekordy, zaťažujú zdravotné systémy a ohrozujú nespočetné množstvo ľudských životov“, napísal. Kluge pripísal zvýšenie teplôt „klimatickým zmenám“ a uviedol, že to znamená, že vlny horúčav „už nie sú ojedinelé“, ale sa „stávajú intenzívnejšími, častejšími a nebezpečnejšími“.

Podľa britského meteorologického úradu Met Office boli teploty v niektorých lokalitách kontinentu o 5 až 10 stupňov Celzia vyššie, ako je v tomto ročnom období bežné.

V Londýne zaznamenal tenisový turnaj Wimbledon Championships najteplejší otvárací deň, keď teploty 30. júna dosiahli 32,9 stupňov Celzia. Organizátori turnaja rozdali hráčom ľadové vrecká a studené uteráky, aby im pomohli zvládnuť teplo počas prestávok v zápasoch, informovala BBC. Pravidlá umožňujú hráčom 10-minútovú prestávku, ak teplota v polovici zápasu prekročí 30,1 stupňa Celzia, avšak počas zápasov 30. júna sa toto pravidlo neuplatnilo.

Talianske ministerstvo zdravotníctva 1. júla vydalo červené výstražné varovania pre 17 miest, ktoré signalizujú „mimoriadne podmienky s možnými negatívnymi účinkami“ na ľudí.

Španielsko zažilo najteplejší jún v histórii, uviedla 1. júla národná meteorologická služba AEMET, s priemernou teplotou 23,6 stupňov Celzia. „V najbližších dňoch, minimálne do štvrtka, bude na väčšine Španielska pokračovať intenzívne teplo,“ uviedol Rubén del Campo, hovorca meteorologickej agentúry.

Článok bol preložený z americkej edície Epoch Times

Váš názor nám pomôže tvoriť lepší obsah. Ako sa vám páčil tento článok?

Prečítajte si aj