
Europarlament schválil pravidlá pre dobré životné podmienky psov a mačiek: zákaz mrzačenia, ale aj mikročipy
Poslanci Európskeho parlamentu schválili uprostred júna návrh zákona, ktorý stanovuje historicky vôbec prvé minimálne normy Európskej únie pre chov, umiestnenie a manipuláciu s mačkami a psami. Nové pravidlá majú zlepšiť životné podmienky zvierat v celej Únii a zároveň obmedziť nezákonný obchod a neetický chov. Má ísť o významný krok smerom k lepšej ochrane zvierat v celej EÚ.
Návrh podporilo dovedna 457 zákonodarcov, ďalších 17 bolo proti a hlasovania sa zdržalo 86 europoslancov.
Zo slovenských europoslancov za návrh podľa oficiálnych výsledkov hlasovali jedenásti – Martin Hojsík, Ľubica Karvašová, Ľudovít Ódor, Michal Wiezik, Lucia Yar (všetci PS/Obnovme Európu), Miriam Lexmann (KDH/Európska ľudová strana), Katarína Roth Neveďalová, Judita Laššáková, Ľuboš Blaha, Erik Kaliňák(všetci Smer-SD/nezaradení) a Branislav Ondruš (Hlas-SD/nezaradený).
Milan Mazurek a Milan Uhrík (obaja Republika/Európa suverénnych národov) sa zdržali hlasovania.
Monika Beňová (Smer-SD/nezaradená) a Veronika Cifrová Ostrihoňová (PS/Obnovme Európu) neboli súčasťou hlasovania.
Druhá menovaná však neskôr na facebookovej stránke Ako hlasovali naši europoslanci v komente vysvetlila, že za danú legislatívu nehlasovala z technických dôvodov, keďže jej hlasovacie zariadenie nezaznamenalo hlas, ktorý bol v prospech legislatívy. “Žiadosť o opravu hlasovania som už nahlásila parlamentnému servisu. Chcem však zdôrazniť, že túto dôležitú legislatívu plne podporujem. Som presvedčená, že aj zvieratá si zaslúžia ochranu a dôstojné zaobchádzanie, a budem naďalej podporovať každú iniciatívu, ktorá k tomu prispeje,“ uviedla Cifrová Ostrihoňová.
S podobným technickým problémom pri rovnakom hlasovaní sa stretla aj česká europoslankyňa Danuše Nerudová.
Obchod za 1,3 miliardy eur ročne
Približne 44 % domácností v EÚ má domáce zviera. Dopyt po psoch a mačkách v posledných rokoch výrazne vzrástol, čo viedlo k nárastu obchodu a online predaja zvierat.
Normy pre dobré životné podmienky zvierat pre profesionálov, ktorí chovajú, držia a predávajú psy a mačky, sa však medzi členskými štátmi veľmi líšia a existujú rozsiahle dôkazy o nedostatočných praktikách a zneužívaní. Existujú aj informácie o rastúcom nelegálnom obchode so psami a mačkami. Podľa Komisie dosahuje obchod s domácimi zvieratami hodnotu 1,3 miliardy eur ročne. Až 60 % vlastníkov psov a mačiek si ich podľa údajov EÚ zadovážilo online.
Podľa českej spravodajkyne a predsedníčky Výboru pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Veroniky Vrecionovej Európa ukazuje jasné stanovisko voči nelegálnemu chovu a nezodpovednému dovozu zvierat z krajín mimo EÚ.
„Hoci bude potrebný ďalší dialóg na doladenie niektorých detailov, verím, že sme jednotní v našom cieli chrániť dobré životné podmienky psov a mačiek. Tento spoločný záväzok je silným východiskovým bodom pre produktívne rozhovory s Komisiou a Radou,“ podotkla europoslankyňa zo skupiny Európskych konzervatívcov a reformistov.
