Pondelok 19. mája, 2025
Policajné auto prechádza okolo sídla Federálnej bezpečnostnej služby (FSB), nástupníckej agentúry KGB, sídliacej na námestí Lubjanka v centre Moskvy 3. marca 2023. (Foto: ALEXANDER NEMENOV/AFP via Getty Images)

Majitelia petrohradskej firmy dodávajúcej komponenty pre ruskú tajnú službu pôsobia na Slovensku

Investigatívne centrum Jána Kuciaka odhalilo, že ruská spoločnosť Mirelix, ktorá dodáva elektroniku pre ruskú tajnú službu FSB, si po začiatku vojny na Ukrajine vytvorila zázemie na Slovensku. Zistenia vyvolávajú obavy z potenciálnych bezpečnostných hrozieb. Slovenská informačná služba sa k uvedeným skutočnostiam zatiaľ nevyjadrila. PS žiada preverenie situácie a kontrolu zo strany bezpečnostných zložiek. Vojenský analytik vysvetlil, ktoré časti ruských bezpečnostných zložiek dostávali komponenty od ruskej firmy.

Klienti Mirelixu

Igor a Mária Trojanovskí, zástupcovia petrohradskej spoločnosti Mirelix, ktorá zabezpečovala dodávky elektroniky pre ruskú tajnú službu FSB, si po vypuknutí vojny na Ukrajine vybudovali zázemie na Slovensku. Na túto skutočnosť upozornila mimovládna organizácia Investigatívne centrum Jána Kuciaka (ICJK).

„Najväčším klientom firmy bola jednotka 45187 ruskej tajnej služby FSB. Tá je podľa experta jednou z jej najtajnejších častí. Okrem nej však produkty Mirelix dodával aj ďalším vojenským jednotkám zapojeným do vývoja riadených striel a jadrových technológií,” napísalo ICJK. Jednotka 45187 je hlavným výskumným a vývojovým centrom nových technológií v rámci ruskej spravodajskej služby.

Ďalším klientom Mirelixu bola jednotka 52015. Podľa vojenského analytika Vladimíra Bednára je táto jednotka súčasťou 12. hlavného ministerstva obrany Ruskej federácie, pričom táto časť ministerstva je priamo zodpovedná za vývoj, výrobu, prevádzku a uskladnenie jadrových zbraní. V rámci hierarchie ruských bezpečnostných zložiek má vyššie postavenie ako napríklad spravodajská služba GRU.

„Hovoríme o komponentoch, ktoré budú použité na výrobu ruských balistických rakiet, respektíve na výrobu ruských striel s plochou dráhou doletu, na výrobu navádzacích systémov elektroniky, bavíme sa o tých prostriedkoch, ktorými Ruská federácia napáda civilné obyvateľstvo Ukrajiny,” uviedol Bednár v rozhovore pre ICJK.

Verejne dostupné údaje – register ruských tendrov – majú podľa investigatívcov preukazovať, že spoločnosť Mirelix dodávky nezastavila ani po začatí vojenského konfliktu na Ukrajine, keď boli na Rusko uvalené sankcie. Rovnako to vidí aj analytik, podľa ktorého je „vysoko pravdepodobné”, že firma sídliaca na Slovensku s dodávkami pre ruské bezpečnostné zložky pokračuje.

Dodávky sa majú týkať rádiokomponentov, prúdových zdrojov, mikročipov a kremíkových generátorov – technológií, ktoré majú využitie vo vojenskom sektore a ktoré môžu tvoriť súčasť rádiolokačných, navádzacích systémov balistických rakiet alebo veľmi presných rádioelektrotechnických prieskumných zariadení.

Zahraniční agenti 

Podľa Bednára by Slovensko malo firmu Mirelix jednoznačne zaradiť na sankčný zoznam, čo je bežný postup v EÚ. Zároveň by všetka komunikácia majiteľov mala byť monitorovaná a rozpracovávaná slovenskou spravodajskou službou.

Odhalené zistenia považuje za znepokujúce. Podľa neho na Slovensku pôsobí viacero podobných spoločností. „Nielen tieto firmy a občania pre nás predstavujú bezpečnostné riziko, ale ide priamo o agentov ruských spravodajských služieb, ktorí pôsobia na našom území dlhodobo pod legendou legálnej podnikateľskej činnosti“, uviedol. Poukázal aj na obdobné prípady zo zahraničia.

