
Čína zavádza nové vývozné obmedzenia na technológie spracovania strategických nerastov
Čína zavádza nové vývozné obmedzenia na technológie, ktoré sú nenahraditeľné pri výrobe batérií a spracovaní strategických surovín. Ide o naplnenie hrozby, ktorú Peking signalizoval už v počiatočných fázach obchodnej vojny so Spojenými štátmi.
V spoločnom oznámení zverejnenom 15. júla čínske ministerstvo obchodu a ministerstvo vedy a technológií predstavili aktualizovanú verziu katalógu technológií, ktorých export je zakázaný alebo obmedzený. Tento katalóg spolu s dvoma zoznamami dvojitého použitia tvorí základný nástroj čínskeho exportného režimu. Je rozdelený do dvoch kategórií: technológie úplne zakázané a technológie podmienené licenciou. Technológie zaradené do druhej skupiny nie je možné vyvážať bez súhlasu vlády.
Najnovšia aktualizácia pridáva novú položku: technológia prípravy materiálu katódy batérie, ktorá sa konkrétne týka výroby fosforečnanu železa a lítia (LFP), fosforečnanu mangánu a železa (LMFP) a fosfátových prekurzorov katódy. Ide o základné materiály pre lítiovo-iónové batérie používané v elektrických vozidlách. Katalóg tiež sprísňuje existujúce pravidlá v sekcii o priemysle tavby a valcovania neželezných kovov a rozširuje obmedzenia týkajúce sa technológií extrakcie kovového lítia a gália, ktoré sú dôležitými materiálmi v polovodičových čipoch.
Toto kolo revízií bolo pôvodne navrhnuté v januári, krátko pred druhou inauguráciou prezidenta Donalda Trumpa, ktorý vtedy oznámil, že bude používať clá a iné nástroje na ochranu amerického priemyslu a na obnovenie rovnováhy v obchode medzi Spojenými štátmi a zvyškom sveta.
Obchodná vojna medzi USA a Čínou je momentálne v stave prímeria, ktoré pozastavilo Trumpovo nariadenie z 2. apríla o recipročných clách: to plánovalo zvýšiť clá na čínsky dovoz až na 145 %. Čína si naďalej udržiava dominantné postavenie v ťažení a spracovaní lítia a gália. Podľa Správy geologického prieskumu USA (USGS) sú oba materiály strategicky dôležité pre národnú bezpečnosť aj hospodársku konkurencieschopnosť.
Podľa správy USGS zverejnenej v januári Spojené štáty nie sú schopné ťažiť doma žiadny z 31 kritických nerastov a komerčne môžu rafinovať len jeden: berýlium. V porovnaní s tým Čína je hlavným zdrojom ôsmich z týchto surovín a takmer výlučným dodávateľom ďalších sedemnástich nerastov.
Gálium bolo už v decembri 2024 zaradené medzi tri suroviny podliehajúce čínskym vývozným obmedzeniam. Paralelne s tým bolo v Montane začiatkom toho istého roka objavené ložisko vysokokvalitného gália, ktoré od Trumpovej administratívy rýchlo získalo povolenie na ťažbu. Cieľom je znížiť závislosť od čínskych dodávok a obnoviť domácu ťažbu strategických surovín.
Výkonný riaditeľ spoločnosti U. S. Critical Materials (v Utahu) Harvey Kaye uviedol počas vypočutia pred výborom pre malé podniky Snemovne reprezentantov, že najskôr bude ťažiť gálium. „Náš plán je takýto: tento rok chceme začať ťažiť z nášho ložiska a chceme prísť na schody Bieleho domu alebo Kongresu s vrecom gália… nájdeného v Montane, spracovaného americkou technológiou a dostupného na obranu našej krajiny a v podstate celého slobodného sveta,“ povedal Kaye.
Článok bol preložený z americkej edície Epoch Times
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Povedzte nám svoj názor! Vaša spätná väzba nám pomáha prinášať témy, ktoré vás zaujímajú.