
Bývalý tibetský úradník dostal podmienečný trest smrti za korupciu
Bývalý čínsky úradník, na ktorého Spojené štáty a Kanada uvalili sankcie za napomáhanie porušovaniu ľudských práv Čínskou komunistickou stranou (ČKS), bol odsúdený na podmienečný trest smrti za prijímanie úplatkov.
Wu Yingjie, niekdajší šéf strany v tibetskom autonómnom regióne, bol uznaný vinným z prijatia úplatkov vo výške približne 343 miliónov jüanov (asi 41 milióna eur) počas výkonu rôznych funkcií v Tibete v rokoch 2006 až 2021, uviedol 15. júla čínsky Najvyšší ľudový súd.
Súd oznámil, že Wu bol odsúdený na trest smrti s dvojročnou podmienkou a jeho osobný majetok bude zhabaný. To znamená, že ak sa počas nasledujúcich dvoch rokov bude dobre správať, trest mu môže byť zmiernený na doživotie.
Wu bol jednou z najvplyvnejších postáv, ktoré boli odstránené v rámci rozsiahlej protikorupčnej kampane pod vedením Si Ťin-pchinga, najvyššieho predstaviteľa strany. Od júla 2024 bol vyšetrovaný najvyšším protikorupčným úradom v krajine.
V decembri 2024 ho vylúčili z Čínskej komunistickej strany za „závažné porušenie zákonov a predpisov“ vrátane zasahovania do inžinierskych projektov výmenou za úplatky v hotovosti, ako vtedy informovali štátne médiá.
Prísny trest je ďalším dôkazom toho, že ČKS nezvoľnila tempo protikorupčnej kampane, ktorá sa začala krátko po tom, ako sa Si Ťin-pching v roku 2012 ujal moci. Kampaň odstránila viacerých mocných rivalov Si Ťin-pchinga, no v posledných rokoch v čase narastajúcich vnútrostraníckych mocenských bojov sa zameriava aj na ľudí z jeho vlastného okolia.
Wu počas takmer 50 rokov pôsobenia v Tibete postupne stúpal v hierarchii – začínal na úrade pre školstvo a neskôr prešiel do oddelenia propagandy. Podľa verejne dostupných informácií sa v roku 2005 stal členom provinčného straníckeho výboru. Vrchol svojej politickej kariéry dosiahol v roku 2016, keď bol menovaný za tajomníka straníckeho výboru v Tibete – funkciu vykonával päť rokov.
V roku 2021 bol Wu vymenovaný za poslanca národného ľudového zhromaždenia, čínskeho zákonodarného orgánu, a následne pôsobil v Čínskej ľudovej politickej poradnej konferencii, najvyššom politickom poradnom orgáne krajiny.
Ako súčasť aktivít pri príležitosti Dňa ľudských práv uvalili Spojené štáty 9. decembra 2022 na Wua sankcie za účasť na porušovaní ľudských práv v Tibete – spolu s ním bol sankcionovaný aj ďalší vysokopostavený čínsky funkcionár Zhang Hongb.
Americké ministerstvo financií uviedlo, že obyvatelia Tibetu boli vystavení vážnemu porušovaniu ľudských práv vrátane svojvoľného zadržiavania, mimosúdnych popráv a fyzického násilia v rámci úsilia ČKS „drasticky obmedziť náboženskú slobodu“.
Americké ministerstvo zahraničných vecí zároveň uvalilo sankcie na Tang Yonga, bývalého zástupcu riaditeľa väzenskej správy v oblasti Chongqing, za pokračujúce prenasledovanie duchovnej praxe Falun Gong čínskym režimom.
Tento krok vyvolal odpor Pekingu. Čínske ministerstvo zahraničných vecí reagovalo sankciami voči dvom Američanom – Milesovi Yuovi, hlavnému poradcovi pre Čínu bývalého ministra zahraničia Mikea Pompea, a Toddovi Steinovi, vtedajšiemu zástupcovi výkonného riaditeľa komisie pre Čínu pri americkom Kongrese.
V decembri 2024 Kanada pridala Wua a ďalších sedem čínskych funkcionárov na svoj sankčný zoznam za ich účasť na represáliách voči Tibeťanom, Ujgurom a praktizujúcim Falun Gongu. Peking reagoval odvetnými sankciami voči 20 kanadským jednotlivcom a dvom organizáciám, ktoré verejne odsudzovali porušovanie ľudských práv zo strany ČKS, za čo si vyslúžil kritiku z Ottawy.
Článok bol preložený z anglickej edície Epoch Times
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Bolo pre vás toto čítanie prínosné? Povedzte nám svoj názor alebo nechajte kontakt pre ďalšiu diskusiu.