Streda 14. mája, 2025
(Zľava v popredí) Srbský prezident Vučič, slovenský premiér Robert Fico, brazílsky prezident Lula da Silva, čínsky prezident Si Ťin-pching a ruský prezident Putin. (Foto: FB / Robert Fico)

Cesta premiéra Fica do Moskvy: Diplomatický úspech či medzinárodná hanba?

Účasť premiéra Fica na oslavách 80. výročia konca druhej svetovej vojny v Moskve vyvolala na domácej aj medzinárodnej scéne búrlivé reakcie. Zatiaľ čo predseda vlády májovú návštevu Kremľa prezentuje ako významný diplomatický krok, opozícia ju ostro odsudzuje a hovorí o medzinárodnom zlyhaní. Fico počas návštevy absolvoval aj bilaterálne rokovanie s ruským, čínskym a brazílskym prezidentom, ako aj s najvyšším predstaviteľom Vietnamu. V čase pokračujúcej ruskej agresie na Ukrajine jeho cesta vyvolala ostrú kritiku opozície, rezervovaný postoj časti koalície a otázniky v zahraničnopolitickej orientácii Slovenska.

Cesta do Moskvy

Premiér Robert Fico (Smer-SD) sa v piatok (9. 5.) zúčastnil na spomienkových podujatiach v Moskve pri príležitosti 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny. Pred odchodom oznámil, že cieľom jeho cesty je uctiť si pamiatku vojakov Červenej armády, ktorí padli pri oslobodzovaní Slovenska, ako aj obetí nacizmu, informovala TASR.

„Súčasťou osláv víťazstva nad fašizmom bolo položenie kvetov na Hrob neznámeho vojaka pri múroch Kremľa ako vyjadrenie úcty voči všetkým vojakom. Považujem za svoju vlasteneckú povinnosť potvrdiť tým našu vďačnosť osloboditeľom. Je to aj odpoveď tým, ktorí chcú násilne meniť históriu v mene aktuálnych geopolitických cieľov,“ napísal slovenský premiér na sociálnej sieti (9.5.).

Predseda vlády v Moskve počas bilaterálneho rokovania s ruským prezidentom Vladimirom Putinom vyhlásil, že odmieta „aby EÚ a Európa stavala nejakú novú železnú oponu“. Vyzval preto, aby bola jeho prítomnosť v Moskve vnímaná ako „jasný pokus podať ponad túto železnú oponu ruku na normálnu priateľskú a hospodársku spoluprácu s Ruskou federáciou, ale súčasne aj ako podanie ruky potomkom tých, ktorí zomreli na Slovensku pri oslobodzovaní v roku 1944/45“.

Okrem iného s Putinom mali rokovať aj o vojenskom konflikte na Ukrajine a postavení Slovenska v rámci EÚ. Fico zopakoval, že Slovensko odmieta vojenské riešenie konfliktu na Ukrajine a podporuje každú mierovú iniciatívu, bez ohľadu na to, z ktorej strany prichádza.

Komplikácie s cestovaním

Viacerí zahraniční lídri, ktorí sa zúčastnili na oslavách 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Moskve, vrátane slovenského premiéra, čelili cestovným komplikáciám. Estónsko, Lotyšsko a Litva zamietli prelety cez svoj vzdušný priestor.

„Samozrejme, že ide o úmyselný pokus zmariť moju návštevu Moskvy pri príležitosti osláv 80. výročia konca druhej svetovej vojny. Mimoriadne nám to narušuje celý program, komplikuje, pretože už nie sme schopní stihnúť plánované dohodnuté termíny 8. mája večer v Moskve,“ reagoval Fico.

Dôvodom zamietnutia preletov mala byť politická a diplomatická citlivosť v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu, pre ktorú väčšina lídrov EÚ a NATO podujatie bojkotovala. Fico bol jediným vrcholovým predstaviteľom krajiny EÚ na tejto udalosti.

Podľa vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Kaje Kallasovej (Estónsko) stojí slovenský premiér na nesprávnej strane dejín. „Naozaj tomu nerozumiem. Všetci tí, ktorí podporujú slobodu, nezávislosť a všetky európske hodnoty, by mali byť dnes, na Deň Európy, na Ukrajine, a nie v Moskve,“ poznamenala.

Slovenský premiér reagoval, že vysoko postavená úradníčka EÚ nemá žiadnu právomoc kritizovať suverénneho premiéra suverénnej krajiny, ktorý konštruktívne pristupuje ku všetkej európskej agende.

Podľa Hlasu bol Fico v Rusku za seba, nie za Slovensko 

Podľa ministra školstva a podpredsedu strany Hlas-SD Tomáša Druckera slúžila návšteva predsedu vlády skôr politickým záujmom strany Smer než záujmom Slovenskej republiky. Skonštatoval to 10. mája v diskusnej relácii STVR Sobotné dialógy.

Šéf rezortu školstva zdôraznil, že hoci Červená armáda zohrala kľúčovú úlohu pri oslobodzovaní územia dnešného Slovenska, nemožno pritom ignorovať súčasnú realitu, ruskú agresiu voči Ukrajine, ktorá trvá už viac než tri roky. V tejto súvislosti apeloval na jasné hodnotové ukotvenie Slovenska, ktoré by malo stáť po boku svojich spojencov, garantov bezpečnosti a hospodárskeho rozvoja. „Vzťahy s týmito spojencami je potrebné zlepšovať, nie zhoršovať,“ skonštatoval Drucker. 

Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) v relácii Politika 24 uviedol, že Ficovu návštevu Kremľa vníma skôr ako „stranícku akciu, ako akciu predsedu politickej strany Smer“.

