
Podľa tureckej vládnej strany môže Strana kurdských pracujúcich zložiť zbrane už v najbližších dňoch
Strana kurdských pracujúcich (PKK) by podľa tureckej vládnej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) mohla v priebehu niekoľkých dní zložiť zbrane na základe prelomovej dohody o odzbrojení dosiahnutej začiatkom tohto roka.
„V tejto fáze nechcem uvádzať presný termín,“ povedal 1. júla hovorca strany Ömer Čelik. „Dospeli sme do bodu, keď sa to môže uskutočniť v priebehu niekoľkých dní.“ Čelik dodal, že nadchádzajúce dni budú „mimoriadne dôležité, aby v Turecku nebol terorizmus“.
Strana kurdských pracujúcich vedie od polovice 80. rokov ozbrojené povstanie proti tureckému štátu, ktoré si vyžiadalo desaťtisíce obetí vrátane civilistov. Ankara, Brusel aj Washington túto skupinu považujú za teroristickú organizáciu.
Vo februári vyzval dlhodobo väznený vodca Strany kurdských pracujúcich Abdullah Öcalan bojovníkov, aby zložili zbrane. Niekoľko dní nato vedenie strany so sídlom v pohorí Kandil v severnom Iraku zareagovalo pozitívne. „Rešpektujeme túto výzvu a vykonáme ju,“ uviedla skupina s tým, že iniciatíva sa môže uskutočniť len pod Öcalanovým „praktickým vedením“.
Öcalan založil Stranu kurdských pracujúcich v roku 1978 s cieľom vytvoriť nezávislý kurdský štát. Neskôr organizácia zmiernila svoje požiadavky a začala presadzovať autonómiu Kurdov v juhovýchodnom Turecku. V roku 1999 Öcalana zadržali turecké bezpečnostné zložky a odvtedy si odpykáva trest v ostrovnom väzení pri Istanbule. Napriek dlhoročnému väzneniu je stále považovaný za faktického vodcu skupiny.
V máji na kongrese v severnom Iraku PKK opätovne potvrdila svoj zámer vzdať sa ozbrojeného boja. Vo vyhlásení sprostredkovanom spravodajskou agentúrou Firat, napojenou na PKK, skupina uviedla, že sa rozhodla „rozpustiť svoju organizačnú štruktúru a opustiť ozbrojený boj“. Zároveň dodala, že toto rozhodnutie „môže položiť silný základ pre trvalý mier a demokratické riešenie“.
Za odzbrojenie Strana kurdských pracujúcich, ako aj prokurdská opozičná strana DEM očakávajú, že Ankara spustí program demokratických reforiem. Strana DEM, ktorá je treťou najsilnejšou politickou stranou v Turecku, zohrala kľúčovú úlohu v mierovom procese ako sprostredkovateľ medzi Öcalanom, vedením PKK v Iraku a tureckými úradmi.
Rozhodnutie Strany kurdských pracujúcich zložiť zbrane privítali Spojené štáty, Európska únia, ale aj Turecko, Irak a Irán.
V polovici mája hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Thomas Pigott označil rozhodnutie PKK za „víťazstvo civilizácie“. „Vítame nedávne oznámenie PKK o jej rozpustení,“ povedal novinárom s tým, že Washington považuje túto skupinu za „zahraničnú teroristickú organizáciu“ od roku 1997.
„Ozbrojený konflikt, ktorý sa začal po založení organizácie, si za desaťročia vyžiadal desaťtisíce obetí. Spojené štáty dúfajú, že toto oznámenie prinesie do regiónu väčšiu stabilitu.“

Opatrný optimizmus
Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan povedal 30. júna, že proces odzbrojovania PKK „výrazne pokročil“, a ocenil jeho rýchly postup. Zároveň však varoval pred „určitými silami“ v Turecku aj v radoch PKK, ktoré sa podľa neho „snažia sabotovať pokrok“.
„Náš štát nepadne do pasce,“ vyhlásil Erdoğan podľa štátnej agentúry Anadolu bez bližších podrobností.
Dňa 1. júla navštívil İbrahim Kalın (náčelník tureckej tajnej služby) Arbíl, hlavné mesto autonómneho Kurdistanu v severnom Iraku. Stretol sa tam s regionálnymi lídrami, ktorí proces odzbrojenia podporujú. Podľa tureckej štátnej tlačovej agentúry Anadolu rokovali o „spoločných krokoch na odstránenie terorizmu z regiónu“.
Článok bol preložený z anglickej edície Epoch Times
Váš názor nám pomôže tvoriť lepší obsah. Ako sa vám páčil tento článok?