Pondelok 21. júla, 2025
Japonský minister obrany Gen Nakatani na spoločnej tlačovej konferencii s americkým ministrom obrany Petom Hegsethom na japonskom ministerstve obrany v Tokiu 30. marca 2025 (Kiyoshi Ota/ Getty Images)
»

Japonsko označilo Čínu za najväčšiu hrozbu svetovému poriadku od druhej svetovej vojny

Na prvom mieste zoznamu s bezpečnostnými hrozbami sa podľa najnovšej správy japonského rezortu obrany umiestnila Čína.

Japonsko označilo Čínu za „najväčšiu strategickú výzvu“ od druhej svetovej vojny. Vo svojej správe o obrane na rok 2025 navyše spomenulo geopolitické trenice ako dôvod na remilitarizáciu krajiny.

„Vonkajšia politika Číny, jej vojenské aktivity a ďalšie činnosti sú pre Japonsko a medzinárodné spoločenstvo zdrojom vážnych obáv a predstavujú bezprecedentnú a najväčšiu strategickú výzvu, na ktorú by Japonsko malo reagovať svojou komplexnou národnou silou a v spolupráci a koordinácii so svojimi spojencami, partnerskými štátmi a ďalšími krajinami,“ uvádza sa v anglickom zhrnutí správy zverejnenej 15. júla.

Správa sa zaoberá rastúcou vojenskou aktivitou Číny v blízkosti Japonska a odráža širšie obavy, ktoré vyvoláva asertívny prístup Pekingu v regióne. Rastúca spolupráca medzi Čínou a Ruskom, napätie v Taiwanskom prielive a časté narušenia vzdušného a námorného priestoru motivovali Japonsko na to, aby pristúpilo k posilneniu svojich obranných kapacít.

Správa vlády s názvom „Obrana Japonska 2025“ poskytuje prehľad o situácii v oblasti národnej bezpečnosti krajiny. Dokument každoročne publikuje ministerstvo obrany a predkladá ho vládnemu kabinetu. Podľa neho čínsky režim už viac ako 30 rokov „netransparentne“ zvyšuje svoje vojenské výdavky a posilňuje svoj jadrový, raketový a námorný potenciál.

V poslednom čase sa čínska vojenská aktivita v okolí Japonska zintenzívnila. V blízkosti súostrovia Senkaku a v oblastiach Japonského mora a západného Tichého oceánu došlo k rôznym incidentom. V auguste 2024 bolo zaznamenané čínske vojenské lietadlo, ktoré „preniklo do japonského územného vzdušného priestoru“, a v septembri sa čínska lietadlová loď priblížila k hranici vniknutia do japonských vôd.

Ďalší incident, ktorý správa opisuje, sa odohral v máji 2025, keď vrtuľník „prenikol do japonského vzdušného priestoru po vzlietnutí z plavidla čínskej pobrežnej stráže v blízkosti súostrovia Senkaku“.

Japonsko sa domnieva, že tieto aktivity predstavujú pokus o normalizáciu tlaku prostredníctvom násilného spochybňovania status quo. Peking pokračuje aj v častých vojenských cvičeniach v oblasti Taiwanu. Postupne tak zvyšuje napätie v oblasti demokraticky riadeného ostrova, ktorý čínsky režim považuje za svoje vlastné územie.

Čínsky režim dokument skritizoval a obvinil Japonsko zo šírenia falošného naratívu. Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Lin Jian povedal novinárom v Pekingu, že správa „prezentuje nesprávne vnímanie Číny“ a „zasahuje do jej vnútorných záležitostí“.

Japonsko posilňuje obranu v siedmich kľúčových oblastiach vrátane zachytávania rakiet, integrácie a koordinácie operácií v rôznych operačných oblastiach (pozemnej, námornej, vzdušnej) a vylepšenia bezpilotných systémov. Nové Spoločné operačné veliteľstvo (JJOC) má zjednotiť pozemné, námorné a vzdušné sily.

Rozpočet na obranu v roku 2025 dosahuje 9,9 bilióna jenov (57 miliárd eur), čo predstavuje 1,8 % HDP, s cieľom dosiahnuť 2 % do roku 2027. Japonsko sa zaviazalo prehlbovať spoluprácu so Spojenými štátmi a rozširovať obranné väzby s Indiou, Filipínami a Indonéziou.

Dokument poukazuje na regionálne bezpečnostné hrozby a konštatuje, že nezákonné námorné nároky Číny v Juhočínskom mori ohrozujú slobodu plavby a predstavujú priame riziko pre bezpečnosť Japonska. Upozorňuje tiež na severokórejský raketový program a vojenské aktivity Ruska v regióne vrátane narušenia japonského vzdušného priestoru zo septembra.

Na záver správa cituje radcu japonského veľvyslanectva v USA. „Rozumiem, aké vysoké očakávania sa kladú na Japonsko, pokiaľ ide o mier a stabilitu v indicko-tichomorskom regióne, a som si vedomý, že Japonsko ako súčasť medzinárodného spoločenstva má obrovskú zodpovednosť,“ povedal Kawai Junya.

„Ako spojenec Spojených štátov v prvej línii urobím všetko, čo bude v mojich silách, hoci by to bol len malý príspevok, aby som dosiahol novú zlatú éru japonsko-amerických vzťahov,“ konštatoval.

Článok bol preložený z americkej edície Epoch Times

Váš názor nám pomôže tvoriť lepší obsah. Ako sa vám páčil tento článok?

Prečítajte si aj