Piatok 6. decembra, 2024
Poslanec NRSR Branislav Gröhling (SaS) (TASR/ Jaroslav Novák)

B. Gröhling od novely rokovacieho poriadku očakáva úplné umlčanie opozície

Novela rokovacieho poriadku Národnej rady (NR) SR môže priniesť úplné umlčanie opozície. Myslí si to predseda SaS Branislav Gröhling. Jeho strana pripraví návrhy na zmeny v rokovacom poriadku, no predpokladá, že koalícia si presadí svoje úpravy.

Gröhling pripomenul, že myšlienku novelizovať rokovací poriadok priniesla koalícia v čase, keď parlament preberal novelu Trestného zákona. Koaliční poslanci podľa neho neumožnili opozícii novelu konzultovať, tak sa prihlasovali do rozpravy. „Toto prekážalo koaličným stranám, preto prišli s tým, že sa musí upraviť rokovací poriadok, aby nás ešte viac umlčali,“ skonštatoval na štvrtkovej tlačovej konferencii.

Koalícia bude v novele podľa šéfa SaS riešiť iba seba a stanoví podmienky, ktoré budú vyhovovať jej. Obáva sa, že novela prinesie ešte väčšie umlčanie opozície.

Každá strana si podľa B. Gröhlinga pripraví návrhy, no keď ich predloží koalícii, tá si presadí svoje zmeny. Myslí si preto, že opozičné úpravy budú zbytočné, no SaS chce predložiť návrhy, ktorými by sa rokovanie parlamentu zefektívnilo.

KDH nechce, aby sa novela rokovacieho poriadku stala „náhubkovým“ zákonom

KDH bude dávať pozor na to, aby sa zmeny v rokovacom poriadku Národnej rady (NR) SR nestali koaličným „náhubkovým“ zákonom na umlčanie opozície v parlamente. Uviedla to hovorkyňa hnutia Lenka Kovár. Kresťanskí demokrati sa chcú oboznámiť s návrhmi koalície.

„KDH sa najskôr podrobne oboznámi s navrhovanými zmenami rokovacieho poriadku zo strany koalície,“ odpovedala Kovár na otázku, či bude hnutie pripravovať vlastné návrhy na úpravu rokovacieho poriadku.

Hnutie deklaruje, že od začiatku volebného obdobia diskutuje odborne, k veci a bez osobných útokov. „V tom budeme aj naďalej pokračovať,“ doplnila hovorkyňa.

O príprave novely rokovacieho poriadku informoval v utorok (16. 7.) predseda poslaneckého klubu Smeru-SD Ján Richter. Po lete by sa mali podľa neho zísť parlamentné strany so svojimi návrhmi, aby sa mohla pripraviť novelizácia. Parlament by ju mohol prijať do konca roka. Zmeny by sa mali týkať napríklad technického riešenia pozmeňujúcich návrhov, ktoré by sa už nemuseli čítať v pléne.

Prečítajte si aj