Podobne to pomenoval aj predseda strany Hlas-SD a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. Premiérova účasť na oslavách konca druhej svetovej vojny v Moskve bola podľa neho viac jeho osobnou iniciatívou, než spoločným postojom vlády. „Súhlasím s tým, čo povedal aj pán podpredseda Drucker aj pán minister Kamil Šaško, že to je skôr jeho individuálna cesta, ale nemáme s tým nejaký zásadný problém,“ zhrnul v nedeľu (11. 5.).

Národniari cestu kvitujú

Predseda SNS a podpredseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko vyjadril premiérovi plnú podporu pre návštevu Moskvy. „Verím, že Robert Fico sa nezľakne a odváži sa postaviť aj na tribúnu na Červenom námestí,“ uviedol líder SNS 8. mája ešte pred premiérovým vycestovaním.

Napokon však zostal zaskočený, keď slovenský predseda vlády na tribúne počas vojenskej prehliadky na Červenom námestí chýbal. Danko zároveň vyjadril nádej, že Fico využije právo veta, ak by sa Európska únia pokúsila zastaviť dodávky plynu z Ruska.

Šimečka: Nech si to Fico zaplatí z vlastného 

Opozícia Ficovi vyčíta podkopávanie zahraničnopolitickej dôvernosti Slovenska, legitimizáciu ruského režimu počas vojny na Ukrajine, ignorovanie solidarity a hodnotového ukotvenia v EÚ a NATO.

Michal Šimečka, líder najsilnejšej opozičnej strany Progresívne Slovensko, premiéra ostro skritizoval, pričom jeho cestu označil za „zradu slovenských záujmov“ a krok, ktorým izoluje Slovensko od jeho európskych partnerov. „Robert Fico zradil a oslabil svoju vlastnú krajinu. Európski lídri nebudú spolupracovať s premiérom vojny, ktorý sa stretáva s diktátormi a od ktorého sa dištancujú aj koaliční partneri v Hlase,” naznačil na tlačovej konferencii 12. mája. 

Šimečka zároveň vyzval členov koaličnej strany Hlas, aby prestali bagatelizovať premiérovu cestu do Moskvy. Niektorí podľa neho hovoria, že išlo o súkromnú cestu premiéra, zatiaľčo iní predstavitelia Hlasu hovoria, že to nebola cesta slovenského premiéra, ale cesta predsedu strany Smer. „Je veľmi zaujímavé, že nikde nie je verejne dohľadateľné, či bola táto zahraničná pracovná cesta premiéra schválená na vláde,” poznamenal.

Podľa Šimečku buď premiér Fico cestoval do Moskvy bez toho, aby mal mandát od vlády, alebo to už bolo vládou schválené a v tom prípade je verejné spochybňovanie premiérovej cesty ministrami Hlasu falošné. „Ak to ešte nebolo schválené a bude sa to robiť dodatočne, tak vyzývam ministrov za stranu Hlas, aby konali tak, ako hovoria, a aby hlasovali za neschválenie pracovnej cesty Roberta Fica, ak tam išiel ako predseda Smeru alebo ako súkromná osoba” povedal.

Dodal, že u politikov Hlasu na jednej strane veľmi často dochádza k verbálnemu nesúhlasu s krokmi vlády, na druhej strane však prakticky nijako nekonajú. Zároveň vyzval premiéra, že ak jeho cesta bola skutočne súkromná alebo stranícka a necestoval do Moskvy ako slovenský premiér, nech si ju zaplatí z vlastných peňazí alebo nech ju preplatí strana Smer.

„Celá Európa vidí, že Ficovi je bližší vojnový zločinec Putin, než lídri európskych krajín, ktorí sa v rovnakom čase stretli v Kyjeve. Fico by mal okamžite preplatiť všetky náklady na tento let špeciálom a celú cestu do Moskvy – zradil Slovensko kvôli fotke s diktátorom, nech si to aspoň zaplatí z vlastného vačku,” napísal predseda PS 12. mája na Facebooku.

Podľa premiéra bola cesta úspechom, diplomat nesúhlasí

Napriek cestovným komplikáciám a kritike z domova a EÚ znamená podľa premiéra cesta do Moskvy pre Slovensko úspech a uznanie globálnymi veľmocami. Skonštatoval, že ak nepočíta amerického prezidenta Donalda Trumpa, rokoval s dvoma najsilnejšími ľuďmi na svete – čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom a ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Dodal, že rovnako otvoril dôležité témy o budúcej spolupráci s predstaviteľmi Brazílie a Vietnamu.

„To nie je chvála, ale pýtam sa: ktorý slovenský politik sa v priebehu ôsmich hodín stretol – a teraz budem mať bilaterálne stretnutie s čínskym prezidentom, bilaterálne stretnutie s brazílskym prezidentom, bilaterálne stretnutie s najvyšším predstaviteľom Vietnamu a zavŕšim to bilaterálnym stretnutím s prezidentom Ruskej federácie,” povedal premiér Fico ešte pred cestou 7. mája.

Diplomat a bývalý minister zahraničných vecí Rastislav Káčer však uviedol, že nejde o nič výnimočné, pričom sa ako diplomat sám zúčastnil mnohých podobných podujatí.

„On (Fico) to tak milo povie: a teraz počúvajte dobre, ktorý premiér sa stretol… No každý jeden, Dzurinda 100-krát, Radičová 100-krát, každý jeden. Pri veľkých multilaterálnych podujatiach sa vždy robí takéto niečo. My to v hantýrke diplomatov nazývame „hand-shake” (potrasenie si rukou). Jednoducho na chvíľku sa stretnú,” povedal v relácii portálu 360tka.

Prečítajte si aj