Mikročipy „pod kožu“ aj národné databázy
Poslanci požadujú, aby boli všetky mačky a psy v EÚ identifikovateľné mikročipom a registrované v interoperabilných národných databázach. Identifikačné čísla mikročipov spolu s informáciami o príslušnej národnej databáze by mali byť uložené v jednotnej indexovej databáze spravovanej Európskou komisiou.
Návrh zákona zakazuje držanie alebo predaj psov a mačiek v obchodoch so spoločenskými zvieratami. Európsky parlament tiež žiada rozšírenie pravidiel nielen na komerčný dovoz, ale aj na nekomerčný pohyb týchto zvierat, aby sa zabránilo zneužívaniu dovozu na účely ďalšieho predaja.
„Psy a mačky dovážané z tretích krajín na predaj by museli byť pred vstupom do EÚ mikročipované a potom zaregistrované v národnej databáze. Majitelia domácich zvierat vstupujúcich do EÚ by boli povinní predregistrovať svoje zviera s mikročipom v online databáze najmenej päť pracovných dní pred príchodom,“ uvádza Európsky parlament.
Legislatíva chce zabrániť utrpeniu zvierat
Nové normy majú chrániť zvieratá pred geneticky neetickým krížením a zbytočným utrpením. Mrzačenie, ako je kupírovanie uší, skracovanie chvostov, odstraňovanie pazúrov alebo akákoľvek iná čiastočná alebo úplná amputácia pazúrov, budú zakázané, pokiaľ nebudú lekársky indikované. Sterilizácia by sa mala vykonávať iba v anestézii a dlhodobej analgézii veterinárom.
„Podarilo sa nám zásadne formulovať pozíciu Európskeho parlamentu, ktorá teraz bude súčasťou rokovaní s členskými krajinami. Vstupujeme do trialógov ako nositelia najvyššej ambície, máme tak omnoho väčšiu šancu, že prvý celoeurópsky zákon na ochranu spoločenských zvierat vstúpi do platnosti v plnej sile, a pomôže nadobro skoncovať s nelegálnymi praktikami,“ uviedol na Facebooku slovenský europoslanec Michal Wiezik.
Zakázané má byť aj dlhodobé nosenie náhubkov, s výnimkou prípadov, keď je to potrebné zo zdravotných dôvodov, nosenie obojkov s hrotmi a nosenie škrtiacich obojkov bez bezpečnostného krytu.
Eutanázia psa alebo mačky v útulkoch pre zvieratá ako opatrenie na kontrolu populácie bude tiež zakázaná. Prevádzkovatelia a chovatelia by mali po novom zabezpečiť, aby zariadenia na kŕmenie a pitie boli čisté a postavené a nainštalované tak, aby sa zabezpečil rovnaký prístup pre všetky psy a mačky.
Legislatívu ocenili ochranárske organizácie
Hoci poslanci Európskeho parlamentu budú ešte rokovať o konečnej podobe zákona s Európskou radou, podniknuté kroky v tejto oblasti ocenili organizácie na ochranu zvierat FOUR PAWS a Eurogroup for Animals.
„Toto hlasovanie predstavuje skutočný pokrok v oblasti dobrých životných podmienok zvierat v EÚ,“ povedala Georgia Diamantopoulouvá, vedúca kancelárie pre európsku politiku v organizácii FOUR PAWS. „Každý pes a mačka si zaslúžia ochranu bez ohľadu na veľkosť chovateľa.“
Diamantopoulouvá tiež vyzdvihla „odvážny krok“ proti nelegálnemu obchodu s domácimi zvieratami tým, že europarlament podporil úplnú identifikáciu a registráciu všetkých chovaných psov a mačiek, a nielen tých, ktoré sú uvedené na trh.
Toto opatrenie podľa nej výrazne sťaží nelegálnym chovateľom fungovanie v tajnosti, pretože každé zviera musí byť teraz vysledovateľné. „Toto konečne uzatvára v zákone medzeru pre nelegálnych chovateľov,“ skonštatovala Diamantopoulouvá.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Povedzte nám svoj názor! Vaša spätná väzba nám pomáha prinášať témy, ktoré vás zaujímajú.