
Clo zavedené Trumpom prinieslo USA doteraz 81,5 miliardy dolárov
Americké ministerstvo vnútornej bezpečnosti (DHS) uviedlo 30. júna, že colná a pohraničná ochrana (CBP) vybrala od návratu prezidenta Donalda Trumpa do úradu viac ako 106 miliárd dolárov na colných poplatkoch. Väčšinu (81,5 miliardy dolárov) tvorili clá uvalené v rámci Trumpovho „obchodného reštartu“ so zahraničnými partnermi.
Podľa vyhlásenia rezortu dosiahla CBP úspešnosť výberu ciel viac ako 99,5 % a zároveň posilnila kontrolu nad obchádzaním cla, pričom získala späť ďalších 16,3 miliardy dolárov pri viac ako 35 000 rizikových zásielkach.
„Sme hrdí na to, že môžeme pomôcť prezidentovi Trumpovi urobiť Ameriku bohatšou a zvrátiť nefunkčný obchodný systém, ktorý viedol k presunu miliónov pracovných miest do zahraničia a spôsobil, že sme v oblasti základných tovarov závislí od zahraničných obchodníkov. Táto administratíva bude vždy klásť Američanov na prvé miesto,“ uviedol rezort.
Trumpova stratégia zahŕňa plošné 10-percentné clo na takmer všetok dovoz a sériu vyšších „recipročných“ ciel, ktoré oznámil začiatkom tohto roka. Hoci niektoré z najvyšších sadzieb boli dočasne pozastavené v rámci prebiehajúcich rokovaní, celý colný režim ostáva významným zdrojom federálnych príjmov. V máji pomohli príjmy z ciel znížiť rozpočtový deficit USA o 9 %.
Rozpočtový úrad Kongresu (CBO) nedávno odhadol, že Trumpove clá by mohli v nasledujúcom desaťročí znížiť federálny deficit o 2,8 bilióna dolárov – aj po zohľadnení mierneho spomalenia hospodárskeho rastu a zvýšenej inflácie.
Agresívne uplatňovanie ciel zo strany administratívy však čelí aj právnym námietkam. Federálny obchodný súd v máji rozhodol, že clá z 2. apríla prekročili Trumpovu zákonnú právomoc v rámci mimoriadnych hospodárskych právomocí, čo vyvolalo prebiehajúci odvolací proces. Niektoré podniky tvrdia, že clá predstavujú nezákonné náklady, zatiaľ čo predstavitelia Trumpovej administratívy trvajú na tom, že sú nevyhnutné na ochranu národnej bezpečnosti a obnovu domáceho priemyslu.
Ekonomické ukazovatele prinášajú zmiešaný obraz. V prvom štvrťroku 2025 sa americká ekonomika medziročne zmenšila o 0,5 % – sčasti pre prudký nárast dovozu pred očakávaným zvýšením ciel, čo negatívne ovplyvnilo hrubý domáci produkt. Dôvera spotrebiteľov taktiež klesla pre obavy zo zdražovania, no prognózy predpokladajú zotavenie v druhom štvrťroku.
Napriek kontroverzii Trump tvrdí, že colná politika vedie k novým obchodným dohodám. Doteraz sa podľa neho podarilo uzavrieť dohody s Indiou, Čínou a Spojeným kráľovstvom. Rokovania s Kanadou, Mexikom, Európskou úniou a Japonskom sú zatiaľ v štádiu príprav. V polovici júna uviedol, že prebiehajú rokovania s približne pätnástimi krajinami.
Článok bol preložený z americkej edície Epoch Times
Povedzte nám svoj názor! Vaša spätná väzba nám pomáha prinášať témy, ktoré vás zaujímajú.