Dodal, že konkrétne manželia Trojanovskí s najväčšou pravdepodobnosťou nebudú predstavovať takú bezpečnostnú hrozbu, ako napríklad agenti ruskej GRU, ktorí v EÚ vykonávajú sabotáže.

Slovenská informačná služba (SIS) sa k zisteniam ICJK doposiaľ nevyjadrila.

Stopy vedú na Slovensko

ICJK vo svojom článku poukazuje na viaceré závažné skutočnosti. Od priameho prepojenia firmy Mirelix na ruský vojenský a bezpečnostný sektor, cez pokračovanie dodávok aj po začatí vojny, až po presun manažmentu spoločnosti na Slovensko.

Generálny riaditeľ firmy Igor Trojanovskij si dva mesiace po začiatku invázie založil na Slovensku živnosť a čoskoro na to kúpil byt neďaleko Bratislavy, píše ICJK.

„Spoločnosť Mirelix je podľa dostupných ruských účtovných závierok stále aktívna. Jej príjmy postupne za uplynulé roky klesajú. V roku začiatku ruskej invázie to bolo vyše 12 miliónov rubľov (v prepočte asi 154-tisíc eur za rok 2022), o rok 6 miliónov rubľov (v prepočte necelých 54-tisíc eur),” uviedlo ICJK.

Novinári sa pýtali rezortu vnútra, akým spôsobom získali Trojanovskí prechodný či trvalý pobyt na Slovensku. Z dôvodu ochrany osobných údajov však žiadne informácie policajti nespristúpnili.

Z viacerých statusov sa javí, že Trojanovská sa angažuje ako ochrankyňa zvierat. Zdieľa napríklad kritickú výzvu ruským úradom v súvislosti so zabíjaním túlavých psov pred majstrovstvami sveta vo futbale v roku 2018, ktoré sa konali v Rusku,” opisuje denník SME verejne dostupné výstupy zo sociálnej siete Márie Trojanovskej. Na jednom z videí vidieť, že deti sa hrajú na ihrisku vedľa ich domu na konci Chorvátskeho grobu.

PS: V Poľsku, Pobaltí, či Rumunsku by neboli tolerovaní

Opozičné Progresívne Slovensko (PS) oznámilo, že preverí závažné informácie zverejnené ICJK o možnom prepojení Slovenska s osobami napojenými na ruskú firmu Mirelix, ktorá mala dodávať elektroniku ruskej tajnej službe FSB.

Verejne známe informácie z dostupných registrov na Slovensku preukazujú, že osoba s menom Igor Trojanovskij, ktorá zároveň vystupuje ako generálny riaditeľ ruskej firmy Mirelix, vlastní na Slovensku nehnuteľnosť a zároveň tu od roku 2022 podniká,” predostrela členka Výboru Národnej rady (NR) SR na kontrolu SIS Zuzana Števulová (PS).

Podľa poslankyne, ak má osoba napojená na ruský vojensko-priemyselný komplex na Slovensku pobyt alebo medzinárodnú ochranu, SIS by mala preveriť, či jej prítomnosť nepredstavuje bezpečnostnú hrozbu. Ak by sa takéto riziko potvrdilo, dotyčný by podľa nej nemal získať povolenie na pobyt, prípadne by mu mal byť zrušený. Zdôraznila, že SIS mala tieto informácie poskytnúť príslušným orgánom a poslanci PS sa na to budú pýtať.

Bezpečnostný expert PS Peter Bátor poukazuje na to, že súčasná vláda úplne zanedbáva bezpečnostné otázky. Od jej nástupu neboli prijaté žiadne aktívne opatrenia voči ruským, čínskym či iným spravodajským agentom a neuskutočnilo sa ani jedno vyhostenie.

Aj súčasné podozrenia ohľadom firmy Mirelix a ľudí, ktorí za ňou stoja, sú dôkazom, že Slovensko sa čoraz viac stáva bezpečným priestorom pre aktivity, ktoré by v Poľsku, Pobaltí, či v Rumunsku neboli tolerované. Slovensko stráca medzinárodnú dôveryhodnosť nielen kvôli domácej a zahraničnej politike tejto vlády, ale aj kvôli pasivite, s akou táto vláda pristupuje k bezpečnostným hrozbám pre celú EÚ a NATO,” podčiarkol Bátor.

Len pár slov od vás nám pomôže tvoriť lepší obsah. Ako sa vám páčil tento článok?

Prečítajte si aj